Ankara çayyolu-yaşamkent kreş önerileri var mı ?

ikimesafe soruyor: 5

Şu anda 18 aylık bir kızım var. Bu Eylül ayında kreşe vermek istiyorum. Bir çok kreş gezdim. Öncelikle her biri hakkında bir bilgilendirme yapayım. Ardından karar verdiğimiz okulu söyleyeceğim. 

Hasat:

Kreşin konumu güzel. Bir çok kreşin de yer aldığı Yeşil Barış Konakları'nda yer alıyor. Kreşte en çok hoşuma giden bahçede geçirdikleri zaman oldu. Günün büyük bir kısmını bahçede geçiriyorlar ve ekim,biçim, kompost yapımı gibi bir çok aktivite de bulunuyorlar. Bu bakımdan hoşuma gitti. Olumsuz olarak değerlendirebileceğim şey ise karma bir yapı var. Yani 2 yaşında bir çocuk ile 4 yaşında bir çocuk aynı anda eğitim alıyorlar. Waldorf yaklaşımını benimseyen bir okul.  Bazı görüşler bunun çok öğretici ve faydalı olduğu yönünde ama benim için akran zorbalığı olma ihtimali çok yüksek bir durum gibi geldi. Bir de uyku konusuna çok önem vermediklerini hissettim. 2 yaşında bir çocuk için uyumak istemezse uyumaz dediler beni orada kaybettiler :)

Dadya Çocukları:

Birçok kişiden adını sıkça duyduğum bir kreşti. Özellikle çok ümitli bir şekilde gittim. Önce online görüşmeye ardından okul gezilerine katıldım. Online tanıtım toplantısında anlattıkları etkiledi. Reggio Emilia yaklaşımını benimseyen bir okul. Çocukları sürekli dışarı çıkarttıklarını, sürekli ormanda vakit geçirdiklerini, gezilere katıldıklarını söylediler. Görüşmeye gittiğimde okulun bahçesi çok hoşuma gitti. Oldukça büyük bir bahçesi var ve okul Yeşil Barış Konaklarında yer alıyor. Biz gittiğimizde çok görüşmeye gelen aileler vardı. Muhtemelen çok talep olduğu için okulu pazarlamak gibi bir dertlerinin olmadığını düşünüyorum. Bana göre olumsuz gelen taraflar şunlar oldu. Tuvalet kullanımında kız ve erkek öğrencilerin beraber tuvalet kullanmaları , sınıflarının küçük olması, ingilizce derslerinin olmaması, okulun kalabalık olması ve 2 yaş için bahsettikleri kadar çok dışarı etkinliklerinin olmaması benim için olumsuz nedenlerdi. 

Atiye Eğitim Kurumları:

Konumu Yaşamkent tarafında yer oluyor. Öncelikle sahibi Emel Hanım çok tatlı bir kadın. Tanışır tanışmaz anne sıcaklığını hissediyorsunuz. Benim için olumlu olan yanları Emel Hanım'ın sıcak ve samimi yaklaşımı, okul nüfusunun çok olmaması, dışarı etkinliklerde bulunmaları oldu. Negatif olabilecek yönler ise etkinlikler ve eğitim konularında biraz daha eksik olduklarını hissetmemdi.

Nişantaşı Eğitim Kurumları:

Öncelikle çok yeni bir okul. Yaşamkent tarafında yer alıyor. Okulun fiziki imkanları çok güzel. Çok geniş sınıfları var. Ayrıca diğer okullara artı olabilecek yüzme havuzu ve jimnastik odaları var. Çocukları haftada iki kere havuza sokuyorlar. Sanırım her gün de jimnastik dersi vardı. Aşağı katlarında sinema salonları ve çok güzel bir oyun atölyesi var. İngilizce öğretmenleri de mevcut. Okul çok fazla öğrenci kabul etmiyor bu da güzel bir yaklaşımdı. Benim için eksi olabilecek konu öncelikle çocukları çok dışarı çıkarmıyorlar hava güzel olursa çıkarırız dediler. Bir de imkanlar çok güzel olmasına rağmen okul içerisinde o şefkat duygusunu hissedemedim . Ama bu çok kişisel bir durum tabi ki . Benim kızım 2 yaşında olacağı için benim için öncelikli olarak şefkat duygusu gelişmiş bir okul olması. Burası benim için kreşten daha ziyade bir kolej gibiydi. 

Tad Preschool Ümitköy:

Buraya da bir ümitsiz gittim açıkçası ama gezdiğim yerler içerisinde en içime sinen yer burası oldu. Öncelikle sahibi oldukça bilgili ve ilgili geldi. En beğendiğim şey çocukların belli sınıfları olmasından ziyade sınıf sınıf gezmeleri oldu. Okulda sanat sınıfı, dil sınıfı, montessori sınıfı vb. sınıflar bulunuyor. Çocuklar yaşlarına göre 40 dk da bir sınıflarda etkinlik yapıyorlar. 2 adet öğretmen var her sınıfta bir tanesi yabancı bir öğretmen bir tanesi de Türk. Çocukların öz bakımlarını Türk öğretmen yapıyor. Ama onun dışında genelde sınıfta ingilizce konuşuyor ve yabancı öğretmenin koordinasyonluğunda ilerliyor dersler. Ama Türk öğretmenin bulunması da bir artı geldi bana. Öğretmenlerinin hepsi üniversite mezunu. Bir de çocukları her gün dışarı çıkarıyorlar. 3 yaş sonrasında da geziler düzenliyorlar. 

Şu ana kadar en içime sinen Tad Preschool Ümitköy oldu. Sizlerden bahsettiğim okula gönderen oldu mu ? Önerilerinizi ve tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim. 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


smy123

Çok güzel yazmışsınız benim gitmek istediğim yada aklımda olan yerler.2016 doğumlu çocuğum Nişantaşı eğitim kurumları beğendik ben de o yakınlığı alamadım.bide Beytepe de büyülü bahçe çift anadal sistem ama sosyal alanlar kısıtlı tad çayyolu merak ediyorum.ama aklımızda kalan yer Nişantaşı oldu


smy123

Beytepe Bilkent olan büyülü bahçe gezdik okul güzel çift anadal sistem kişiye özgü ilerleme mevcut ama sosyal spor alan kısıtlı bahçe küçük.nişantaşı eğitim kurumları yeri bahçesi havuz spor salonu sınıfların genişliği hoşumuza gitti sadece tavır olarak kararsız kaldık.seçilmiş anaokulu gittik sahipleri candan ama 1-4 yaş aralığına daha çok hitap eden tarzda idi oyun tarzı ağırlıkta.çayyolu ümitköy Yaşamkent kreş anaokulu önerisi olan olursa sevinirim nisan ayı için bakıyoruz.tad Çayyolu yapa ümitköy Ankara Montosrerri gezmek istediklerim arasında.


ikimesafe

Araya güncelleme ekleyeyim :) IPS ve İlkyaşam Anaokulu'nu da gezdik. Aslında IPS'in yapmak istedikleri şey çok güzel özellikle her hafta çiftlik evine götürmeleri , sürekli dışarı aktivitelerinde bulunmaları çok hoşumuza gitti ama öğretmenlerin hiçbiri bu alanda eğitimli değil . Sahibi de açık açık söylüyor bu durumu. Biz açıkçası çocuk gelişimi konusunda eğitim almış bir öğretmen ya da kreş sahibi tercih ediyoruz. Çünkü bu alana çok özen göstermediklerini hissettim. İkinci konu ise çocuklara ödül/ceza sistemi uyguluyoruz dedi. Beni bu konular soğuttu okuldan. İlkyaşam Anaokulu ise sahibi klinik psikolog çok ilgili ve bilgililer. Bir aylık menülerinde çocuklara çok fazla şeker verdiklerini gördüm . Her gün ıslak kek, kurabiye vs var :) Ama diğerlerinin yanında daha göz ardı edilebilir bir detay gibi geldi. Araştırmalarımız devam ediyor güncellemeye devam edeceğim :) 


smy123

Tad fiyatları yüksek geldi Çayyolu anaokulu aradım oranın fiyatları daha yüksek ikisi eledim.coconut aradım sayı 10 kişi karma grupmuş maalesef orayı eledim.arca Beysukent edusa Kids village telefon konuştum gidilebilir.maalesef nişantaşı eledim tavırlarından dolayı.sınav koleji anaokulu gezmedim hafta içi olduğundan ama müdür eğitimi beğendim 3-6 yaş aralığı 


smy123

Bide ümitköy british culture fine art Kids İngilizce eğitimi iyi olduğunu duydum sayısı azdı.bi nevi de sanat okulu gibi bakılabilir.ama aklımdaki yer sınav koleji okulu gezince karar vereceğim.Cevaplamak için Üye ol