Annelik ve Getirdigi Agresyonla Başetmek İçin Çözüm Önerileri

Yasemina soruyor: 10

Klinik vaka olmak uzereyim.

Soyle ki, her haftasonuna "bu sabah guzel olacak insallah, kizim duzgun yiyecek, tek bir lokmayı bile olsa zevkle yiyecek" diye kendime telkinde bulunarak baslıyorum. Ama tek bir haftasonunun tek bir ogunu su ana dek zevkle, istekle yenilmedi, zaten yeterince sinirli olan anne sinir kupu oldu ve tehlike arz etmeye basladı. Cumartesi ve Pazar gunu emekle hazırlanan ve oyunlarla ancak 1 saatte bitmek uzere olan kahvaltıların ikisi de tek bir ogurmeyle komple cıkarıldı. Her iki gun de sinirimden elimde ne buluyorsam saga sola fırlattım, kasıgın teki ayak bilegime geldi, su anda bilegim sis. Ertesi gun, dogumgunumde, yine aynı kahvaltı sendromunun hemen ardından, kızımın dogumundan beri sadece ozel gunlerde ortaya cıkmayı adet edinen teyzem sozum ona dogum gunumu kutlamak icin aradı, ben de agzıma geleni soyledim, telefonu da yere fırlattım - fırlatırken gordum ki bu esimin cep telefonu. Ekranı çatlamıştı. Sinirden her iki gun de gun ortası 3-4 saat gibi depresif uykudaydım.

Bu sinir beni benden alıp goturecek diye korkuyorum, kendini kolla demeyin, bu yapı meselesi, asamıyorum. Yaz doneminde yardım alacak durumum da yok maalesef. Sız cocuktan oturu kafayı oynatma raddesine geldiniz mi hic (depresyon degil anlık seylerden bahsediyorum) ve bununla nasıl bas ediyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


Yasemina

Tesekkkur ederim Yasemin, cok mantıklı fikirler sunmussun. Anneanne ve babaannenin Lara'yı bakıcıya bırakamama, kıyamama durumları var. Kızım da tanımadıklarına cok arıza yapıyor. Ama yatılı bakıcı benim bastan beri istedigim birseydi, esime kabul ettiremedim (her noktada muhakkak bir zıtlasmamız olur) bunda hemfikiriz seninle. Bu arada alıstıgı kısıler farklı yerlerde de olsa her iki yerde de olmaktan bayagı memnun ve onları cok seviyor. Hatta basında olmadıgım Pazartesi aksamları inanılmaz yemek performansları gosterdıgını duyuyorum. Tesekkurler anlayısın icin.


iptal_uye

yaseminaaa kolaylıklar diliyorum öncelikle. son yazdığınızdan eşinizin size yeteri kadar destek olmadığı fikri uyandı bende. yani size kolaylık sağlayacakken sanırım tüm bu olanları-akışı normal karşılıyor ki ev değiştirme işine özellikle sıcak bakmıyor. anneniz neden itirazlardaki sonuçta yıpranan kızı ve torunu. bana kalırsa da kimseyi dinlemeden - umarım eşiniz de destek olur- tez vakitte kendinize kalıcı bir yardımcı bulmanız. gerçekten yaşam hızınız oldukça yıpratıcıymış. ya da çalışmayın çocuğunuz en azından kreşe başlayana kadar kendiniz bakın diycem ama çalışmak zorundayız da. tez zamanda çözüm haberlerinizi almak ümidiyle


iptal_uye

son yazdığınızdan derken hemen üstteki yazıyı görmemiştim ;) temponuzu anlattıklarınızdan bahsediyorum


Yasemina

Cok mersi Elenche, evet evvelden daha da hızlı yasardım, hatta derdim ki ben cocuk yapmam, evimin yeri ters, annem gelip bakmaz, kimseler de sabahın kor vaktı buralara gelemez. Aynen dedigim gibi de cikti. Zaten bunca zaman kendi bildigim gibi yasadım, ama sonucta bir evlilik akdim var ve uzlasmacı olmak zorundayım. Fakat nedense ben annemin rahatını ve kızımla olan gelecegımızı dusunerek bir ev alıp maximum maddi manevi fedakarlık adımını atmıs olmama ragmen hala bloke edilmis durumdayım. Sanıyorum ya yatılı bir bakıcı bulacagım (ama kızım bir parca daha buyumesi gerek) ya da kiracıyı 1,2 yıl sonra cıkarıp anneme yakın eve gececegim. Bu arada sınırlı olmama bakmayın, kızımla cok cok konusurum ve eglendiririm, sayemde bir suru kelime soyleyebiliyor simdiden.. biraz da olumlu konusayım da canavar anne gibi gormeyesiniz beni...


Yasemina

bu arada atlamısım - calısmak benim hayat tarzım, calısmadan bir hayat dusunemem, Allah gostermesin.Yasemina

Ozlemcim,

Esimle ciddi munakasaya girip yapmak istediklerim konusunda tehditlere dayanacak konusmalara girmek istemiyorum. Cunku bence insanın cocugu gibi esi de degerli, onlar olmasa biz su anki biz olmazdık, o yuzden arayı bulmak gerek diye dusunuyorum.

Dedigin seylerin mucadelesini cok verdim, ve 2.5-3 yıl sonrasında benim istegim uzerine anneme yakın eve girme konusunda anlastık. Kendisi ve ailesi cok temiz insanlar olmalarına ragmen bana gore hayatlarını yonetebilme, kriz yonetimi ve insiyatif ele alma konularında sınıfta kalmıss vaziyetteler, bastan beri ben cekip ceviriyorum cevremdekileri. Ben de bunu yapmasam herhalde hayatımızda hicbir ilerleme olmazdı sanırım.

Sukur ki iliskimiz gergin degil, cunku beni gayet sevdigini, beni ve kızımızı hep iyi niyetle beni dusundugunu biliyorum. Gecmiste ona yanlıslarım oldu, su an mevcut statukoyu - kendime lehime olacak bile olsa - bozmak istemiyorum. Yatılı bakıcı veya anneye yakın lokasyona gecis eninde sonunda olacak. Cunku ben dunyayı sırtında tasıyan Atlas degilim.

Desteginizle kendimi daha iyi hissediyorum, tesekkurler...


selencem

Yasemin cokcok kolay gelsin oncelikle. Benim de annem ve kayinvaldem cok iyi niyetli ama bu kadarini dahi yap(a)miyorlar. Ben gunduzlu bakici buldum simdilik ama senin yatili birini bulman ya da tasinman sart sanki. Bence esinle oturup konusursaniz sakince seni anlayacaktir. Nacizane...


Aurora

merhaba;
Bu savaşı minik kazanacak..
Emin olun..Sizin harbiniz de büyüyecek:(
En güzeli bir çocuk gastroantoloji uzmanı olabilir.Değerlendirip bilgi verdiğinde siz de rahatlayacaksınız..
Belki yediği yeterli,büyümesi de normal..Yasemina

Aurora,

Tavsiyende hemfikirim
Anadolu yakasında tanıdıgın bir gastroenterolog varsa paylasır mısın


Aurora

Akademik hospital Prof.Dr.Deniz Ertem:)
bizim inek sütü alerjimizde vardı..Çok iyidir..
Emin ol seni de rahatlatacak..
Sevgiler,Cevaplamak için Üye ol