Normal kahvaltıya nasıl geçebilirim?

madambutterfly soruyor: 3

Arkadaşlar, Efe 1.5 yaşına geldi ve halen bulamaç kahvaltı yapıyor. Normal kahvaltıya nasıl geçtiniz?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


semos

benim kızım daha çiğnemeyi öğrenemedi:((( 12 dişi var ama ne yerse yesin direk yutuyor:( 7-8 aylıkken pütürlü yiyen kızım şimdi ağzına kıyma tanesi gelince öğürüp çıkarıyor.. kahvaltımızda haliyle hala bulamaç.. tavsiyeleri okudum.. bi yerden başlamak lazım artık.


snotra

semos çiğnetmeyi senin öğretmen gerekecek. sen bunu yapmazsan kızın çok uzun süre yeme problemi yaşar. öncelikle tavsiyem yemek yemeyi kesin kuralları olan, stresli bir "iş" olmaktan çıkarman. sen böyle düşünmüyor olabilirsin ama kızın için yemek bu anlama geliyor büyük olasılıkla. kızını belirli saat aralıklarıyla, hoşuna giden tatlarla besle bir süre. meyve seviyorsa kahvaltısını meyve salatası+ekmek şeklinde verebilirsin mesela. eline sürekli ev keki, pestil, grisini, elma, kalın bir havuç tutuştur. onun yemeklerine eşlik et. hatta yemeklerinize kızının en sevdiği bebekleri de katılsın. içinde pütür olan çorbalar değil (kıymalı tarhana ve pirinç çorbası mesela), pütürsüz çorbalar ama taneli yemekler yedir. kabak yemeği, karnabahar yemeği, düdüklüde yağsız tuzsuz haşlanmış sebzeler.. yedirirken ellerini kullan ve en en önemlisi lokmaları küçük miktarlarda azı dişlerine koy. çiğnemesi için onu yönlendir, anneyi taklit etme oyunu oynayın. eskiden lokumu tübente sarar çocuklara çiğnetirlermiş, sen de bu yöntemi kullanabilirsin. dişler hemen çürümez, fırçalarsınız olur biter. sabırla her gün dene.. sağlıklı günler diliyorum.     


semos

SNOTRA  önerilerin için çok ama çok teşekkür ediyorum. hemen uygulamaya koyucam. Anneyi taklit etme oyunu hoşuma gitti, aslında sakız çiğnerken gösteriyorum nasıl çiğnediğimi ama demekki hiç ilgisini çekmedi:(
Cevaplamak için Üye ol