Hijyen temizlik anlayışı, mikrop virüs korkusu

moremi soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar sizlere anlatacağım sorun aslında bir sorumu yoksa içimi mi dökmek istiyorum bilmiyorum. Sorun genel anlamda hijyenle alakalı,herkesin temizlik anlayışı evindeki düzeni farklı,benim de bazı noktalarda belki takıntı noktasında olabilecek kadar rahatsız olduğum şeyler olabiliyor. Ha öyle hergün temizlik diye delirip silip süpüren biri değilim. Normal temizliğini yapıyorum evimin, mutfak özellikle önemlidir benim için, yemek yediğim kap kacak neyse kesinlikle hijyen olması gerekir ve başkalarının evine gittiğim zaman ben evin temizliği, düzeninden çok bunu düşünürüm..

Böyle bir kısa tanıtımdan sonra nasıl gireceğimi hala bilemediğim soruna paldır küldür gireyim ama gerçekten bundan okadar rahatsızım ki artık öfke nöbetlerine bile giriyorum. Benim evimde küçücük bir bebeğim var herşeyden önce onun sağlığını düşünüyorum yani eşimde bende. Biz böyleyken evimize gelen bazı insanlar hadi söyleyeyim eşimin ablası ve ailesi, görüştüğümüz ailemizden biri gibi olan bir teyzemiz var, sorun bunlarla alakalı. Normalde eve girerken nasıl yapıyoruz, ayakkabımızı çıkarıp direk evin içine ayak basıyoruz değil mi? Yok onlar öyle yapmıyorlar, ayakkabı neyse işte giydikleri terlik vs.onu çıkarıyorlar ve kapının önüne basıp basıp eve giriyorlar. Hani küçük çocuklar bilemezler bazen ve basarlar kapının önüne ya da yan komşundur çocuğu te kendi kapılarından sizin evin içine kadar öyle gelir, annesi kızar çocuğa ayağının altını şöyle bir ovar tozu atar, kir yine aynı kirdir çocuk büyük farketmezde hani sizde hoşgörmeye çalışır gülümsersiniz. Kimsenin kalbini kırmak istemezsiniz çünkü.. Ama bu dediğim insanlar yani koskaca insan ne diyeyim bunlara ki daha önce nazikçe dedimki "abla oraya basmayın direk buraya basın, efe emekliyo ya"(kapı eşiğini gösteriyorum) Yani benim bunu onlara söylemem kadar tuhaf bişey olamaz, bunu onların düşünmesi gerekmez mi. Kaldıki evde küçük bir çocuğun olması gerekmez, abi kapını önü kapı önüdür oraya ayağınla bir güzel basıp evin içine nasıl giriyosun ya. Yani kimse onları telaşa düşürmüyor, hadi çabuk çabuk girin içeri hemen kapıyı kapatıcam demiyorum, rahat rahat çıkar ayakkabını teker teker girin içeri. O dediğim teyzede aynı şimdi ben ona ne diyeyim teyzem niye oraya basıyosun mu diyeyim, geçen bizdelerdi bide o ayakları kanepede otururken kıvırıp kanepeyede bastı. Tabi ben onlar gittikten sonra artık örtüleri yıkıyorum, halıları siliyorum. Ama ben mecbur muyum canım her gelip gittikten sonra evin altını üstüne getireyim ki dedğim insanlar en az haftada birkez geliyolar nerdeyse. Benim vaktim mi var her seferinde halıları silmeye, sürekli bi temizlik derdine düşmeye, benim yavrum özellikle bu dönemde sürekli kucak istiyor, hem de sürekli yerlerde emekliyor.

Yani bu hijyen konusunu düşünmekten deliricem, yavrumun bu mikroplara tozlara maruz kaldığını düşündükçe böyle sürekli bir tedirginlik içindeyim.. Bide demezler mi çocuğun mikrobada ihtiyacı var diye, çocuk bu dönemde herşeyi ağzına sokuyo yerde geziniyo, ilk başlarda silip silp verirdim mesela düşen şeyleri ama baktım artık engelleyemiyorum mümkün olduğunca dikkat edip çokda karışmıyorum. Evet engel olamadığımız yerde bizde diyoruz çocuğun mikroba da ihtiyacı var diye ama bu mikroplar o kapı önü, ayakkabı mikrobu olmamalı heralde değil mi? Ne yapsam nasıl desm de bu insanları bu alışkanlıklarında vazgeçirsem. Bitane buharlı paspas mı alsam işimi görür mü, görür heralde.

Neyse işte böyle ne kadar yazsam okadar hırslanıyorum ve üzülüyorum, zaten bikaç gündür çok üzgünüm çünkü olan oldu ve yavrum virüsü kaptı bile. Ha buraya kadar yazdıklarımdan sonra direk onları suçlamış gibi mi oldum belki evet.

Rota virüsü tespit edildi yavrumda ishal kusma.dr.a gittik serum yedi yavrum ilaçları var şimdilik düzeldi gibi çok şükür. Ama şu an ben kendimede kızıyorum bunun aşısıda varmış ve biz aşı zamanını kaçıralı çok olmuş. Ne desm boş yavrum doğduğundan beri sözde hep özele gittik neden bizi uyarmadı dr.muz,bizde yaptırırdık. Nurtiyide 10.ayımızda keşfettik burdan öğrenebilirdim,yeni öğreniyorum bu virüsü ki sağlık konularında dikkatliyimdir genelde. Belki benim hatam,artık sulardan mı bi sürü bulaşma sebebi varmış bu mikrobun. Bundan sonrası için tek dileğim inşallah kronikleşmez yavrum bundan tamamen kurtulur... Buraya kadar okuyup sabır gösterenlere teşekkürler yorumlarınızı da bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


ediul

Merhaba sizi anlıyorum ..gerçekten.. benim kızımda çok zayıf ve özellikle hastalandığında yada diş zamanları birşey yemek şöyle dursun iştahsızlık tavan yapıyor..fakat buna rağmen bizde de ayakkabı içerde çıkartlır..çok özenmem hergün siliyorum desem bile yalan olur :) estikçe vakit kaldıkça falan..sonuçta hava almaya dışarı çıkardığımızda markete götürdüğümüzde avm lerde heryerde birçok riskle karşıkarşıya..bilmiyorum benim için hijyen den önemlisi iştahı sırf bu yüzden hastalanmamasına dikkat ediyorum..çok titizlik yapmıyorum diğer konular ziyadesiyle uğraştırıp vaktimi alıyor zaten...bol iştahlı ve sağlıklı günler tüm bebeklere :))


moremi

Ha bide şu avrupalıların evin içinde ayakkabıyla dolaşma örneği varki bu tam anlamıyla iğrenç bişey bana göre,bakın bana göre diyorum.Ayakkabı evden çıktıktan sonra giyilecek bişey evin içinde buna ihtiyaç duyulması tuhaf.Hem onların bu davranışlarından dolayı hastalanıp hastalanmadıklarını bilmiyoruz,böyle bir istatitiki bilgimi var.Bırakın Allah aşkına temizliği bizler onlardan çok daha önce çok güzel uyguluyoduk,ama tabi onlar özellikle sokaklarını şu yıkama mevzusundan dolayı nedense bizim gözümüzde çok temiz insanlar olarak görülüyolar.Neyse herkesin temizliği kendine ben insanları ırkçı faşizan bir şekilde ıyy pis insan diyede nitelemem.Ayrıca verdiğim örnek hep eşimin tarafından olduğu için onlardan rahatsız olduğum şeklinde yorumlanmış,hayır ben gelip gitmelerinden raharsız değilim sonuçta yavrum onların yiğeni vs.onu sevmelerine asla müdahale etmem bu onların da hakkı.


ediul

evet öyleler..hatta köpekleriyle yatıyorlar oynuyorlar yataklarında (ki dökülen köpek tüyleri ni bilen bilir bi arkadaşımın golden i okşadım ellerim karardı pislikten o derece) peki o zaman neden hastalanmıyorlar..onu merak ediyorum..taksim de bi mağazada alışveriş yaparken inanmayacaksınız belki elleri ayakları çıplak bir bebeğin emeklediğini gördüm,gözüm anne-babasını aradı..turist bir çiftin bebeğiydi..öyle emeklemesine izin veriyorlardı..çok şaşırdım..evet belki bende titi değilim hani evde çıkartılır ayakkabı falan ama buda biraz uç değil mi..kimler izin verirtaksim de uluorta mağaza için el ayak çıplak emeklemeye..yani herkesin bir anlayışı var..içinden kan sızan az pişmiş et sevenler de ilginç..ne alakaysa daldım işte :) ama aklımı kurcaladı..dediğim gibi bebeğim zayıf olabildiğince hasta olmaması için çabalıyorum ama ne ev nede dış ortamın çok steril olmadığını bildiğim halde sakınmıyorum..nazen dolaptan ayakkabılarını alır giymeye çalşır odalarda gezdirir vs..gördüğüm an elinden iyilikle oyunla alırım..çok özenince bazen davetiye çıkıyor hastalıklara sanki...


mert_mert

şahsen ben bile hastaneye gidince üstümdeki bütün kıyafetleri özellikle pantolonumu mutlak makinaya atarım.nedense hastane ve yere değen paçalar veya sokak pisliği beni çileden çıkarır.bende bırakın görümcem annem bile olsa hastanede yere oturup sonrada onla evde koltuğa yere otursa uyarırım.tiksinç bir durum.silkelemekle ne oluyorki .camdan bakarken bir adam klasik balgamını burnunu eline silip sokak demirleriyle ellerini temizledi adamın kafasına yumurta atacaktım bağırcaktım tutttum kendimi .etrafda bunlardan çok vardır.yani bile bilede heleki hastane pisliğini bırakın çocuk varken olmasa bile sokulmaması gerekir.kibarca uyarın çekinmeyin açıkçası ..


tarantababu

can anne sen bence görümceye fena kızmışsın ki seni çok iyi anlıyorum bende de var aynı duygu, kendim bir çok şeyde özensiz olduğum halde görümce veya kv deye gelince mevzu bende pimipiriklenebiliyorum, takma diyecem takıyorsun belli, yapıcak bişi yok, ecnebilere gelince adamlar bizden daha rahat, bizatihi kendi gözümle gördüm adamlar ayakkabı ile dalıyorlar bebek falan umursamadan, istatistiki olarak merak ediyorsan bizde durum daha fahim, hastalık oranı açısından, kim bilir belki de çok titizlenmemizdendir, salmak lazım bunu bilir bunu söylerim, hamileyken evimizde köpek besledim bir dünya tepki aldım veterinerimiz hariç herkes amaan yok parazit, yok hastalık yok kist dedi de durdu, umursamadım baktım, sonuç son derece mutlu bir kızım oldu, veterinerin söylediği annenin stresini alır bebek daha mutlu olurdu, öyle de oldu, yani biraz salmakta fayda çok, zarar yok bence...



moremi

:))) mert_mert Allah iyiliğini versin güldürdün beni ataydın adamın kafasına yumurtayı haketmiş yani..Tarantabu evet dediğin gibi,dünya iyisi insanlar bile olsalar eşinin tarafından insanların yaptıkları bazen insanın gözüne daha bi batabiliyo.Aslında çoğumuzun yaşadığı şeyler,kendimden çok bebek için böylesinin iyi olacağını düşünmekten kaynaklanıyo,annelik içgüdüsüyle ne kadar sakınırsam okadar iyi olur veya korurum diye düşünmekten kaynaklanıyo.Ee birazda takıntıları bol biriysen daha fazla pimpirikleniyosun,aslında bende biraz daha rahat olmayı istiyorum,şu kontrol manyaklığından kurtulmayı..Oo öyle takıntılarım varki dersiniz yani sen hemen bi pskiyatr'a git diye o yüzden hiç anlatmiim daha iyi..


angada

cok hassas oldugum bir konu yani zor birsey degilki bu disarda cikarip iceri koyacaksin bunda ugrastiran birsey de yok ama niyeyse insanlara dert , bana da laf soylemeyen yok bende bunu anlamiyorum niye disariyi iceri tasiyayim ne var ki disarda cikarip iceri oyle girsem tuhaf olan me? . bebekle alakali degil , ailemde de boyle gormedim kendi dusuncem ..portmantonun kenarinda ayakkabilar icin bir yer yaptim disardan alip oraya koyarim sokakta oturdugum kiyafetle eve oturmam , misafirlerden sonra ocim rahat etmezse buharlarim ben evin hijyen olanini severim.. kizim sokakta diledigi kadar kirlenir hatta bu halini gorenler bize geldiklerinde sasirirlar , evdede boyle rahatik sanip oysa kizimda ayakkabilarini disarda cikarttirir hic bir yere dokunmadan direk banyoya gider falan bunu takinti olarak degil temizlik olarak gorurum . ben her dakka temizlik yapmaktan pek hoslanmam , temiz tutma yoluna giderim elimden geldigince ..


angada

ve bu arada evet ayakkabiyi disarda cikarip ama disari basarak eve giren bir insan profilide mevcutki onlara hi anlam veremem kufreder gibi:) mesela eltim eve ayakkabiyla giren tiplerden onlarda ayakkabi cikmaz bize gelincede ayakkabimi falan disarda cikaramam der direk dalar icerde cikarir( cikardigina sukretmem gerek:)) e napim kulagindan tutup yaptiramadim o oyle yapinca ogluda oyle yapiyor bende hemen siliyorum bence saygisiz davraniyor cunku gercekten icerde cikarmasinin hicbir espirisi yok yani icerde cikartirken ayakta cikariyor oturacak yer yok disarda da ayakta cikariyor ama iste belki inat yapiyor sacma buldugundan ona gore ben hijyen hastasiyim bana gorede pis:) bu arada guluyorum ama epeye sinir oldugum bir konu.. biraz dikat e ozen birsey kaybettirmez..



moremi

Sayın cegeda haklısınız doğru söze ne denir??


kle

Hastane mikrobundan bende korkarım.Eve gelir gelmez üzerimi değiştirir makinaya atarım.Annem ve ablamda bazen hastane dmnüşü bize uğrar onları da uyarırım.

Ayakkabısını kapıdan uzakta çıkarıp sonrada yere basarak giren çok insan var.Benim ailemin her bir ferdi,eşimin ailesinin de her bir ferdi öyle.Evime gelipte ayağını direk içeri atan henüz kimse ile karşılaşmadım desem yeridir.Aileme rahatlıkla bu hassasiyetimi söylüyebiliyorum ancak diğerlerine söyleyemeyip içim içimi yiyor.İlk çocuğum emeklemeye başladığında,benim bu konuda hassas olduğumu bilen yengem, inadına koridordaki halının üzerine ayakkabıları ile basar kendine bir sandalye alıp koridorda ayakkabıları ile otururdu.Amacı bu şekilde sorun yaratmaktı.Kendi evine asla ayakkabısı ile girmezdi.Ogünleri hatırladım içim sıkıldı.



Cevaplamak için Üye ol