18 ay kontrolü bıngıldak kapanmaması

burcak12 soruyor: 2

oğlumu 18 kontrolü için doktora götürdük amacım kontrol ettirmek hemde soracaklarımı sormaktı(kefir ,inek sütü ,parmak emme gazvb)doktor muayene etti79 cm ve 10 kg geldi aç karna bizimki neyse kilosu az dedi boyu %50 den 1 cm kısa iyi dedi bıngıldagına baktı çok ufak kapanmayan yer var devite bakalım 18 ayda kapanması gerekiyor dedi kan verdik sonuç çıktı normalde kalabalık biri soru soramıyorum hiç kimse yok rahat rahat konuşuruz dedim d vitamini oranı 24.9 çıktı 25 normal alt sınırmış d vitamin verdi kan 11,8 cıktı 12,2 normal sınır kan ilacı verdi kaşık şeklinde olanlardan 1.5 ay kullanın dedi ben parmak emiyor ne yapalım diyorum gülüyor yapacak birşey yok yara bandı sar diyor 3 yaşa kadar normal bile demiyor gazı var diyorum gene aynı tepki kefir bağırsaklara iyi gelirmi verelim mi diyorum evde yapabileceksen ver diyor sinir oldum inek sütü zaten kansız ne yapacan dedi umursamaz bir tavrı vardı şaşırdım eşime kalsa yorulmuş adam sende çok şey sordun bizi kaile almıyor ama çocuğu iyi muayene yapıyor teşhisleri iyi diyor ne yapsam bilemedim ama bu doktorlada olmayacak sanırım normal mi tavrı ben mi abartıyorum

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Hamster

Doktor kontrollerinde sormayı unutmayayım diye küçük bir not defteri almıştım,aklıma geldikçe her türlü soruyu oraya yazıyordum.Geçen gün elime geçti,okurken o kadar güldüm ki,Allah'ım ne sorular sormuşum.Tecrübesizlik,evham,aslında cevabını bildiğim soruları bile sorduğumu farkettim teyid etmek için.Çocuk doktorlarının işi bu anlamda zor gerçekten çocuktan çok annelerle uğraşıyorlar:))Anne olmak zor,insan aklında hiç bir soru işareti kalmasın istiyor.Sonra bir sıkıntı olursa Allah korusun insan kendini yer bitirir nasıl ihmal ettim diye.Sorularınıza cevap beklemek en doğal hakkınız.Bu doktorunuzun her zaman ki tavrı ise değiştirin derim.İlk çocukta her konuda ama her konuda uzman fikri almak istiyor insan.Doktorunuzun içine sinmesi çok önemli.Eşinizin tavrına da takılmayın,bizim gibi olabilselerdi onlarda anne olurlardı dimi.Çocuğunuz için en doğru kararı siz verirsiniz.Yaşadığınız şehri ve semti belirtirseniz doktor tavsiyeleri de alabilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim.


cerenkrm

Merhaba bizim kızında bıngıldağı henüz kapanmadı. 18 ay kontrolünde küçük bir açıklığın olduğu, kısa kollu giydirip bol bol güneşe çıkartmamızı ve gezdirmemizi söyledi. biz bunları zaten yapıyorduk ama artık öğle güneşinde çıkartmaya başladık.  sanırım biraz daha kapandı. inanın çok takılmadım evet bu aylarda kapanması gerekiyormuş ama her çocuk aynı değilki. Mesela benim kız 18.ayda 84 cm 11.9 kilo geldi .  Kilosu %75 in içerisinde fazla kilo almasın diye dikkat edin dedi.

Eğer kansızlık var ise inek sütü vermeyin diyorlar. Ben mama veriyorum inek sütü vermiyorum.  Yoğurt sadece inek sütü ile yapıyoruz.

Bu arada bize doktorumuz D vitamini vermedi. Doktorum ilaç karşıtı onun yerine bol bol güneş dedi. Sanırım 2 yaşa kadar da kapanmaması normal sayılıyor. O nedenle bekliyorum.

eğer doktorunuzun ilgisiz olduğunu düşünüyorsanız ve sorularınızı geçiştiriyor ise değiştirmenizi tavsiye ederim.Cevaplamak için Üye ol