Uyuyan bebeği nasıl uyandırmalıyım?

saramms19 soruyor: 8

İlk önce herkeze hayırlı günler dilerim.

benim 39 günlük var ve doğduğu günden itibaren surekli uyuyan bir bebek.. tutamadığı için bebeğime anne sütünü sadece 30 gün verebildim fakat ondan sonra sütüm tamamen gitti ne yazikki :-( her neyse bebeğim sürekli uyuyor 3-4 saat aralıksız olarak. Uyandığında mama veriyorum 90-120 ml gibi bazen iştahlı olduğunda hepsini içiyor bazende 20-30 ml içip uykuya dalıyor geri bi kere denedim uyudu diye yatağına yatırdım yine 3-4 saat uyudu tekrar uyandığında da 120 ml içer kesin diye mamasını hazırladım verdim yine 20-30 ml içti geri daldı uyandırmaya çalıştım ayağını kıdıkladım karnına masaj yapıyorum yüz üstü yatırıyorum uyansın diye imkanı yok uyanmıyor doktoru aradım burnunu sık uyanır kesin dedi nafile yanına gittik 2 saatte bir mecbur uyartacaksın nasıl uyartırsan uyart ben mi geliyimde uyartıyım diyo bide :-/ kafam iyice karıştı nasıl yapacamı bilmiyorum uyanmıyor bu durumda olan varsa nasıl uyartıyor bebeğini yardımcı olur musunuz?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


mutluannelif

Uyandirmayin. Uyuyan bebek de çocuk da uyandirilmaz. Benim kızım da minikken çok uyurdu, uyandirmazdim. Uyku sorunu hiç yaşamadım. Bebeğin kendi doğal düzeni var lütfen müdahale ederek bozmayin. Yenidoğan olup da sarılık riski olsa anlarım bol bol emmesi gerekir ama gereksiz buldum. Bu arada sık sık memeyi tutturup emmesini sağlayabilirsiniz. Eğer emsin isterseniz, sütünüz gelebilir. Kış ayı yaklaşıyor, rahat edersiniz, doğal antibiyotik olur bebeginize.


Sucigdem

ayak parmaklarinin bitimine yani ayalarina bas parmaginizla bastirin ve bebegi iki kolundan hafifce yukari kaldirin,doktorumuz onermisti, beyne giden sinirleri uyariyormus, el ayalarini oksamak da etkiliymis.


sLnKA

Uyuyan bebek uyandirilmaz, bırakın uyusun.

Erken dogum, düşük dogum kilosu, kan şekeri düşüklüğü vs yok ise uyandırmayın. Zaten neredeyse 40da çıkmış, ellemeyin bebeğinizi.

Mamalar anne Sütünden daha zor sindirildigi için bebekler daha uzun sûreler uyuyabiliyorlar. Acıksa zaten uyumaz Ağlar belli eder.

Benim kızım küçük Doğdu ve kan şekeri düşüyordu, Dr iki saatte bir emzir hatta mama ver bayılıp kalır anlamazsın olur,Demişti. ( evet normal bir Dr değildi) ilk 15-20 gün neredeyse hiç uyumadan kızımı uyandırıp emzirmeye çalıştım ama küçük ve kan şekeri düşük olduğu için ve hatta sarılık olduğu için sürekli uyuyordu kesinlikle uyanmıyordu. 10sonunda başka bir dr gittim, kan şekerine baktı sarılık bitmek üzere dedi, al git bebeğinle birlikte yat uyu bu günleri çok ararsın yatın da uyumuyo diye gelirsin diyip gönderdi beni.

Velhasili bir hastalık ağır bir sarılık vs yoksa ellemeyin uyandırmayın bebeğinizi. Kendi ritmi var onun bozmayın bence.

Bir de bu arada eğer tekrar emzirmeyi istiyorsanız, sitede biraz arayın eskilerde tekrar emzirme, emzirmeye Dönme gibi konular/yazılar var. Okuyun belki işinize yarar belki tekrar emzirebilirsiniz.


arzu__arda

30 CC yetiyor demekki sarılık yok dimidilrubaa

Uyuyan bebek uyandirilir, yenidogan doneminde ozellikle. Hatta daha sonra da kilosu asiri dusukse. Yenidogan doneminde 3 saati gecirmeyeceksin demisti doktorumuz, mumkunse 2 saatte bir ya da en gec 3 saatte bir emzirmen lazim, yoksa kan sekeri dusecektir ve iyice uyumaya meyilli olacaktir. Yani bir kisir dongu, beslenmedikce kan sekeri dusecek, dustukce uyumaya devam edecek, sonra iyice dusecek. Bu sekilde ozellikle yenidogan doneminde hayati tehlikeye bile girebilirmis bebekler. 3 saati gecirdigi olurdu bazen, islak mendille silmemizi onermisti doktorumuz, o sekilde biraz uyanir gibi olurdu, emzirirdim oyle. Evet oyle kolay uyanmiyor ama bi sekilde uyandiriyor ve emziriyordum. Mama verdiginiz icin biraz daha uzun sure idare edecektir onu ama yine de cok uzun uyudugunda uyandirmalisiniz bence


kurablyemm

Benim kizimda küçük doğdu 2saattte bir emzirdim ve mama verdim uyanmiyodu zorla uyandırdıkları hala 10 aylık uykuyu sever kilo ve boyu normale döndü ilk zamanlarda sarılık riski bizdede vardı 2saate bir besledim 1.5ay sonra 3saat olabilir demişti Dr öyle sevindim ki çokuzun geldi bana 10 aaylık hala 3saat aralıkla beslemeye çalışıyorum

Bence kan tahlili yapılmalı kızım hastaneden çıktığı mızın akşamı uyanmayinca Dr açıldı yönlendirdi kan tahlili yapıldı Dr şekeri dusuk buldu mamayi artırdı anne sütü yetmemiş sonra hastanede pompayla sağdık 30cc falan çıkınca Dr mecburen sarılık riski nedeniyle masma başlattı bence başka bi Dr görsün belki bi sorun vardır bebek derdini anlatamaz


kucukadam

Ben de dilruba hanım gibi biliyorum. Emzirme eğitiminde ankara başkent te anlatmislardi. Ben de saati kurup 2 en gec 3 saatte besledim. Annemler hep uyandırma derdi kızarlardi.


mavinot

Kızımın sarılığı olduğu için ben de uyandırmak zorundaydım. Zor oluyordu. Altını değiştirerek uyandırıyordum. 2 ay bittikten sonra alarm kurmayı bıraktım. Gece uykusu da önemli.


Cevaplamak için Üye ol