38. Hamilelik haftsaı ve bebeğin kilosu 2600 gr!!!!

enversedatkayici72 soruyor: 10

Selam Herkese;


Bize bundan i hafta önce doğumun 7 ağustos civarında olacağı söylendi.Ama bugün eşim acil olarak hastaneye yatırıldı. 38 hafta olmasına rağmen bebeğin kilosunun 2.600 gr olmasında bir sakınca var mı ? Doktorlar ya çocuğa kilo aldırmayı yada sezeryanla bebeği almayı düşünüyorlar böyle bir durumu yaşamış ola var mı ?? Eşim 40 yaşında ve ilk doğumu olacak! ultrasyonda bebek kız olarak görünüyor! bu konuyla ilgili bilsi olan cevap verirse sevinirim!

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


enversedatkayici72

Teşekkürler


passenger

Endısenızı anlıyorum ama bana da sankı doktorlar sadece tedbır ıcın yatırmıs gibi geldi.. ben de farklı nedenlerle 37 haftalık hamıleyken doktor gozetımınde sezeryanla bebegımı dunyaya getırdım.ve sımdi gayet saglıklı umarım  sız de  esınıze ve bebegınıze saglıkla kavusursunuz.


enversedatkayici72

Tüm cevaplar için teşekkür ederim. Tüm annelere ve babalara  Allah analı babalı büyütsün diyorum. Anne ve baba adaylarına sorunsuz sıhhatli yavrular diliyorum. 


asklepios

enversedatkayici72, öncelikle geçmiş olsun. Eşinizin muaynenesini ve ultrasonunu yapmadan ve tetkiklerini görmeden yazacağım bilgiler, hak verirsiniz ki, afaki olacak. Yine de anlattıığınız kadarına dair fikrimi söylemek istiyorum.


Eşiniz 40 yaşında ve ilk gebelik, dolayısıyla bu kıymetli bir bebek. 35 yaş üstü gebeliklerde "ileri anne yaşı" kavramından bahsederiz. 40 yaş gebeliğinin kendine ait riskleri elbet de vardır. Ancak anne yaşının ileri olması, bir gebeliği problemsiz tamamlamaya engel değildir.

Anne karnındaki bebeğin ultrasonda ölçülen ölçülerinin olması gereken hafta ölçülerinin 2 standart sapma altında olması halinde "intrauterin gelişme geriliği" gündeme gelir. Altta yatan çok farklı nedenler olabilir, bunların bir kısmını saptayabiliriz, bir kısmında neden bulunamaz, bazı bebekler ise yapısal olarak küçüktürler. İntrauterin gelişme geriliğinde ilk şüphelendiğimiz durum utero-plasental yetmezliktir; yani plasentanın bebeği yeterince besleyememesi. Bunun en önemli nedeni ise uterin damarların (anne rahmindeki damarlar) daralmasıdır. Bu duruma amnios sıvısının (bebeğin suyu) azalması ve anne tansiyonlarının yüksekliği eşlik eder. Eğer eşinizin tansiyonları ve preeklempsi tetkikleri (gebelik zehirlenmesi şüphesinde yardımcı olan tetkikler) normalse ve bebeğin suyunda azalma yoksa bu tanıdan uzaklaşabiliriz. Siz böyle problemlerden bahsetmediğiniz için annenin tansiyonları ve tetkiklerinin normal olduğunu, bebeğin suyunda da azalma olmadığını kabul ediyorum. 

İntrauterin gelişme geriliğinde kabul edilen yaklaşım şudur: Gebeliği 38. haftaya taşımak, eğer bu mümkün olursa 38. hafta içinde doğurtmak. Neden 38. hafta? Olası ani bebek kayıplarını önlemek için ve bebeğin dış ortamda sorunsuz yaşayabileceği akciğer gelişimini sağlayabileceği optimum haftadır. Ancak, intrauterin gelişme geriliği tanısıyla takip edilen bir gebenin 38. haftada doğurtulmadan önce, son kez ultrasonla değerlendirilmesi ve ebeğin ağırlığının hesaplanması gerekir. Tahmini bebek ağırlığı 2500 gr'ı geçmişse (sizinki gibi), suyu normal ve kalp atışları iyiyse, doğum için normal zaman da beklenebilir.   

"Doktorlar ya çocuğa kilo aldırmayı yada sezaryenla bebeği almayı düşünüyorlar" şeklinde bir cümleniz var. Anne karnında bebeğe kilo aldırmanın bir yolu, yöntemi, ilacı yoktur. Eğer sezaryen gerektiren başka bir durum yoksa, gelişme geriliği tek başına sezaryen endikasyonu değildir, yani bebekte gelişme geriliği olması tıbben sezaryen yapılmasını gerektirmez. Doğrusu öncelikle normal doğum denemesidir. Öte yandan siz ve eşiniz doğum şekli olarak sezaryeni seçmiş olabilirsiniz, buna saygı duyarım.


fistikcik

Merhaba,
Kızım 37. haftasında erken gelmeye karar verdi ve 2200 gr olarak doğdu. Son derece sağlıklı ve küveze alınmasına gerek olmadan. 2600 kötü bir rakam değil (düşük klolu bebekler 2500 gr altındakiler olarak değerlendirilir). Ayrıca hamileliğin son haftalarında bebek günde 30 gr alır. (Yani 40 haftasını doldurursa 450 gr daha alacak ve normal kabul edilen 3 kg olarak doğacak demektir).
Elbette doktorunuz daha iyi değerlendirir, ama başka bir sebep görmezse sadece kilosu sezaryen için bir sebep gibi gelmedi. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle.enversedatkayici72

Asklepios;


Öncelikle şunu söylemeliyim. Eşim son 3 aydır tüm tahlil lelerini düzenli olarak yaptırdı.Ayrıca her hafta bebeğin kalp ritmi düzenli olarak kontrol edildi.Tüm tetkiklerde herhangi bir problem olmadığı gözlendi. Eşim 1.76 boyunda ve 62 kilo idi şu anda ki kilo durumu 76 kg. dir. Yalnız eşimin geçmişten gelen kalp kapakçığı sorunu bulunmakta idi kapakçık tam kapanmamakta.Tansiyona gelince herhangi bir şekilde hamilelik döneminde tansiyonla ilgili olarak problem yaşamadı.Bu arada hiç bir şekilde ilaç ( vitaminler hariç ) kullanmamıştır.Ayrıca sigara vb zararlı birşey kullanmamıştır. Kilo aldırma sorununa gelince vallaha doktorun söylediği, yalnız biz yurt dışındayız belki bekleme anlamında söylemişte olabilirler


esranevra

öncelikle rabbim sagsalim bebişinize kavusmayı nasip etsin bence hiç endiselenmeyin yani bunu demek kolay biliyorum ama ben 37 haftalık hamileyken doktor bebegimin cok minyon oldugunu 2.500 kilonun altında dogacagını soylemişti 37 haftaya kadar hersey gayet iyi giderken bunları duymak beni inanılmaz korkuttu daha sonra doktorumu degistirdim ve gittigim o doktor kilo ve boy ölcümlerinin cok gereksiz oldugunu tek bir mm den bile surekli degisik sonuclar alındıgını bunlara takılmamam gerektigini soyledi en nihayetinde 39 haftalıkken bebişim 3500 kg 50 cm dogdu :) ben kuveze falan alıncak diye beklerden bebişimi hemen gorunce dunyalar benim oldu :)) esinize hayırlı ve kolay bir dogum diliyorum...


enversedatkayici72

Amin teşekkürlerasklepios

eşinizin kalp kapakçığındaki sorun nedeniyle (triküspid / mitral yetmezlik veya mitral valv prolapsusu olduğunu tahmin ediyorum), doktorlarınız doğum şeklini sezaryen olarak belirlemiş olabilirler. 38. haftada 2600 gr. gelişme geriliği sınırına yakın, ama gelişme geriliği demeyeceğimiz bir kilo. dilerim problemsiz şekilde alırsınız bebeğinizi kucağınıza.


eloskovecanuk

Ben 40 hafta +1 gün de doğum yaptım. Tamamen sağlıklı ve düzenli beslenmeyle geçirilmiş bir hamilelikti.Bebeğim 2850 doğdu, çok üzülmüştüm, hiç büyümiycek sandım.  Bebek de sağlıklıydı ve doktorların bile şaşırdığı şekilde sadece anne sütüyle çabuk toparladı hatta biraz fazla toparladı:D O yüzden bebeğin herhangi bir sağlık problemi yoksa sadece kiloyu dert etmemenizi öneririm. Umarım herşey yolunda gider, eşiniz rahat bir ameliyat geçirir ve bebeğinize bir an önce sağlıkla kavuşursunuz...Cevaplamak için Üye ol