Liselere giriş

Damla soruyor: 4

Evet konumuz "liselere giriş"  yani bu soruyu soracağım gün de elbet gelecekti :)

Fazla aklımıza getirmemeye çalıştığımız lise konusu, okulun sistemi tanıttığı sunumla birlikte hayatımıza girdi.

Özellikle akademik hedefi yüksek öğrenci çerçevesinden bakarak lise konusunu kapsamlı bir şekilde tartışmak için yardımlarınızı rica ediyorum:

- Yeni liselere giriş sınavı hakkında bilgi, fikirler

- Yatılı lise tecrübesi olanlar (yazarken bile hafif gözüm doluyor :)), size kattıkları, zorlukları

- Şehirler arasında lise, lise kültürü farkları, çocuğu belirli bir lisede okutmak için şehir değiştirilir mi?

- Merkezi sistemle alan anadolu liseleri arasında üst basamaklarda olan liseler hakkında bilgileriniz, değişimleri hakkında duyumlarınız,  ya da şuna gitse şu şu açılardan ne kadar şahane olur dedikleriniz var mı? Şu anda bildiğiniz bu liselere giden kişilerin bilgi/tecrübeleri?

- Aynı şekilde fen liseleri hakkında bildikleriniz

- Lise denilen eğitim kurumu insan hayatında ne derece önemli? Gelecek açısından, sosyal açılardan?

Ve aklıma gelmeyen diğer şeyler...

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


BaharK

Bu soruya bir ilave daha yapayım yurtdışında lise okutmayı düşünen var mı?


guta

Bence lise, eğitim hayatının en önemli ve en etkili kısmı. Hangi liseye gitmeli kısmını açıkcası bilmiyorum. Fakat şunu söyleyebilirim, üniversitede öğretim üyesiyim ve çocukların okudukları liselerden davranış şekilleri, çalışma stilleri, disiplin anlayışı gibi konularda çok fazla etkilendiğini gözlemliyorum. Bazı liselerin gerçekten kendilerine has bir kültürleri var. O okullardan mezun olan çocuklar, illaki çok başarılı olmaları gerekmez, kendilerini belli ediyorlar. Daha kültürlüler, daha dışa açıklar, hayatla daha ilgililer. Bir ödev proje teslim edileceği zaman bunun düzgün yapılması gerektiğini, hocayla bir saygı çerçevesi içinde iletişim kurması gerektiğini biliyorlar. Bir mail atarken mrb hocam yazılmaması gerektiğini akıl edebiliyorlar. Mail bile olsa cümlelere büyük harfle başlamaya dikkat ediyorlar. Çok basit şeyler yazdıklarım ama bir görseniz yeni nesilin halini. Bu basit şeyleri bilmeleri bile onları diğerlerinden farklı kılıyor. Öğrenci kulüplerinde daha aktifler, çünkü liseden alışkınlar. 

Liseye kadar olan kısım her yerde olabilir ama bence hangi liseye gideceği konusunda çok iyi düşünmek lazım. Ayrıca lise insana bir network kazandırıyor. İleride iş bulurken, sosyal çevre edinirken çok etkili oluyor bu. O yüzden kültürü olan bir yerde okumak en güzeli.

Fen liseleri her zaman başarılı öğrencilerin girdiği okullar. Fakat çok tek tip insan yetiştiren kurumlar. Çok fazla tanıdığım var buradan mezun olan. Hepsi çok başarılı ama hep tek yönlü. Sosyal yönden zayıf, kendini fazla gösteremeyen, memur zihniyetinde insanlar. Tabi ki istisnalar var, bunlar bence genel olarak doğru. 

Yatılı okutma kısmına gelince, bence daha çok erken. Üniversitede ayrı şehirde okuması çok büyük artı bence ama lise sanki erken gibi. Hele bu devirde, tam kişiliğin oturduğu lise çağında ben sanırım çocuğumu yatılı veremem gibi geliyor. Hangi kafadan insanların olacağı önemli tabi, dikkatli olmak da fayda var diye düşünüyorum.

 


nurelif

Yatili okutmayin. Yatili okumus biri olarak tavsiyem.


Damla

Teşekkür ederim yanıtlarınız için. @guta soruyu sorarken duyduğum birçok düşünce/kaygılarımı onaylamışsın yanıtında. 

Şu anda oğluma çevreden duyduklarına göre en sempatiği fen liseleri geliyor gibi hissediyorum. Fen liselerinin tamamı türkçe eğitim veriyor yanılmıyorsam, bunu önemli bir eksiklik gibi düşünüyorum en başta. Lise konusunu kime açsam bir Robert Koleji bahsi geçiyor. Hemen aynı diyalogda da eğitim bedeli yüksekliği ve başarı bursu olmaması vurgulanıyor. Bu bedelin karşılığı alınır mı, ama bazı şeylerin para ile karşılığını ölçmek zor, içine girmeden tartmak daha çok zor. Alternatifleri ile ne derece karşılaştırılabilir bunu öğrenmek isterdim.

Başka bir soru da San Joseph, Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi gibi başka yüksek puanlı liselerin Fransızca, Almanca gibi eğitim dilleri. İkinci bir dil, ama henüz okulda ingilizce olarak tam anlamıyla okuyamadan eğitim dili şeklinde baskın olması avantaj mı, dezavantaj mı diye tereddütte kalıyorum.Cevaplamak için Üye ol