Fransada yaşayan anne var mı?

bedevi soruyor: 2

Arkadaşlar Fransa'da yaşayan, çocuğu kreşe giden anne var mı?
Kızım 3 yaşına girecek 18 ekimde, kreşe başladık, sürekli grev var, kreşe devamlılık sağlayamıyoruz, öyle olunca fransızcamız ilerleyemiyor, kızım hala fransız çocuklarla oynayamıyor, çekiniyor. Grev ve çarşamba tatillerinde neler yapıyor fransaki anneler? Çocuğunuz ne kadar sürede öğrendi fransızcayı? Ne zaman arkadaş edinmeye başladı? Uyum ne zaman sağlanıyor? Yardımınız bekliyorum.
Sevgiler.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ilknur

Ben bir yil boyunca kaldim Fransada. Maalesef, bir suru aksilik yuzunden oglumu turkiyeye getirip birakmak zorunda kaldim. Kres sirasi icin 6-7 beklememiz gerektigi soylendi. Bakicilar beni tatmin etmedi derken. Hangi bolgesinde oldugunuzu bilmiyorum ama araba kullaniyorsaniz Fransada o kadar cok alternatif var ki bebekle yapilabilecek. Grev icin bir cozum yok. Fransiz bir arkadasim, grev bizim milli sporumuz demisti. Neler yasadiginizi cok iyi anliyorum. Oldugunuz bolgede gorusebileceginiz bir Turk aile olabilir grev zamanlari icin. Diger zamanlarda, hayvanat bahceleri olabilir mesela. Havuzlarda anne-cocuk programlari oluyormus. Yine oldugunuz yere gore muzelere gidebilirsiniz. Pariste akvaryumlar var ornegin. En kotu cozum alisveris merkezleri olabilir. Havalar acik oldugunda ise tum fransizlar gibi cayir cimene yayilmak en mantiklisi.


bedevi

Merhaba,
Biz Cannes'da yaşıyoruz. Ama Cannes'ın ennn sakin yeriymiş burası, Mandelieu. Uzun dönemli vizelerimiz çıkmadı henüz, o yüzden araba da alamıyoruz, bulunduğumuz yerde çocuk aktivtesi neredeyse hiç yok, otobüsle bir yerden bir yere gitmek neredeyse imkansız, gemilere denize bakıyoruz tüm gün, insan yok hiçbir tarafta, bırakın çocuğu.. Ben de bu gidişle alıp kızımı döneceğim, geleli daha iki ay olmadı ama ben de kızım da yalnızlıktan çıldırmak üzereyiz. Buralarda neredeyse hiç türk yok, bulduğum aileler de bizim evimize otobüsle 2 saat filan, çok olumsuz izlenimlerim var şu an itibariyle anlayacağınız. Bir ihtimal evimizi değiştirmek, bahçeli, aktivitelerin bol olduğu bir yere taşınabiliriz. Bunun için ev bakabilmek, ev bakabilmek için araba alabilmek gerekiyor filan da falan... En yakın zamanda herşey yoluna girer umarım.
Cevabınız için teşekkürler.
Çocuğunuz yıprandı mı Fransa'da olduğunuz süre içerisinde? Tek derdim kızımın psikolojisinin bozulması, kalıcı etkiler bırakmaz umazım. Türkiye'de çok canlı bir sosyal hayatı vardı, burada bir tek ben varım çünkü..Cevaplamak için Üye ol