Hijyen temizlik anlayışı, mikrop virüs korkusu

moremi soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar sizlere anlatacağım sorun aslında bir sorumu yoksa içimi mi dökmek istiyorum bilmiyorum. Sorun genel anlamda hijyenle alakalı,herkesin temizlik anlayışı evindeki düzeni farklı,benim de bazı noktalarda belki takıntı noktasında olabilecek kadar rahatsız olduğum şeyler olabiliyor. Ha öyle hergün temizlik diye delirip silip süpüren biri değilim. Normal temizliğini yapıyorum evimin, mutfak özellikle önemlidir benim için, yemek yediğim kap kacak neyse kesinlikle hijyen olması gerekir ve başkalarının evine gittiğim zaman ben evin temizliği, düzeninden çok bunu düşünürüm..

Böyle bir kısa tanıtımdan sonra nasıl gireceğimi hala bilemediğim soruna paldır küldür gireyim ama gerçekten bundan okadar rahatsızım ki artık öfke nöbetlerine bile giriyorum. Benim evimde küçücük bir bebeğim var herşeyden önce onun sağlığını düşünüyorum yani eşimde bende. Biz böyleyken evimize gelen bazı insanlar hadi söyleyeyim eşimin ablası ve ailesi, görüştüğümüz ailemizden biri gibi olan bir teyzemiz var, sorun bunlarla alakalı. Normalde eve girerken nasıl yapıyoruz, ayakkabımızı çıkarıp direk evin içine ayak basıyoruz değil mi? Yok onlar öyle yapmıyorlar, ayakkabı neyse işte giydikleri terlik vs.onu çıkarıyorlar ve kapının önüne basıp basıp eve giriyorlar. Hani küçük çocuklar bilemezler bazen ve basarlar kapının önüne ya da yan komşundur çocuğu te kendi kapılarından sizin evin içine kadar öyle gelir, annesi kızar çocuğa ayağının altını şöyle bir ovar tozu atar, kir yine aynı kirdir çocuk büyük farketmezde hani sizde hoşgörmeye çalışır gülümsersiniz. Kimsenin kalbini kırmak istemezsiniz çünkü.. Ama bu dediğim insanlar yani koskaca insan ne diyeyim bunlara ki daha önce nazikçe dedimki "abla oraya basmayın direk buraya basın, efe emekliyo ya"(kapı eşiğini gösteriyorum) Yani benim bunu onlara söylemem kadar tuhaf bişey olamaz, bunu onların düşünmesi gerekmez mi. Kaldıki evde küçük bir çocuğun olması gerekmez, abi kapını önü kapı önüdür oraya ayağınla bir güzel basıp evin içine nasıl giriyosun ya. Yani kimse onları telaşa düşürmüyor, hadi çabuk çabuk girin içeri hemen kapıyı kapatıcam demiyorum, rahat rahat çıkar ayakkabını teker teker girin içeri. O dediğim teyzede aynı şimdi ben ona ne diyeyim teyzem niye oraya basıyosun mu diyeyim, geçen bizdelerdi bide o ayakları kanepede otururken kıvırıp kanepeyede bastı. Tabi ben onlar gittikten sonra artık örtüleri yıkıyorum, halıları siliyorum. Ama ben mecbur muyum canım her gelip gittikten sonra evin altını üstüne getireyim ki dedğim insanlar en az haftada birkez geliyolar nerdeyse. Benim vaktim mi var her seferinde halıları silmeye, sürekli bi temizlik derdine düşmeye, benim yavrum özellikle bu dönemde sürekli kucak istiyor, hem de sürekli yerlerde emekliyor.

Yani bu hijyen konusunu düşünmekten deliricem, yavrumun bu mikroplara tozlara maruz kaldığını düşündükçe böyle sürekli bir tedirginlik içindeyim.. Bide demezler mi çocuğun mikrobada ihtiyacı var diye, çocuk bu dönemde herşeyi ağzına sokuyo yerde geziniyo, ilk başlarda silip silp verirdim mesela düşen şeyleri ama baktım artık engelleyemiyorum mümkün olduğunca dikkat edip çokda karışmıyorum. Evet engel olamadığımız yerde bizde diyoruz çocuğun mikroba da ihtiyacı var diye ama bu mikroplar o kapı önü, ayakkabı mikrobu olmamalı heralde değil mi? Ne yapsam nasıl desm de bu insanları bu alışkanlıklarında vazgeçirsem. Bitane buharlı paspas mı alsam işimi görür mü, görür heralde.

Neyse işte böyle ne kadar yazsam okadar hırslanıyorum ve üzülüyorum, zaten bikaç gündür çok üzgünüm çünkü olan oldu ve yavrum virüsü kaptı bile. Ha buraya kadar yazdıklarımdan sonra direk onları suçlamış gibi mi oldum belki evet.

Rota virüsü tespit edildi yavrumda ishal kusma.dr.a gittik serum yedi yavrum ilaçları var şimdilik düzeldi gibi çok şükür. Ama şu an ben kendimede kızıyorum bunun aşısıda varmış ve biz aşı zamanını kaçıralı çok olmuş. Ne desm boş yavrum doğduğundan beri sözde hep özele gittik neden bizi uyarmadı dr.muz,bizde yaptırırdık. Nurtiyide 10.ayımızda keşfettik burdan öğrenebilirdim,yeni öğreniyorum bu virüsü ki sağlık konularında dikkatliyimdir genelde. Belki benim hatam,artık sulardan mı bi sürü bulaşma sebebi varmış bu mikrobun. Bundan sonrası için tek dileğim inşallah kronikleşmez yavrum bundan tamamen kurtulur... Buraya kadar okuyup sabır gösterenlere teşekkürler yorumlarınızı da bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


SimgeAda

azınlıktayım sanırım ama ben de ayakkabının dısarıda cıkarılmasında yanayım.. böyle gördüm ve böylesi daha doğru gelıyor..


ipekkusgoz

Ben de ayakkabıyla içeri girilmesinden yana değilim. Herkesin hassas olduğu noktalar vardır. Ama doğru ama yanlış. Yine de ne kadar yanlış olursa olsun misafirliğe gittiğiniz insanın hislerine saygılı olmak gerekir. Siz kendi içinizde bu yoğun titizlik, hijyen duygularınızı bastırmaya çalışın bir yandan kendi iyiliğiniz için ama yine de onların sizi bu kadar görmezden gelmesine izin vermeyin. Geçirmiş olduğunuz hastalığı onlara karşı kullanmayı deneyin. belki alakası yok bu durumla ama yine de siz bu yüzden olmuş gibi anlatın onlara ve kesin tavrınızı koyun, gerekirse eşinizden destek isteyin o söylesin. Geçmiş olsun bu arada.


zuzummm

benim annemin evinde de antrede cıkartırız o kısımda yerde genişce bir laminant yer kaplaması var ve halıdan önce de paspas koyduk.evde cıkarır dolaba koyarız.sık sık sileriz :) hiç sorun olmuyor. benim evimde ise öyle bir giriş kısmı yok.direk koridora giriliyor.ama müsait yerim olsa yapardım..
misal bana misafir gelince ayakkabı giymek için önce kapının eşiğine basıyorlar
sonra kapının önünde güzel bir kapı paspası var ona basıyorlar sonra ayakkabı giyiliyor..hatta tam tersini de içeri girerken yapan var !!!!
bişey diyemiyor bazen insan .. ama evin içinde öyle bir yer olsa ve hijyeni sağlanmıs olsa o kadar sorun etmicem
gerci bunu da cok kafama takmıyorum :) cünkü temizliğimize dikkat ediuorum ev içinde


nazveannesi

Madem bu olaya engel olamıyorsunuz ve kısıtlı vaktinizi misafirleriniz gittikten sonrası için harcayıf telef oluyorsunuz. Buharlı temizlik makinesi alın derim, uygun fiyatlarda arçelik ve bekonun var mesela. (Bende kullanıyorum) Misafirleriniz gidince onların bastığı oturduğu yerleri şöyle bi buharla geçip steril edersiniz. Çokta pratik olmuş olur 10dk.nızı almaz, sizde derin bir ohh çekersiniz. Ayrıca bir tavsiye eğer bu misafirler geleceklerini önceden bildiriyorsa (çat kapı gelmiyorsa) kapınızın önünü güzelce çamaşır suyuyla silin onlar bastığında en azından temizlenmiş yere basarlar.


FeyzaZ

Şimdi emekliyor  ama yürüdüğünde ve dışarı çıktığınızda parkta herşeyi elleyecek, ellerinin üstünde yere düşecek, her tür ot, yaprak vs tadına bakacak. Yani muhtemelen çocukken siz de bunları yaptınız ve inanın o kapı eşiğinden daha tehlikeli mikroplar mutfak tezgahınızdaki ıslak bezde var. Biraz daha kendinizi rahatlatmaya çalışın bence. Oğlum şu an koşuyor neredeyse ve küçük krizleri keşfetti. Yolda yürürken birdenbire kendini yere atıyor, hatta yatıyor, dışarda işim varken onu oracıkta duşa sokamayacağıma göre aynen yola devam ediyoruz.gonul23

Valla bence siz biraz temizlik konusunu kafanıza takmamaya çalışın. Doğduğumdan beri kapıdan girip, sonra hemen girişte ayakkabılarımızı çıkartırız. Çok şükür bütün ailemizin sağlığı yerinde. Kendi evimde de aynı düzeni koruyorum. Ayakkabıların dışarıda çıkarılmasını hiç sevmiyorum. Bence siz bunu bu kadar takmayın. Misafir gelenleri de rahatına bırakın. İçerilere kadar girmedikten sonra, en kötü onlar gittiği zaman girişi silersiniz, olur biter.


Demgul

Öncelikle çok geçmiş olsun. Minik kuzucuğa acil şifalar. Temizlik olayını takıntı haline getirmemeye çalışın bence. Dedikleri gibi yürümeye koşmaya başladıklarında ortak kullanım alanlarında koruyamayız. Mesela dün oğlumu top havuzuna soktum kimsecikler yoktu çocuk yattı oynadı eve geldim elii yüzünü yıkadım sadece. Kv duydu o daha çok küçük oralar mikrop yuvası ama çocuğum çok eğlendi :) bugün engel olsamda yarın istemicekmi oraya gitmeyi.onların yaptıkları doğru bir davranış değil ama yapan ve alışkın olan yapar o yaştan sonra değiştiremezssin.


mert_mert

bence bu sorun ayakkabı ile değil gelen kişilerle alakalı.yani temiz olmadıklarını düşünüyorsunuz belkide sanırım rahatsızlığınız ondan.ayakkabıya gelene kadar neleri var.koltuklara örtü serin halıyada onlar geleceği zaman gidince alır atarsınız makinaya içiniz rahat eder.ben daha çok vc ye girdikten sonra ellerin yıkanması dikkatimi çeker.

   oğlum ufakken top oynayan abilerin yanına giderdi geçtiğimiz yaz.çocuklar o pis elleriyle yanağını burnunu sıkıp öperlerdi o zaman pek takılmadım ama sonra baktım oğlumun yüzünde ergenlik sivilcesi gibi şeyler çıktı ama yüzü komple iltihaplı bir sivilce.2 tane cildiyeye götürdüm doktorun dediği pis birşey ellemiş belkide yüzü ciddi derecede mikrop kapmış dışarı atıyor dedi.sokaktaki çocukları anlattım gün boyu top oynuyorlar o topa yapışan pisliklerde olabilir demişti.krem ve bir sabun vermişti onunla 2 haftada geçti.3 5 sivilceden bahsetmiyorum yalnız 20 25 adettir belki.nurus

arkadaşların da yazdığı gibi aslında o denli hijyene özen gösteremeyeceksiniz büyüdükçe.biraz mecburiyetten biraz da bağışıklığı gelişsin diye.


evinize gelen misafire terlik vermiyormusunuz??misafirler ayakkabılarını çıkarırken hazırlayın terlikleri,hemen eşiğe bitiştirin ''buyrun burada giyin apartman kirli oluyor da ''deyip giydirin.halıya,zemine değil de terlikliklere basacaklarından terlikler kirlenmiş olur.ille de hijyen derseniz terlikleri yıkarsınız makinede.

bende aslında oldum olası gıcık olurum o şekilde ayakkabı çıkaran insanlara.hele hele kadınlara.bende de öyle bir kız arkadaş var.ilginç tabi..ama hiç te endişe yaratmadı bende.kızım şimdi biz kapıyı açana kadar içeri fırlıyor ayakkabılarla.hiç dert değil o kadarı ...


gesnur

tabi eve ayakkaıyla girilmez bu konuda haklısınız ama biraz da mikroba ihtiyaç var bence hayatımızda. bebeğiniz/bebeğim kreşe başlayınca bizimki gibi kimse dikkat etmeyecek ve çok sık hasta olacaklar, onun için bağışıklığı güçlenmeli biraz. ben yere düşen emziği ağzına da veriyorum (sokakta değil tabi), oyuncağı ağzına almasına da müsade ediyorum, komşunun çocuğunun ayakkabısıyla bize girmesinde ya da bizimkinin oraya geçmesine. bence rahat olun biraz, anlıyorum en iyisini istiyorsunuz bebeiniz için ama mikroba da ihtiyacı var, rahatlayın bakın daha mutlu olacaksınızCevaplamak için Üye ol