2 yaş ve TV

ra_she_de soruyor: 10

Merhabalar

27 aylık bir oğlum var. oğlum doğduktan sonra işten ayrıldım evde sürekli beraberiz. 20 aylık olana kadar neredeyse hiç televizyon izletmedim. sonraları kısa süreli izlemeye başladı ama çok düşkün değidi. 2 yaşından sonra krizlerin artması ve benim hamileliğimle birlikte sanırım tv yi biraz fazla açmaya başladık. oğlum çok hareketli bir çocuk. yaşadığım şehirde çocuğuma yarım saat dahi bakacak kimsem yok. hamileliğimin ilk dönemleri biraz sıkıntılı geçti ve peşinde koşamadığım için tv izleme süresini arttırdım. yine de çok uzun süreli izlemiyor. bir oturuşta maksimum 15-20 dk oturuyor başında ama gün içinde her sıkıldığında tv açmamı istiyor. başka şeylerle oyalanma süresi azaldı sanırım bu yüzden. bu tv açmaları nasıl azaltabilirim? veya ilgisini nelere çekebilirim?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ozdenin_oykusu

raşidecim şanslısın ki havalar ısındı,siz de sık sık çıkıyorsunuz parka.bu iyi bir avantaj tv den uzak durma adına.
eğer ilgiliyse resim yapmaya yönlendirebilirsin.hatta büyük kağıtlara (A3 gibi) resim yapmak hoşuna gider çocukların.büyüka kağıtlar verebilirsin.
sandalyeleir koltuk minderleini kullanarak otobüs,tren yapmak hoşalrına gider.onu şöfor yapıp sen yolcu aoalbilirsin.oynar ve tv ye ilgisi dağılır.
hiç bir şey işe yaramazsa tv nin ayarını değiştirip bozuk diyebilirsin.delimavi

cevap diye nereye yazmışım ben yaaa:))


ra_she_de

evet havalar ısındı çok şükür hergün mutlaka parka çıkıyoruz. puzzle hastası evde her çeşidi var ama bu aralar onlardanda sıkıldı 5 dk oynayıp atıyor. :(( otobüs oyununu hiç denemedik deneyeceğim :))


ozdenin_oykusu

bir de mutfak etkinlikelrinden hoşlanırlar.beraber dondurma yapma,kek yapma,kurabiye vs.ra_she_de

onları denedim eren hiç sevmedi :((


gmzalp

bu normal bişey ama artık herşeyi anlıyor ve anladığı için daha keyifle izliyor.bence çok sıkmayın kısıtladıkça isteği daha çok olabilir.sadece izleyeceği programlar yaşına göre olan çizgi filmler olsun..yaşı büyümüş uzmanlar 3 yaşından sonra beyine olan zararının kalmadığını söylüyor.tabiki bu demek değil ki sabahtan akşama kadar tv izlesin ama bişeyi yasaklamakta daha çok çekici hale getirir..

ben hiç sıkmadım oğlumu bu konıuda ama dikkat ettim ve oğlum hiç tv ye yapışmaz sadece istediği çizgi filme belli zamanlarda bakar o kadar.kısıtlamadığımdan herhalde sabahtan akşama kadar tv açık bıraksam bile izlemez oyun ister..psikolog ile görüştüm ve çok doğru ve mantıklı buldu...


yesimk

gününüzü planlamayı öneririm. o planda herşeye yer olur herşeye zaman olur. alıştırmak kolay olmaz elbet ama kararlı olursanız bir süre sonra siz rahat edersiniz.

mesela sabah 8 kahvaltı

9 boyama

10-12 park

12 öğle yemeği

13 anneyle oyun

14 tv saati .... gibira_she_de

teşekkürler cevaplar için aslında bizim uzun süreli tv izlemesi değil her sıkıldığında televizyonla sakinleşmek istemesi. zaten çok hareketli olduğu için tv başında da çok uzun zaman geçirmiyor ama sık sık açmamı istiyor. sanırım şu dönemde dışarıda daha fazla zaman geçirip o şekilde sakinlemesini sağlamak olacak


OzlmOnrZynp

Bunu soylemekten utaniyorum ama kardes dogduktan sonra tv yi biz acar olduk biraz nefes alabilmek icin. bazen cok ise yariyabiliyor :) Cevaplamak için Üye ol