4 gündüz uykusu çok mu ?

fistikcik soruyor: 10

Merhaba,
5,5 aylık kızımım gündüz uykuları (bazı günler şaşma olmaz ise) genelde düzenlidir. Son uyanmasından 2 saat sonra tekrar uyur. Örneğin sabah 8'de kalktıysa 10'da, bu uykudan 11'de uyandıysa 13'te, sonra 16'da gibi... Ancak akşam saatleri için bir sıkıntımız var. En son uykudan 16'da uyandıysa 18 gibi tekrar uykusu geliyor (göz oğuşturma, gözlerin kızarması ve küçülmesi, huysuzlanma ve uyku isteğine has bir ağlamayla kendisini belli ediyor). Yaklaşık 30 dk uyuyor eger 18 gibi yatarsa. Ama bu sefer bazı günler gece uykusu için yatırmakta zorlanıyoruz. Bu yaştaki bir bebek için 4 defa gündüz uykusu çok mu ? Ne dersiniz ?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


umutarzu

Benim oğlumun da düzeni tam olarak sizinki gibi. Ama ben 6 dan sonra uyutmuyorum ne kadar mızıklansa da. Gezdiriyorum. Hoplatıp zıplatıyorum, 8 e kadar dayanıyoruz bir şekilde. Ondan sonra banyo yaptırıp (genellikle) emzirip yatırıyorum. O esnada saat zaten 8.30 oluyor, sonra bir daha uyanmıyor. Her ne kadar saat 7 den sonrası küçük çaplı bir işkenceye dönse de, gece daha güzel bir uyku çekmesi için böyle bir çözüm buldum.


berre_visal

bu ayda genelde 2 saat uyanık kalabiliyorlar ... gündüzleri uykuları min:30dk max:2saat normal bence

arkinin dediği gibi saat:20:00 de veya olmadı engec 22:00 de gece uykusuna gecmiş olmaları gerek ki bizde rahat rahat uyuyalım:) Aksi taktirde huysuzlanıyorlar..ve kacta yatarlarsa sabah o saat kalkıyorlar dimi?
mesela aksam 8 de yatan sabah 8 de kalkıyor arastırmalar bunu gösteriyor :D


mona_roza

oğlumda akşam 7 gibi gece uykusuna geçio bana 8 bile gçe gelio gece uykularını ne kadar uzun süre karanlıkta geçirirse o kadar iyi çünkü büyüme hormonları özellikle gece salgılanıo.
sabah 8'e doğru uyanıo 9.30 gibi tekrar uyuyo, sonra bi 12.00 gibi. bi 15.00 gibi, en son 17 gibi bi daha uyuyr ve 19.30da gece uykusuna geçer.bu uykulardan 1 yada ikisi 2 saatlik, diğerleri 45 dk.

bence saat 6 da kızınızın uykusu geldiğinde biraz oyalıyıp 7 gibi uyutabilirsiniz.


fistikcik

Cevaplarınız için çok teşekkürler... Bakalım, saat 18'den sonra oyalamayı deneyeceğiz...


wonderwoman

O ayda ki bir bebegin iki saatte bir uyumasi normal ve ideal. Aksam uykusuna 7 ila 9 arasinda bir saatte yatirmalisiniz. Ve son uykusu ile aksam uykusunun arasi 3 saati gecmemeli.wonderwoman

Uyuyan bebege ellesmeyin:) ama bir uyku saati icin duzen oturtmak gerekirse ki genelde bir cok bebek uyumayangillerdendir, bu yontem iyi gelebiliyor.


polen

uyumak istediği kadar uyutuyorum ben.genelde 2şer saat arayla 2 saat kadar yatıyor.ama akşam üzeri bol bol oynayıp yoruyorum ki sabaha kadar uyusun.


GOGO05

benim oğlum 10 aylık olana kadar 1 saat oynuyor 1 saat uyuyordu dolayısıyla gündüz 4 defa yatıyordu aynen 6 gibi uykusu geliyordu 7 de kalkıp 9 da gece uykusuna yatıyordu.bende 6 daki uykusunu 7-7,5 a aldım oyaladım banyo yaptı falan derkan zaman geçti ve şuan hala 7,5 gibi yatıyor ama tabi gündüz uykusu 2 ye düştü bence gayet normal uykuda büyürmüş çocuklarumutarzu

aishwarya dün o yazıyı yazdıktan sonra başıma ne geldi tahmin et:)) Umut her zamanki gibi 8.30 da uyudu, 11.30 da uyandı (birşey rahatsız etti ama gaz mı, kaka mı, diş mi bilemiyorum) 3 e kadar uyumadı, 3 te bayıldı 7 ye kadar saat başı uyandı...

Ve ben işe geldim..Zombi mali müşavir:))


erenin_annesi_derya

benim oğlumda gündüzleri 2 saatte bir yarım saat uyur.akşamda sabit 20:30-21:00 arası mutlaka uykusu gelir ve akşam uykusuna yatırırım,uzun uyur.çünkü akşamla gündüzü ayırt etmesini sağladım doğduğundan beri.gündüz sesli ve aydınlık bir ortamda,gece uykusunuda sessiz ve karanlık bir ortamda uyutuyorumki çocuk bu şekilde gece ve gündüzü ayırt ediyor.bıkmadan usanmadan denedim ve başardım.gece onunla hiçbir şekilde oyun yada konuşma gibi iletişim kurmayın.sessiz bir şekilde emzirin ve uyutun.gündüzde olabildiğince iletişim halinde olun.hepinize kolay gelsin..:)


Cevaplamak için Üye ol