Hijyen temizlik anlayışı, mikrop virüs korkusu

moremi soruyor: 5

Merhaba arkadaşlar sizlere anlatacağım sorun aslında bir sorumu yoksa içimi mi dökmek istiyorum bilmiyorum. Sorun genel anlamda hijyenle alakalı,herkesin temizlik anlayışı evindeki düzeni farklı,benim de bazı noktalarda belki takıntı noktasında olabilecek kadar rahatsız olduğum şeyler olabiliyor. Ha öyle hergün temizlik diye delirip silip süpüren biri değilim. Normal temizliğini yapıyorum evimin, mutfak özellikle önemlidir benim için, yemek yediğim kap kacak neyse kesinlikle hijyen olması gerekir ve başkalarının evine gittiğim zaman ben evin temizliği, düzeninden çok bunu düşünürüm..

Böyle bir kısa tanıtımdan sonra nasıl gireceğimi hala bilemediğim soruna paldır küldür gireyim ama gerçekten bundan okadar rahatsızım ki artık öfke nöbetlerine bile giriyorum. Benim evimde küçücük bir bebeğim var herşeyden önce onun sağlığını düşünüyorum yani eşimde bende. Biz böyleyken evimize gelen bazı insanlar hadi söyleyeyim eşimin ablası ve ailesi, görüştüğümüz ailemizden biri gibi olan bir teyzemiz var, sorun bunlarla alakalı. Normalde eve girerken nasıl yapıyoruz, ayakkabımızı çıkarıp direk evin içine ayak basıyoruz değil mi? Yok onlar öyle yapmıyorlar, ayakkabı neyse işte giydikleri terlik vs.onu çıkarıyorlar ve kapının önüne basıp basıp eve giriyorlar. Hani küçük çocuklar bilemezler bazen ve basarlar kapının önüne ya da yan komşundur çocuğu te kendi kapılarından sizin evin içine kadar öyle gelir, annesi kızar çocuğa ayağının altını şöyle bir ovar tozu atar, kir yine aynı kirdir çocuk büyük farketmezde hani sizde hoşgörmeye çalışır gülümsersiniz. Kimsenin kalbini kırmak istemezsiniz çünkü.. Ama bu dediğim insanlar yani koskaca insan ne diyeyim bunlara ki daha önce nazikçe dedimki "abla oraya basmayın direk buraya basın, efe emekliyo ya"(kapı eşiğini gösteriyorum) Yani benim bunu onlara söylemem kadar tuhaf bişey olamaz, bunu onların düşünmesi gerekmez mi. Kaldıki evde küçük bir çocuğun olması gerekmez, abi kapını önü kapı önüdür oraya ayağınla bir güzel basıp evin içine nasıl giriyosun ya. Yani kimse onları telaşa düşürmüyor, hadi çabuk çabuk girin içeri hemen kapıyı kapatıcam demiyorum, rahat rahat çıkar ayakkabını teker teker girin içeri. O dediğim teyzede aynı şimdi ben ona ne diyeyim teyzem niye oraya basıyosun mu diyeyim, geçen bizdelerdi bide o ayakları kanepede otururken kıvırıp kanepeyede bastı. Tabi ben onlar gittikten sonra artık örtüleri yıkıyorum, halıları siliyorum. Ama ben mecbur muyum canım her gelip gittikten sonra evin altını üstüne getireyim ki dedğim insanlar en az haftada birkez geliyolar nerdeyse. Benim vaktim mi var her seferinde halıları silmeye, sürekli bi temizlik derdine düşmeye, benim yavrum özellikle bu dönemde sürekli kucak istiyor, hem de sürekli yerlerde emekliyor.

Yani bu hijyen konusunu düşünmekten deliricem, yavrumun bu mikroplara tozlara maruz kaldığını düşündükçe böyle sürekli bir tedirginlik içindeyim.. Bide demezler mi çocuğun mikrobada ihtiyacı var diye, çocuk bu dönemde herşeyi ağzına sokuyo yerde geziniyo, ilk başlarda silip silp verirdim mesela düşen şeyleri ama baktım artık engelleyemiyorum mümkün olduğunca dikkat edip çokda karışmıyorum. Evet engel olamadığımız yerde bizde diyoruz çocuğun mikroba da ihtiyacı var diye ama bu mikroplar o kapı önü, ayakkabı mikrobu olmamalı heralde değil mi? Ne yapsam nasıl desm de bu insanları bu alışkanlıklarında vazgeçirsem. Bitane buharlı paspas mı alsam işimi görür mü, görür heralde.

Neyse işte böyle ne kadar yazsam okadar hırslanıyorum ve üzülüyorum, zaten bikaç gündür çok üzgünüm çünkü olan oldu ve yavrum virüsü kaptı bile. Ha buraya kadar yazdıklarımdan sonra direk onları suçlamış gibi mi oldum belki evet.

Rota virüsü tespit edildi yavrumda ishal kusma.dr.a gittik serum yedi yavrum ilaçları var şimdilik düzeldi gibi çok şükür. Ama şu an ben kendimede kızıyorum bunun aşısıda varmış ve biz aşı zamanını kaçıralı çok olmuş. Ne desm boş yavrum doğduğundan beri sözde hep özele gittik neden bizi uyarmadı dr.muz,bizde yaptırırdık. Nurtiyide 10.ayımızda keşfettik burdan öğrenebilirdim,yeni öğreniyorum bu virüsü ki sağlık konularında dikkatliyimdir genelde. Belki benim hatam,artık sulardan mı bi sürü bulaşma sebebi varmış bu mikrobun. Bundan sonrası için tek dileğim inşallah kronikleşmez yavrum bundan tamamen kurtulur... Buraya kadar okuyup sabır gösterenlere teşekkürler yorumlarınızı da bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


asyaperi

merhaba bende tam size bunların sizde takıntıya dönüştüğünün farkındaysanız ve bu sizi yoruyorsa neden bir psikologa gitmiyorsunuz yardımı olacaktır diektim ama siz zaten söylemişşiniz:):) çok yakın ailece görüştüğümüz bir arkadaşım var aynı yaşlarda kızlarımız sık görüşürüz oda sizi gibi eve gelen misafırden sonra halı koltuk pencere heryeri siler ee birde hareketli bir çocuğu olunca oldukça yorulur bedeni ve sürekli şikayet eder bu durumdan bu arada kızıda sürekli hastadır binbirtürlü mikrop kaptı 2 yaşına kadar , ben onada aynı şeyi söyledim bir uzmandan destek al kendine yazık ediyorsun diye, hastanede yere oturduğu kıyafetle eve girmiş görümceniz kızmışssınız tabi hassas olduğunuz bir konu ama birde şöyle düşünün bir eve misafirliğe gittiniz haberiniz bile yok ev sahibi hastanede yere oturmuş evindede aynı kıyafetle duruma mudahale şansınız yok yani olaya szin baktığınız pencereden bakarsak bunun gibi ne örnekler üretebiliriz sonu yok , kızımla emeklemeye başladığı günden beri parklarda bahçelere yerlerde sürünüyoruz o kıyafetlerle eve gelip koltuklara oturuyoruz, 2yaşında kızım bazen olmadık yerlerde ayakkabı çıkarma inadı tutuyor o gördüğünüz turist çocuğı gibi benim kızımda markette yada mağazada bazen ayakkabısız koştutabiliyor evimizde kedimiz var bahçeye çıkar girer kedimiz bütün gün kızımla koyun koyunadır şimdiye kadar 2 3 sefer grip dışındada bir hastalık geçirmedi yatmadan önce banyosunu yapar pijamalarını giyer ve yatar, mesela çocuğunuz kreşe yada okula başladığında bütün o sokak pisliğini eve taşıcak bu takıntılarınızı çocuğunuzada geçirmek istemiyorsanız bence kendinizi biraz rahatlatın


perfecto

belki 10 belki 100 kere -sizin istediğiniz şekilde çıkarana kadar- söylemeye devam edin


snowangels

Kapı eşiği sorunu.Evime girişlerde gözlemlediğim kadarıyla kişilerce %50 dikkat ediliyor %50 önemsenmiyor.Ben dikkat eden gruptayım.Sizin psikologluk bir durumunuz olması için daha genel obsesif davranışlar sergilemeniz gerekir diye düşünüyorum,bir psikolog görüşü alın seanslara burdaki tavsiyelerle hemen başlamayın.

Yere balgam atmış adamın kurumuş balgamına, sokağa pislemiş kedi köpeklerin süpürülüp alındığından göremediğimiz dışkı kalıntılarına basa basa evimin önüne gelen eş dost akraba ayakkabıyla eve giremez,o  ayakkabıyla basılmış yüzeye çorabıyla basıp o çorapla çocuğumun ağzını sürdüğü halılara basamaz.Zaten bu durum hariç yüzbin kirleticiyle karşı karşıyayız gözümüze soka soka da yapmasınlar değilmi.

Görüşünüze saygı duyuyorum.Benim gibi düşünmeyenlerin görüşüne de tabiki saygı duyuyorum eleştirebilirim fakat onları yargılamıyorum  talep gelirse evlerine ayakkabıyla giriyorum.Herkes istediği kadar hijyen talep etmekte özgürdür,bu isteği karşısında da küçümsenmemeli saygı  görmeli hoşgörüyle yaklaşılmalıdır.

Sevgiler...


moremi

snowangels, teşekkür ederim yorumunuza.bizim gibi düşünenler olduğu kadar düşünmeyenlerde var elbette ve saygı duyuyorum bende sizin gibi.daha önceki yorumlarımda kendimi yeterince ifade ettiğimi düşünüyorum.psikolojik destek konusunda ise bu konuyla alakalı değil takıntım,bu bana göre olması gereken bir davranış şekli.başka konularda takıntılarımın olduğunu ve anlatsam belki psikolağa git dersiniz diye bişey yazmışım,hani lafın gelişi şeklinde.yoksa psikolağa gitmek yada gitmemek fikri burdaki arkadaşların yazdıklarıyla alacağım bir karar değil:)) bunu belirtmek istedim.tekrar teşekkürler                                                                  


minikbeyveannesi

Avrupalı nın medeniyetide tartışılmış ya bravo :))
Cevaplamak için Üye ol