kaka tutma

bdoganta soruyor: 10

Kızım 32 aylık ve bizim 7 aydır dalgalı seyreden bir kaka problemimiz var.
Kakamız cok gelse dahi yapmıyoruz ve tutuyoruz. Tutmasını engellemek için de "duphalac" surup kullanıyoruz.
Kakamızda bir sertlik yok, popoda çatlak yok. Yani kakanın yapılması sırasında oluşan bir acı nedeni ile bir korkumuz yok. Herhangi bir kaka korkumuz yok; buyukluğu, kokusu vs. gibi.
Çömelirse ya da eğilirse kakasının kaçacağını bilecek kadar bilinçli bir şekilde tutuyor kakasını kızım.
Bir kaç kere pedagogla görüştük ama ilk görüşmelerimizde bu kadar bilinçli tuttuğunun sinyallerini vermemişti ve tam 3 gün boyunca sadece ceviz boyutunda yaparak gunleri geçirmemişti. Şimdi duzenli olarak bu işi çözmek için pedagoga devam edeceğiz.
Grupta bu gibi bir sorunla karşılaşan oldu mu? Her türlü günlük yaşam önerisine açığım.
Şimdiden teşekkürler,

Begüm.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


CiciAnne

http://birannedogdu.blogspot.com/p/tuvalete-alstrma-sureci.html

vaktim olmadığından uzun uzadıya yazamıyorum sondaki notu okursan...


bdoganta

Nehir,

yazının tümünü okudum, teşekkür ederim.

Sanırım bizimki bu türde bir sorun değil (ama pedagoga soracağım gene de). Gözle görmeden anlatmak da oyle zor ki.. Aslında bu sorun ilk bakıcımızın son zamanlarda maks. tembelliği sebebi ile vajinal bölgemizin ve anüs bölgemizin kızarması ve bunun sonucu çiş ile kızaran bölgelerin yanması ile başladı. Bu dönemde çiş acıtıyor/yakıyor diye çişi bile ağlayarak yapıyordu. Neyse ki bu sorunu atlattık.
Biz bezimizi de yaz başında attık, akşamları dahi bağlamıyoruz. Sadece kaka için kendi talebi doğrultusunda bez bağlanıyor, bunu da sorunu iyice buyutmemek adına kabul ediyoruz. Hatta işin ilginç tarafı 3-4 kez tuvalete kaka yapmışlığımız da var.
Özetle, bizim tuvalet alışkanlığı, kakadan ayrılamama (cocuklar kendi bendenlerinde bir parça kabul edermiş), anne sevgisi (aramız da iyi) konularında pek sıkıntımız yok diye düşünüyorum çünkü önceki pedagog görüşmelerimizde bunlar üzerinde durduk ve pedagog kendisi bunu söyledi. Hatta son gittiğimizde bezi yeni yeni bırakıyorduk. Bize tuvalet olgusunun oluştuğunu, pratik yaparak da tamamlanacağını söyledi ve de oldu. Kakanın tuvalete yapılması gerektiğini de çok iyi biliyor, bebeklerini ve oyunlarda hep kaka tuvalete yapılıyor.
Yani ben tüm bunların  ötesinde birşey var diye düşünüyorum. Bakalım!


ElfAna

Cocuklarin, 1-3 yaş yillarini kapsayan anal dönemdesiniz. Eger herhangi bir korkusu yoksa; ki yok yazmissiniz, bu bir donem ozelligidir ve cok yakinda gececktir.


bdoganta

Elfana,
umarım haklısındır.
Kaka yapma sırasında çektiği anlamsız acıyı ve kendini zorlamasını bir görsen, için ezilir inan.
Resmen kaka çıkmasın diye savaşıyor..


rabisceren

benim kızda 15 aylık benimde aynı sıkıntım var.doktor kaka yaparken acı duyacağı için tutuyor kendi kendini kabız ediyor dedi.bende duphalac kullanıyorum şimdilik yapıyor.Sanırım 1-2 sene bende kullanacağım.bunun bilincine varana kadar.sancaro

1 sene olmus, simdi durumunuz nasil?


bdoganta

Sancaro,

Donem donem gene tutuyor.

Neyseki artık Adiyy'den diye aglamiyor


ikiside_benimm

kızım üç yaşındda.ve bizdede kaka tutma var.cok zorluyor kendini tutyor tutuyor.en son ağlayarak yapıyor.bizim durumumuz şöylle başladı.mart ayında rotavirusune yakkalandı.iyleştikten sonra kabızlık başladı.ve benim kızım kkaka yapmaktan korktu.tabi o zamanlar bezliydik.bezii bırakmaya başladık invajinuz denilen bağırsak düğümlenmesi oldu.sıkıntılı günlerin ardından allaha hamdü senalar olsun.atlattık.çiişini lazımlıga yapmak istedi.ve bezi bıraktık.fakat kaka geldimi tutuyoruz.3 vaya 4 afa tuvalete gidip yapmadan dönüyoruz.cocuk dr yoksa pedegogamı götürmeliyim bilmiyorum.sedaaykut

merhaba

oğlum 2 yasıdna bezi bıraktı , ama sonrasında kaak tutmaya başladı , sanırım ya goruntusu , yada yaparken 1 kez acımış dahi olsa onda tutma alışkanlığı yarattı , çörek otıu , kayısı suyu , sebze püreleri vs , zamanı gelmeden yapmasına faydası olmuyordu , evet sebzeler yada lifli yiyecekler yediğinde 5 ,6 gn geçse dahi kakasının kıvamı yumuşak oluyordu , ama ozellikle hsonları cok dısarlarda olduğumuzdan ozel besin uygulayamadığımda ilk cıkısı sert oluyordu , ağlıyordu , ve sanırım bu daha cok tutmasına enden oluyordu , poposuna zeytin yagı vs surdugumde oluyordu geldiğini anladığımda.. dokorum duphalac onerdi , fizyolojik bağırsak düzenleyici , hamilelerde görülen kabızlıkda da içiyor , sertleşmesini onluyor vs . bunu kulladıktan sonra 10 gun sonra kadar etkisi gözüküyor , hergun içirdim 2 ay kadar sonunda artık korkmadan yapabiliyordu


CEYDANUR

Oğlum 3.5 yaşında ve aynı problemi yaşıyorum. Aradan 4 yıl geçmiş.Kızınız şimdi nasıl?
problemi atlatabildiniz mi? Atlattıysanız nasıl başardınız? Benim de oğlumun tuvalet eğitimi
tamamlanmıştı. Hiç bir sorunumuz yoktu. Galiba bakıcıda bi sorun yaşandı ve yaklaşık bir
aydır uğraşıyoruz.Cevaplamak için Üye ol