Gece sık uyanma

Meteboy soruyor: 2

Bebeğim 4 ay 3 haftalık. En gazlı döneminde gece sadece 2 kere kalkarken şu anda 2 saate bir bazen saat başı kalkıyor. Çok fazla emmiyor, bir iki çekip uyuyor. Yani açlıktan olduğunu sanmıyorum. Bir de alışkanlığı, illa memede uyumak istiyor. Gece çok uyandığı için çok yorgun oluyorum. Tavsiyesi olan var mı, neden uyanıyor olabilir? Sürekli memede uyuduğu için olabilir mi, ya da reflüden? Gündüz uykuları da hiç bir zaman uzun olmadı, en fazla 1 saat sonra uyanıyor, tekrar uyutuyorum..

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


nilinmasali

büyüme atagı olabilir,asagıdaki metni yeni doğum yaptıgım dönem çorapanne göndermişti bana,çok faydasını gördüm bi göz gezdirin dilerseniz..

Bebislerimiz cok cabuk büyüyorlar her gün her saat degil mi?Ve özellikle ilk aylarda durmadan agladiklari, daha SIK emdikleri yada daha SIK mama istedikleri, daha cok kucakta kalmak istedikleri dönemler oluyor ve birden bu dönem geciyor hersey normale döndü derkennn yine böyle bir dönem geliyor degil mi?Sanirim cogumuza tanidik geliyor bu cümleler.

Psikologlar 25 yil gibi uzun bir zaman diliminde bebek gelisimlerini inceledikten sonra bebeklerin dogumdan sonra belli haftalarda beyin fonksiyonlarinin gelismesi dolayisilya „büyüme ataklari denilen devreleri gecirdiklerini farketmisler.Hafta hafta olan bu büyüme ataklari sonucunda bebisler hep yeni bir beceriyle büyümelerine devam ediyorlar.Yani önce bir adim geri (daha SIK aglama, daha –huzursuz olma...vs) ve bu atak gectikten sonra bir adim ileri..Böyle haftalarda dahacok enerjiye ihtiyaclari oldugu icin daha SIK Emerler yada tam tersi istahlari kapanabilir.yani beslenme düzenleri bozulur.Bazi bebekte birkac gün sürüyor bu ataklar bazi bebek 1 haftada atlatiyor.Beyin fonksiyonlari gelisirken organizma da uyum saglamaya calisiyor bu gelisime.Organlarda büüyor ve kücücük bebislerimiz daha Sik agliyor uyku düzeni degisiyor, beslenme düzeni degisiyor...Yalniz bebeginiz 2 hafta gec dogduysa örnegin 2 hafta önceden takip edeceksiniz bu haftalari 2 hafta erken doyduygsada 2 hafta geriden gidecektir.Haftasi haftasina günü günüede olmayabilir gelisim atatklari.her bebek farkli cünkü.

bebeklerimiz kendini böyle haftalarda nasil hissediyor kisaca ondanda bahsedeyim..Büyüme ,gelisme ataklari sirasinda bebegimizin dünyasi yine alt üst oluyor.Tanidigi bildigi gezegene geri dönmek istiyor yani annesinin karnina bu yüzden daha cok kucak istiyor..Bagirarak „bana yardim ettt“ diyor..Böyle dönemlerde daha cok ilgi göstermeliyiz bebislerimize, onlari anladigimizi hissettrimeliyiz yeni seyler ögrenirken onlara destek vermeliyiz..Her ataktan birkac gün sonra yeni bir beceriyle cikiyorlar karsimiza (örnegin nesneleri daha dikkatli gözlemlemeye baslamak, nesneleri tutmak, gülümsemek gibi)

Haftalar:

5.Hafta

8.Hafta-(bazi bebklerde 9.haftada olabilir)

12.Hafta

15.Hafta(bu seferki atak dönemi 15 ile 19.haftada olabilir yada birkac gün tekrarlayabilir)

23.Hafta(yada 26.Hafta)

34..Hafta(37.haftaya kadar sürebilir yada birkac günlük sürelerle tekrarlayabilir)

42.Hafta(46.haftaya kadar)

51.Hafta( yada 52.)

Bunlar yaklasik olarak haftalar yani sizin bebisnizin tam dogum tarihine göre bir hafta erken yada bir hafta gec baslayabilir bu gelisim ataklari..Unutmayin yeni geldikleri gezegende yalniz olmadiklarini hissetmeye bu haftalarda dahada cok ihtiyaclari varJgokalpileseyrialem

Merhabalar;

Hamilelik annelik bebek bakımı ve çocuk gelişimi ile ilgili kendi tecrübelerimle yazdığım bir blogum var. Bebeklerin neden sık uyandıklarını ve kendi çözüm sürecimi anlattım belki faydası olur.
Bebeğinizle ilgili merak ettiğiniz diğer konular içinde bakabilirsiniz.
Sevgiler
Cevaplamak için Üye ol