uykuya dalmak zaman alıyor

ratabay soruyor: 10

nehir'i yatağa yatırdıktan sonra uyuması tam 1 saat sürüyor ve ben çok yoruldum artık bu tantanadan. ne kadar uykusu olursa olsun yatağında dönüyor dönüyor ama bir türlü uymuyor.  bu işi kolaylaştırmak için fikri olan var mı acaba??

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Pranayama

Ben de aynı dertten muzdaripim. Alp 8 aylık. O da dönüp duruyor. Arada tam daldı uyudu derken tekrar başlıyor. Aşırı yorgunsa kolay uyuyor ama o zaman da yarım saat sonra uyamıyor. Yalnız bakıcısıyla 20 dak gibi bir sürede uyuyor. Ben biraz geriliyorum yine uyumayacak diye ondan mı etkileniyor acaba?


Ozge

Senira olabilir, bu cingozler herseyi hissediyor, sen gergin olunca uyuyamiyordur belki de...Bize de olmustu bir ara sonra gecti ama, belki gecici bir donemdir, sabah daha erken kaldirmayi deneyin belki ise yarar.


Damla

Ratabay, eğer gündüz ve gece hep o uyuyana kadar biri yanında bekliyor mu? 

Eğer öyleyse artık ufaktan uyanıkken odadan çıkmaya alıştırmak lazım sanırım. O zaman istediği kadar dönsün :) Şaka bir yana başında beklemediğimde uykuya dalış süresinin ne kadar kısaldığını görünce çok şaşırmıştım.

Akşam rutinini fazla uzatmak, uyku saatine yakın DVD/TV izlemesi, fazla yorgun olması (yatma saati biraz erkene alınabilir), akşam yemeğinde tatlı ya da susatacak yiyecekler yemesi, fazla giydirmek ya da odanın çok sıcak olması, odanın havasız olması, ya da havanın kuru olması, ışık (loş bile olsa), fazla gürültü, fazla sessizlik hepsi olumsuz etkileyen, aklıma gelen kontrol edilebilecek faktörler.


ratabay

cevaplar için çok teşekkür ederim. damla'cığım, uzun zamandır kendi yatağında ve hiç temassız uyuyor. bir süreden beri de yalnız uyutma çabalarım var ancak ne kadar konuşursam konuşayım her odadan çıkışımda deliler gibi ağlıyor. "anneciğim, ben yalnız kaldım, seni istiyoruuuuuum" ve benzeri cümlelerle hem de. ben yemiyorum tabii ancak yataktan inip yanıma geliyor. onu yatakta tutamıyorum. ne kadar anlatırsam anlatayım "ama ben seni istiyorum" diyor bana. bir de bunu konuşmayı yatma vaktinden çok daha önce yapmayı planlıyorum. yavaş yavaş kafasına yerleştirirsem daha kolay olur
herhalde.

bu arada babasıyla uyuduğunda yaklaşık 5 dk.da bu işi hallediyor ve bana hayretler içinde, "bu çocuğu uyutamadığına inanamıyorum" diyor:)))

sanırım nehir benimle dalga geçiyor:))))))


Ozge

sanirim anneye daha cok nazlaniyorlar, bize de oluyor...Pranayama

Bakıcısıyla aynı yöntemi uygulamaya çalışıyorum, onunla 15-20 dakda benimle 45-50dak da uyuyor. Yalnız dünden beri o da zor uyutur oldu. Diştendir umarım.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Yağmur da öyle. :( Uykusu çok hafif. Bir de 1 yaşıyla birlikte şu anneyi kaybetme korkusu başladı, ben odadan çıkınca ağlama krizine giriyor. Bir süre bekliyorum ama yok yok yok. O yüzden iyice dalana kadar başında bekliyorum. Park yatağın ninni parçası hala işe yarıyor, karyola için olanlarından aradım, karyolasına takmak için, ondan da almayı düşünüyorum, müzik uykuya dalmasında çok işe yarıyor çünkü. Mesela ninni bitince hemen ıh ıh söyleniyor.

Bizim bir taktiğimiz var, genelde de işe yarıyor. Akşam yatırmadan önce (zaten çok uykusu gelmiş oluyor), sütlü pirinçli vs. mamasını biberona koyuyorum, biraz sulu hazırlıyorum, muhallebi ucu ile içiriyorum, biter bitmez de ağzına emzik koyuyorum. Kucağımda uyuyakalıyor içerken. :) Eşim de hooop karyolasına yatırıyor. :)


Pranayama

Hm. Ben de ninni söylüyorum, internetten meditasyon müzikleri indirdik onu çalıyorum, olmayınca gittik Cloud-B Zürafa uyku arkadaşı aldık. Onda da su, kuş, dalga sesi gibi sesler var ama hiçbiri işe yaramadı.
Irmak yağmur, Sizin yatağın ninnisi nasıl birşey?
Biz tahıllı mamasını akşam 17:30 gibi veriyoruz. 19:00da da ben emziriyorum. Emerken mayışıyor, sonra hareketleniyor yine.Aysegul_Yagmur_Irmak

Senira, bizim chicco park yatağımızın köşesinde bir modül var, onun ninnileri çok işe yarıyor. Annemlere gittiğimde zaten park yatağa yatırdığımdan ninni ile uyutuyorum. Ya da uykusu açılınca hemen uzaktan kumandadan ninniye basıyorum.

Senin bebişinin yaş bilgisi yok, istersen onu bir gir profiline. :)


PetekRuya

Merhaba,

Bizim şansımıza Rüya uykuyu seven bir bebek çıktı ( en azından şimdilik )Yenidoğan döneminde reflüsü ve gazı çok olduğu için hep omzumuzda uyuyordu ve bu bizi korkutuyordu. Yaklaşık 3 aylıkken birşey farkettik, kim omzuna alırsa alsın rahat etmiyordu ve sürekli omzumuzu emmek istiyordu. Uykusu gelince yatağına koyup, klasik müzik açıp emzik vermeye başladık bu sefer de sürekli elimizi tutmak istiyordu.Küçük tüysüz bir ayı verdik eline, böylece uyku arkadaşı edinmiş oldu. Şimdilik yavaş yavaş sıkıntı yaratıp, hemen uyumak istemese de çok sorun olmadan uyuyor. 

Bence müzik ve küçük bir nesne bayağı rahatlatıyor bebekleri. Dr. Sabiha Paktuna Keskin' in Anne İş'te kitabında annenin yokluğunda çocuğa annenin yerine bir nesne verip annenin devamlılığının sağlanması lazım deniyor. Bana çok mantıklı geliyor. Ben bluz vs vermek yerine her akşam Rüya uyuduktan sonra ayısını yanıma alıyorum, kokum tüm gece üstüne siniyor ve sabah işe giderken kendisine veriyorum. Bakıcımız özellikle uyku zamanı ayısını yanından ayırmak istemiyor diyor. Bana kalırsa bu yöntem sorunlarınızda işe yarayabilir.

Ayrıca, kuzenimim blogunda uyku konusunda detaylı ve faydalı bilgiler var. O bu konuya çok takılıp daha bebeği doğmadan araştırmaya başlamıştı. Ben de bazen faydalanıyorum, umarım sizin de işinize yarar.

http://networkedblogs.com/p21610428Cevaplamak için Üye ol