Hijyen temizlik anlayışı, mikrop virüs korkusu

moremi soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar sizlere anlatacağım sorun aslında bir sorumu yoksa içimi mi dökmek istiyorum bilmiyorum. Sorun genel anlamda hijyenle alakalı,herkesin temizlik anlayışı evindeki düzeni farklı,benim de bazı noktalarda belki takıntı noktasında olabilecek kadar rahatsız olduğum şeyler olabiliyor. Ha öyle hergün temizlik diye delirip silip süpüren biri değilim. Normal temizliğini yapıyorum evimin, mutfak özellikle önemlidir benim için, yemek yediğim kap kacak neyse kesinlikle hijyen olması gerekir ve başkalarının evine gittiğim zaman ben evin temizliği, düzeninden çok bunu düşünürüm..

Böyle bir kısa tanıtımdan sonra nasıl gireceğimi hala bilemediğim soruna paldır küldür gireyim ama gerçekten bundan okadar rahatsızım ki artık öfke nöbetlerine bile giriyorum. Benim evimde küçücük bir bebeğim var herşeyden önce onun sağlığını düşünüyorum yani eşimde bende. Biz böyleyken evimize gelen bazı insanlar hadi söyleyeyim eşimin ablası ve ailesi, görüştüğümüz ailemizden biri gibi olan bir teyzemiz var, sorun bunlarla alakalı. Normalde eve girerken nasıl yapıyoruz, ayakkabımızı çıkarıp direk evin içine ayak basıyoruz değil mi? Yok onlar öyle yapmıyorlar, ayakkabı neyse işte giydikleri terlik vs.onu çıkarıyorlar ve kapının önüne basıp basıp eve giriyorlar. Hani küçük çocuklar bilemezler bazen ve basarlar kapının önüne ya da yan komşundur çocuğu te kendi kapılarından sizin evin içine kadar öyle gelir, annesi kızar çocuğa ayağının altını şöyle bir ovar tozu atar, kir yine aynı kirdir çocuk büyük farketmezde hani sizde hoşgörmeye çalışır gülümsersiniz. Kimsenin kalbini kırmak istemezsiniz çünkü.. Ama bu dediğim insanlar yani koskaca insan ne diyeyim bunlara ki daha önce nazikçe dedimki "abla oraya basmayın direk buraya basın, efe emekliyo ya"(kapı eşiğini gösteriyorum) Yani benim bunu onlara söylemem kadar tuhaf bişey olamaz, bunu onların düşünmesi gerekmez mi. Kaldıki evde küçük bir çocuğun olması gerekmez, abi kapını önü kapı önüdür oraya ayağınla bir güzel basıp evin içine nasıl giriyosun ya. Yani kimse onları telaşa düşürmüyor, hadi çabuk çabuk girin içeri hemen kapıyı kapatıcam demiyorum, rahat rahat çıkar ayakkabını teker teker girin içeri. O dediğim teyzede aynı şimdi ben ona ne diyeyim teyzem niye oraya basıyosun mu diyeyim, geçen bizdelerdi bide o ayakları kanepede otururken kıvırıp kanepeyede bastı. Tabi ben onlar gittikten sonra artık örtüleri yıkıyorum, halıları siliyorum. Ama ben mecbur muyum canım her gelip gittikten sonra evin altını üstüne getireyim ki dedğim insanlar en az haftada birkez geliyolar nerdeyse. Benim vaktim mi var her seferinde halıları silmeye, sürekli bi temizlik derdine düşmeye, benim yavrum özellikle bu dönemde sürekli kucak istiyor, hem de sürekli yerlerde emekliyor.

Yani bu hijyen konusunu düşünmekten deliricem, yavrumun bu mikroplara tozlara maruz kaldığını düşündükçe böyle sürekli bir tedirginlik içindeyim.. Bide demezler mi çocuğun mikrobada ihtiyacı var diye, çocuk bu dönemde herşeyi ağzına sokuyo yerde geziniyo, ilk başlarda silip silp verirdim mesela düşen şeyleri ama baktım artık engelleyemiyorum mümkün olduğunca dikkat edip çokda karışmıyorum. Evet engel olamadığımız yerde bizde diyoruz çocuğun mikroba da ihtiyacı var diye ama bu mikroplar o kapı önü, ayakkabı mikrobu olmamalı heralde değil mi? Ne yapsam nasıl desm de bu insanları bu alışkanlıklarında vazgeçirsem. Bitane buharlı paspas mı alsam işimi görür mü, görür heralde.

Neyse işte böyle ne kadar yazsam okadar hırslanıyorum ve üzülüyorum, zaten bikaç gündür çok üzgünüm çünkü olan oldu ve yavrum virüsü kaptı bile. Ha buraya kadar yazdıklarımdan sonra direk onları suçlamış gibi mi oldum belki evet.

Rota virüsü tespit edildi yavrumda ishal kusma.dr.a gittik serum yedi yavrum ilaçları var şimdilik düzeldi gibi çok şükür. Ama şu an ben kendimede kızıyorum bunun aşısıda varmış ve biz aşı zamanını kaçıralı çok olmuş. Ne desm boş yavrum doğduğundan beri sözde hep özele gittik neden bizi uyarmadı dr.muz,bizde yaptırırdık. Nurtiyide 10.ayımızda keşfettik burdan öğrenebilirdim,yeni öğreniyorum bu virüsü ki sağlık konularında dikkatliyimdir genelde. Belki benim hatam,artık sulardan mı bi sürü bulaşma sebebi varmış bu mikrobun. Bundan sonrası için tek dileğim inşallah kronikleşmez yavrum bundan tamamen kurtulur... Buraya kadar okuyup sabır gösterenlere teşekkürler yorumlarınızı da bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


kuzum

Ben kapıya not asmıştım. Lütfen ayakkabiyla girmeyin diye. Herkesin görebileceği gibi. Daha ben kapıyı açmadan onlar yazıyı görüyorlardı.


selencem

Kusura bakmayin ama bence sizin bu mikrop korkunuzu atmaniz gerek. Bizim evde ayakkabi iceride cikarilir, col sukur bi hastaligimiz yok. Zayen biraz bakteri be mikrop iyidir, bagisikligi guclendirir. Cocugunuzu onlardan surekli korursaniz ileride cok hasta olcaktir.


masald

Bu kadar dert etmeyin bence..Ben dışarıdayken bile çok kasmıyorum bu konuda, kızım elleriyle yere değse bile yıkama ya da silme telaşına kapılmam. Oyuncağı yere düşer o yine eline alır oynamaya devam eder. Ki başparmağı da ağzındadır çoğunlukla. Bilmiyorum bu benim düşüncem...Ama okurken halinize çok üzüldüm, çocuktan kalan azıcık enerjiyi bunlara harcamak çok yorar insanı..Biraz daha rahat olmanızı tavsiye ederim kendiniz için..


pati

İçinizi rahatlatacaksa eğer rota virüs aşısı olan bebekler yine de bu rahatsızlığı geçirebiliyorlarmış, yine burda okumuştum. Geçmiş olsun.

Temizlik konusunda da biraz daha esnek olmaya çalışın. Yavrunuzun mikrop kapacağı varsa her türlü kapar zaten. Dikkatli olalım ama sizinki biraz abartılı geldi bana. Size zarar. Sağlıklı günler.


berber

masald+selencem+1 bizim evde de ayakkabı içerde çıkarılır kızım emeklerkende bu şekildeydi  ...rahat olun biraz çok hijyen şartlarda yetişen çocukların ilerde hem alerjık yapıya sahip olup hem de sıksık hastalandıklarını söylüyor hocalar..Birde bu  kıymetli zamanlarınızı bunları dert ederek harcamayın lütfen tadını çıkarın ....turkuazz

Onlar geldiğinde kapının önüne ayrı bir_ yıkanabilir_ paspas koysanız?dış kapının önüne.Kapıyı çaldıklarında ayakkabılarını çıkarınca bir dk der o pasası dış kapının önüne koyarsınız ona basıp girerler.Onlar gidince de makineye atar yıkarsınız mesela.Hem sizin bu konudaki titizliğinizi de anlamış olurlaR varsın kırılsınlar ne yapalım.Ben böyleyim,içim rahat etmiyor der geçersiniz.Zamanla kabul edeceklerdir.


Mikrop olayına gelince ; bu sizin huyunuz,belki annenizden kalma belki başka nedenle ama sonuçta rahat olun demekle olunmayacağını biliyorum.Ben çok rahatım hatta pasaklıyım denilebilir ayrıca mikrobiyoloji uzmanıyım:) Çoğu zaman ayabıyla antreye  girerim,oğlanın dışarda sürdüğü bisikleti scooter'ı evde sürmesine ses çıkartmam(YAZIN).yere düşeni emeklediği günden beri 5 sn geçmemişse alıp veririm.Özel aşıların hiçbirini yaptırmadım çünkü vücuda ne kadar az kimyasal girerse bağışıklığın o kadar güçlü olacağına inanırım.Oğlum bir kez hasta oldu o da gecen hafta,virüs kaynaklı hafif bir rahatsızlık geçirdi.Sadece ateş düşürücü verdim,doktora götürmedim (kendim doktorum).

Son derece hareketli,enerjimi bitiren bir oğlum var ve 5 dk ayaklarımı uazatıp oturacağıma asla halı silmem,hatta oğlum uyurken evi pislik götürse iş yapmam.Annelik zaten tam zamanlı bir iş,varsın temizlik hijyen yerde kalsın.

İnsan vücudunda milyarlarca bakteri yaşıyor,heryerimiz mikrop dolu.Hava,su,yediklerimiz..mesele bağışıklığın kuvvetli olması.Belki bunları bilmek azıcık rahatlatır sizi.


karlarkralicesi

Bizim evde de ayakkabı içeride çıkarılır ve ben fazlasıyla rahat olduğum için sadece gelen temizlikçi haftada bir siler o kadar ben hiç silmem benim kızım da oralarda emekleyip ayakkabıları eller bazen hatta eşim de ben de zaman zaman ayakkabı değiştirdiğimiz için bir bakarsın 6-7 çift ayakkabı birikmiş.

Bir de kapıcı çöp almaya gelince son anda yetişiyorum bazen ve ben de oralara çıplak ayakla basıyorum sonra da halıya basıyorum haliyle..

Çok geçmiş olsun ama sanırım sakınan göze çöp batıyor bazen


ssultan

o ayakkabıyı çıkarıp çıkardığı yere de ayağını basan o kadar çook insan var ki....ben çocuğum olmadan da bu konuya çok dikkat ediyordum...bi ara baktım takıntı  haline geldi..ve ben ciddi anlamda rahatsız olmaya başladım...baktım olacak gibi değil görmemeye çalıştım... bebek olduktan sonra emeklemesi vs olduğu için insan tedirgin oluyor ama ben çözüm bulamamıştım..umarım siz bulabilirsiniz... bu arada geçmiş olsun...:(araszay

Onlar gelmeden haberiniz oluyodur zaten sizde kapının önüne temiz hernizi serin geldiklerinde temiz yere basarlar evi kirklamak zorunda kalmazsınız. Yavrunuza acil şifa diliyorum.


fistikcik

Elbette herkesin hassasiyeti farklı. Biz dert etmeyin desek bile siz yine de edeceksiniz. Ama gerçekten etmeyin. Kapının önüne basılan ayaktan, onun içeriye taşıyacağı tozdan ne olur ki ? Rota virüsü bu şekilde bulaşmaz. İsterseniz doktorunuza sorabilirsiniz. Virüsler ya da mikropların önemli bir kısmı sandığınız gbi kuru ve dış ortamlarda varlıklarını devam ettiremezler.
Babies belgeselini izleyin ve biraz rahatlayın. Siz evimnize girenlere kesin kurallar koysanız bile bebeğiniz dünyayı keşfetmek içn her yere dokunmak ve tadına bakmak isteyecek. Kapının önündeki tozun da, taşın, toprağın da... Elbette herşeyi yemesine müsade etmeyeceğiz, ama hijyen takıntısı yüzünden dünyayı keşfetmesine engel olmak bana doğru gelmiyor. Kızım yolda yürüken yerden yaprak toplar ve kovasına atar mesela. Herhalde bizi görseniz kınardınız :) Bense çok mutlu oluyorum bunu yaptığı zaman. Yaprakları, mevsimleri, doğayı böyle kendisinin keşfetmesi hiçbir şeyle ölçülemez bence. Eve gelince elini yıkarız olur biter. Siz de misafirlerinize terlik verin, gerisini unutun gitsin.

Aklıma geldi : Avrupalılar evlerine hep ayakkabıyla girerler. Hiçbirinin bebeğinin bu yüzden hastalandığını duymadım.Cevaplamak için Üye ol