Ek gıda yardımmm

dogaca soruyor: 4

merhaba arkadaşlar kızım 6.ayını yeni doldurdu..9.5 kg civarındayız ama artık sadece sütümle doymadığını düşündüğümden ve ek gıdaya başladım yavaş yavaş..ancak ben devam sütü,herhangi bir hazır mama muhallebi vs içinde katkı maddesi olan hiç birşey kullanmak istemiyorum..mesela pirinci kendim blendırdan geçirip 1 çk pekmez bazen muz püresi bazen elma..yada irmik gibi,keçi sütünden yoğurt sebze çorbası falan filan vermeye başladım..bu arada emzirmeye devam ediyorum..bebeklerinizi benim gibi beslemeye çalışan arkadaşlar fikir verirseniz çok sevinirim..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


neretva

Valla sizin fikirleriniz gayet güzel. Yemeklerden 1 saat kadar önce emzirin. Yemekleri azar azar tattırın. Israr etmeyin. Sabahları kahvaltısını bulamaç başlayıp yavaş yavaş ayrıştırabilirsiniz. Bulamaca tuzsuz peynir, anne sütü, yaptığınız bebe bisküvisi ve fındık kadar pişmiş yumurta sarısı koyabilirsiniz. Burada tek hazır şey peynir ama evde yoğurt yapıyorsanız biraz araştırıp lor da yapabilirsiniz. Öğleyin çorbasını, yoğurdunu içer. Öğleden sonra meyvesini yer. Akşam da sizin yemeklerden tattırabilirsiniz. Tabii hepsi birden değil. Birini ekleyip 4-5 gün devam edip yeni gıdayı ya da öğünü ekleyin. Çorbalarına bir parça kemiksiz et atabilirsiniz. O eti pişince çorbadan alabilir veya sadece eti blendırdan geçirip çorbaya katabilirsiniz. Kemikli et ishal yapabilir. 7.-8. ayda çorbasına mercimek katmaya başlayabilir, zamanla sizin içtiğiniz mercimek çorbasını içirebilirsiniz. Yaptığınız yemekleri çatalla ezerseniz (çorbadaki sebzeler dahil), blendır veya süzgeç kullanmazsanız pütürlü yeme probleminiz olmaz. Yine 7.-8. ay gibi köfteye başlayabilirsiniz. Çift çekilmiş kıymaya yoğurt, ekmek içi katıp yoğurun ve yumuşak olması için suda pişirin. Eline yiyecek vermeyi deneyin, bırakın oynasın. Dışarı giderken de biraz planlama ve ısı yalıtımlı bir çantayla her yere yemeklerinizi götürürsünüz.


dogaca

neretva çok teşekkür ederim biraz daha oturdu kafamda,acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünmeye başlamıştım çünkü herkes en azından benim gördüğüm devam sütü kullanıyor..yalnız et için erken değilmi?


dogaca

mar:çok teşekkür ederim yalnız bulguru nasıl yapıyodun?


dogaca

anladım..bugün sebze çorbasına bulgur koyayım bari..:)bebeğini benim gibi yalnız büyütmeye çalışan bi anneye yardımlarınız için çok teşekkürler..sevgiyle kalın:)Cevaplamak için Üye ol