38. Hamilelik haftsaı ve bebeğin kilosu 2600 gr!!!!

enversedatkayici72 soruyor: 10

Selam Herkese;


Bize bundan i hafta önce doğumun 7 ağustos civarında olacağı söylendi.Ama bugün eşim acil olarak hastaneye yatırıldı. 38 hafta olmasına rağmen bebeğin kilosunun 2.600 gr olmasında bir sakınca var mı ? Doktorlar ya çocuğa kilo aldırmayı yada sezeryanla bebeği almayı düşünüyorlar böyle bir durumu yaşamış ola var mı ?? Eşim 40 yaşında ve ilk doğumu olacak! ultrasyonda bebek kız olarak görünüyor! bu konuyla ilgili bilsi olan cevap verirse sevinirim!

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


ayberke

Dr lar en iyisini bilir ama 36 haftalık erken dogumla 2000 kg bebek dogurdum hamileliğim riskli gebelik grubunda ama bebişim sağlıklı dogdu ve ne kuvöz nede başka bir şeye ihtiyaç duyulmadı.Sakın olun illa her bebek 3500 kg dogacak diye birşey yok önemli olan sağlıklı olması ve inanın kg sağlıklı oldugunu göstermiyor.bebeğiniz olduki dogdu erken abgar skorlamasını sorun dr.bilimsel ve onjektif oçutturbebek dogdugunda ilk 5 veya 10 dakika içersinde tekrarlan kontroller var.örnegin bebegin nefes alışı 2 puan, cildinin görünümü 2 puan 3 sey daha var.toplam 10 üzerinden degerlendirme yapılıyor.7 ve üzeri normal deniyor.benim bebeimde dogumda 9 10 dakka sonra yapılanda 10 mus yani 3500 kgler gibi tamamen saglıklıydı.sizinde oyle olacaktır diyorum.hayırlı dogumlar.


psychomom

 Sadece gördüğüm ve duyduklarıma göre konuşuyorum,kesınlıkle sağlık uzmanı fılan değilim.O ağırlıktaki bir bebek annede aksi bi durum olmadıkça normal doğurulabılıyor,ama bebek ya daa anne risk altındaysa başka sebepten sez. düşünülüyor.Çok kötü bi kilo değil,zaten hemen yetişiyor bebekler akranlarına.Burda çok erken ve çok daha zayıf bebeklerın doğdugunu,ve sağlıklı bie şekılde büyüdüğünü gördüm.O yüzden panik yapmayın bence.SAğlıklı bi şekılde kavuşursunuz umarım bebeğinize..


  Kadın doğumcu anne  arkadaşlar daha detaylı bilgi verırler size burda...


ra_she_de

hastaneye yatırılma sebebi ne acaba?? herhangi bir doğum belirtisi mi var???


enversedatkayici72

Teşekkür ederim ilginize!


Hastaneye yatırılma sebebi son zamanlarda fazla hareket edememesi ve sancılar.Onun dışında bugün 3 tane doğum uzmanı kontrol etti.Bebekte herhangi bir problem yok kalp atışı vesaire sağlık durumu yapılan ultrasyon tetkikinde normal sadece bebeğin kilosu az diyorlar.Zaten eşimin herhafta yapılan tahlilleri de normaldi, yalnız doktoru karnının biraz küçük oluğunu söylüyordu. Belki yaşını 40 olması ve ilk doğumu olması sebebiyle doktorlar sigorta etmiş olabilir diyorum. Ama işin gerçeği biraz telaşlandım doğrusu !


ra_she_de

doktor kontrolünde eşiniz zaten telaş yapmayın hiç. bebeğin kilosu yaklaşık hesaplanıyor zaten ve bu kiloda doğan bebekler çok. inşallah sağlıkla dünyaya gelir ayberke

Benimki riskli gebelikti aldıgım kılo 5 idi.Bbebğimküçük oldugu için (şeker tansiyon prekelamsı gebelik kolestazı) vb sorunlarım oldugu için sezeryanla alındı.Dr um bebeği hiç stresli ortama sokmayalım demişti malum sıkıntılarımda vardı.Bence drnuza güvenin derim.Ama hastaneye attıgınıza göre bazı dogum göstergeleri var.Ben bebek sağlıklı olsunda sezeryanmış normalmiş önemli değil.Yanlız bebeğinizde haftası ile uyumlu olmayan gelişim geriliği varsa hastaneye yatmanızda ve dogumun gerçekleşmesi gerekir.Örnegin benim bebegimde geişim geriliği oldu.Gelişim geriliği derken anne karnında bebeğin beslenememesi.36 haftalık dogum yaptım ama bebeimin gelişimi 32 de kaldı .Sizinkindede böyle bir durumvarsa ondan erken dogumdüşünülmüş olabilir.Bu arada benim bebeğim fazla hareket etmezdi.


enversedatkayici72

Telaş ediyorum biz bu bebeği uzun zamandır istiyorduk Allah'a şükürler olsun Yaratan nasip etti bu nedenle herşeyden nem kapıyorum.İnşallah sağlıklı sıhhatli doğar.


enversedatkayici72

Bana söylenen sadece eşimle ilgili  hiç risk almamak amacıyla, bebeğin kilosu ve bebeğin aşağıya yerleşmiş olması diğer sağlık göstergeleri normal.ayberke

Merak etmeyin sağlıklı dogar neticede hastanede emin ellerdesiniz.Bişey olsa hemen ameliayt.Hastanelerde her türlü imkan var.Kendim sıkıntılarımdan dolayı drmua yalvarıdımalın sezeryanla bişey olursa kuvözo koyarız anne karnında riskli olacağına derdim.Zaten sonlarda herşey kötü oldu hastaneye yattığımda artıkemin ellerdeyim diye güven gelmişti sonrasındada sorunsuz bir sezeryan sağlıklı bir bebek daha ne isteyebilirmki.Oyüzden rahat olun herşey yolundadır bence.Geçmiş olsun hayırlı dogumlar.


duygununruzgari

durumunuzu tam olarak bilmiyorum. bebegin kilosu konusunda fazla endisenlenmeyin bence.benim oglum 2700 dogdu ilk hafta 2600 altina düstü. ikinci ayda kilosu ortalamadaydi suanda da gayet iyi gidiyor, herhangi bir slklntl yok.  bu nedenle kendinizi kilo konusunda fazla üzmeyin, cok takilmayin derim eger 2600 dogarsa bile...Cevaplamak için Üye ol