Bebeklerde idrar yolu iltihabı

reyyans soruyor: 10

merhaba benim kızımda ilki 5. ayda ikincisi 9.ayda olmak üzere idrar yolu iltihabı çıktı.(farklı zamanlarda sonda ile alınanlar temiz çıkarken dıştan torba ile alınanlarda mikrop çıktı.klebsiella pneumoniae)dr nefroloji bölümüne yönlendirdi.yakın olduğumuz için marmara eğ. araşt. hastanesine gittik.bizden dmsa ve voiding yaptırmamızı istediler.fakat randevuya 2 gün kala bilgilendirme kağıdını okuduğumuzda anladığımız şu idi.çocuğuma genel narkoz verilecek, az radyasyona maruz kalacak, ccanı yanacak?eşim sinirlendi vazgeçti.bende korkmuş olduğumdan ne diyeceğimi bilemedim.fakat o kadar huzursuzumki.bişey olacak diye çok korkuyorum.psikolojim altüst olmuş durumda.

lütfen; istanbul geneli çocuk nefrolojisi dalında uzman doktor önerisi olan

bu konu ile ilgili bilgisi olan var ise tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


ozlemruzgar

Geçmiş olsun. Adel de sık sık idrar yolları enfeksiyonu geçirdi. Bizden öncelikle ultrason istendi. Sonrasında da tekrar ettiği için voiding ve renkli ultrason yaptırdık. Küçük oldukları için durmuyorlar. Marmiz değil ama rahatlatıcı bir ilaç verildi. Biraz zahmeti bir iş ama halloldu çok şükür. Adel de en düşük derecede reflü çıktı. Büyüdükçe düzelir dedi Dr. Takibe devam ediyoruz. Bezi bırakmasını tavsiye ettiler. Biz Ankaradayız. Kendinizi çok üzmeyin. Alt temizliğine dikkat edin. Aklınıza takılanları cevaplamaya çalışırım.


fyesim

Öncelikle geçmiş olsun. Kızım sürekli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu yüzünden 1 yıl koruyucu antibiyotik kullandı. Mesajınızı görünce yaşadıklarım aklıma geldi yanıtlamak istedim.Bizdende önce ulturason istenmişti. sonra dmsa yapıldı.Bu işlemde hareketsiz durmaları mümkün olmadığı için işlemin saatini uyku saatine denk getirmeye çalıştım.Öncesindede atarax şurup verdiler. İşlem sırasında ayılmadı.Size genel aneztezi ile yaparız dedilerse tedirgin olmanız çok normal. Kızımında şu an başka bir sorunu için sedasyon alması gerekiyor,endişelerimden erteliyorum.Kızım bezi bıraktıkdan sonra kurtuldu idrar yolu enfeksiyonundan.Ama süreki acıyacak ve yanacak hissini hala atamadı kafasından.Geçmiş olsun tekrar.


reyyans

arkadaşlar çok teşekkür ederim.sizlere de geçmiş olsun.bizim de böbrek ultrasonu temiz çıktı.bizi huzursuz eden neden sonda ile alınanda çıkmıyorda normal alınan da çıkıyor.bu yüzden eşim inanmıyor.benim kızımın bişeyi yok diyor fakat benim içim hiç rahat değil.biraz olsun rahatladım.eşimi ikna etmeye çalışıcam.bu endişe ile yaşamak istemiyorum.


meltem23

Geçmiş olsun sevdacim

Bol ilik su icir kuzuma.

Dr ilaç verdiyse aksatmadan saati saatine kullan.

Bezini sık sık degistir

Geçer insallah


msasa

Benim ogluma da bugun teshis koydular antibiyotiklere de alerjisi var ne yapacagiz bilmiyorum. Cani cok yaniyo bisey yemiyo cok uzuluyorum daha minicik. Allah sifa versin butun bebislere. Simdi alerji surubuyla birlikte antibiyotik surup verecegiz insallah bir an once iyilesirlerreyyans

sağol meltem.sana da çok geçmiş olsun msasa.sende takibi sakın bırakma daha küçücük ya çok üzüldüm.bende de kronik idrar yolu iltihabı var.ilk zamanlar benden bulaştı diye kendimi o kadar suçladımki.itiraf ediyorum kendime zarar verdim.fakat bazı arkadaşlarımın ve dr. umuzun benimle bir ilgisi olmayıp kız çocuklarda yüksek oranda olduğunu söylediklerinde biraz olsun rahatladım.kendim su içmeyi sevmiyorum elif e de içirmeyi unutuyorum.bekarken de yaz sıcağında bile haftada 1 bardak içmişliğimi hatırlıyorum.ama hamileliklerimde çook çektim.doktor tavsiyesi olan yokmu?

 

 


hamdusena

çok su içir bir de suyuna limon katabilirsen iyi olur 

benim kızımda da oldu bir kaç kez ben hemen suyu çok artırmaya ve de limon vermeye başlıyordum 
kız çoçuklarında kakadan dolayı çok çabuk oluşuyor demişti dr muz kaka yapınca hemen değiştir demişti iltihap kapmaya daha meyilli oluyor kızlar ona da dikkat et 
bir de ben kakadan sonra onu temizlerken temizlemeye suyuna biraz sirke ekliyordum 


firis

benim kızım 1 aylıkken olmuştu dikkatim sayesinde farkedildi.Hastanede yattık 10 gün damardan antibiyotik aldı. dmsa ve voiding  yaptılar kızıma 1 aylıktı narkoz vermediler ama baya bi ağlamıştı kuzum.böbrekte kaçak olup olmadığı tespit için bu tetkikler yapılmalı.reyyans

serap_a, hamdusena tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.kesinlikle uygulayacağım.sizede çok geçmiş olsun firis.Allah şifa versin çocuklarımıza.ben benimki küçük diye düşünürken asıl küçük olan seninki imiş.


kitara

geçmiş olsun öncelikle. bize de ilk 10 aylıkken idrar yolu enfeksiyonu dendi. sizi çok iyi anlıyorum biz de aynılarını yaşadık. maalesef ben ilçede olduğum için burda sondayla idrar alınamıyordu ve poşetle her alındığında enfeksiyon çıkıyordu. ben de çok korkuyordum ama mecburduk ve bunun üzerine tanıdık bir dr bulup adana nefrolojiye gittik. voiding ultrason ve dmsa çekildi. ağladı ama elimizden başka bir şey gelmiyordu. canı yandıkça benim canım daha çok yanıyordu. çok şükür  herşey temiz çıktı ama dr yinede 6 ay süreyle bactrim tedavisine başladı ve her ay düzenli olarak idrar tetkiki yapıldı. sonrasında gittik ve bir sıkıntı yoktu. ben yine de pimpirikli olduğumdan bu seferde hacettepe ürolojiye gittim. kesinlikle bir an önce bezi bırakmalı dedi ama kış ayının ortasında bu çok zor oldu.ve kakasını temizlerken kesinlikle ön tarafa bulaştırmayın dedi. neyse ki kış boyunca tekrarlamadı ve  bu yaz bezi bıraktı 28 aylıkken. ve bitti çok şükür. kız çocuğunda bu sıklıkla görülüyor ve temizliği gerçekten çok zormuş. doğum yaptım ne sıkıntılar çektim ama bu kız çocuğunun alt temizliği kadar stresli bir şey görmedim. daha hala altını temizletirken zorla açar, acıyor silme der. anne baba olarak endişeleniyorsunuz ama yaptırmanız iyi olur. Allah yardımcınız olsun. Cevaplamak için Üye ol