2,5 yaş yarım gün kreş ,ama öğle uykusu

cano soruyor: 10

2 yaş aralıklı 2 çocuk sahibiyim kızım 2,5 yaşında oğluşumda 2,5 aylık .kızım bebekten sonra yaramazlığı oldukça arttı evde obu idare edemez duruma geldim ve onu ya oyun gurubuna yada yarım gün kreşe yazdırmaya karar verdim .fakat öğlen göndereyim diye düşündüm bu seferde aklıma öğle uykuları geldi .bi akıl veri ne yapmam gerekir

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


jildando

ben olsam sabah gönderirdim, öğlen uykusu devam da ediyorsa çok zorlanır, hala ihtiyaç duyarken uykusu eksik kalır. Sabah giderse, hem daha keyifli olur hemde yorulup öğlenleri de güzel uyur.


cano

hduran bende biraz nefes alayım diye öğlenleri göndermeyi  düşünüyordum.gerçekten bunalıma girdim hiç durmuyo .bana ve babasına bakıyor gizli gizli acaba ne yapsamda bunları kızdırsam misali yapılmaması gereken herşeyi yapıyor .koltuklardan atlıyor devamlı  düşüyor ağlamalar ,devamlı anne anne demeler ve bu durumda yeni doğanda ağlamaya başlıyor .tam bebeği uyuttum diyorum gelip çoçuğun üzezrine yatıyor uyudu  drken uyanıyor ,onu ısıyor ,gizli gizli cimciklemeler ama hiç durmuyor matoru hiç soğumuyor .çok bunalttı beni 


ozlemada7

Tam gun gonderin oyleyse,uykusunuda kreste uyusun.


jildando

sabah kreş+ uzun öğle uykusu size daha çok zaman kalır bence, öteki türlü, sabah sizle, tam uyuyacağı saatte kreşte ki bu sefer de gitmek için zorluk çıkarabilir, iyice bunalırsınız sanki.
Ya da özlemada7 nin dediği gibi, sabahtan gönderin, öğlen de orda uyuyup öyle gelsin. İhtiyacı varsa öğlen uykusunu kaldırmak iyi fikir değil bence, bu sefer kreş dönüşü aşırı yorgun olup iyice zıvanadan çıkabilir, ya da uykuya dalıp akşam geç saatlere kadar ayakta kalır, küçüğün de uyku saatlerini bozar.
Bu arada muhtemelen kardeşini kıskanıyor, onun için de zor bir dönem. Aslında doğru olan kardeşe alıştıktan sonra kreşe göndermek ki kendini evden atılmış hissetmesin.
Benimkilerin arası da 29 ay, kızım okula başladığında oğlum da 8 aylık olmuştu artık, sorun yaşamamıştık. Ama daha 2,5 ay olmuş henüz alışmamıştır kardeşin varlığına.


cano

hduran kaç aylıkken kardeşe alışıyorki çocuklar kızım tam 30 aylık oğlumda 2,5 .yani onları nasıl alıştırıcam  .anlat diyolar kızıma devamlı anlatıyorum ama karşılığını göremeyince bende yoruluyorum ve tükeniyorum ceza yöntemi denedinmi .yani yapma dediğim şeyi inadına yapmaya devam ediyorsa ne yapmalıyım nerde hata yapıyorum .offf bi fikir ver nolur
nmsr

en dogru saat eğer oyun grubu olarak düşünüyorsanız 9 ile 12 arasıdır bu saatlerde branş dersleri ve aktiviteler luyor


nmsr

şuan yaşları çok küçük cezadan anlamazlar bu yaşda çocuklar ergenlik yaşında oluyorlar 2 ve 3 yaşları arasında normal olan bir davranış tutumu siz  ylımadan sabırla hayır dediğiniz şeyin ardında durun ki herzaman size karşı kullanmasın inadını...o an ilgisini başka bir konuya çekmeye çalışın


jildando

Kreşe başladıkları zaman kardeşte yeniyse bu sefer ben burdayken evde çok eğleniyorlar beni yollayıp gibi bir fikir oluşuyor kafalarında, herşeyden önce öyle olmadığını anlaması lazım, o yüzden bu alışma dönemi önemli.
Yeni bebek, bir de ufak çocukla çok yoruluyorsunuzdur ve farkında olmadan çok fazla hayır demeye başlamışsınızdır, bu da kızınızı hayır arsızına döndürmüş olabilir, hayır dedikçe inadına yapar. Hayır, yapma ları olabildiğince kaldırmaya çalışın , yapabileceklerine izin verin, koltuktan atlamak istiyorsa bırakın atlasın ama mesela yere minder koyup, ya da minderi indirip yüksekliği azaltarak yapabileceği boyuta getirin, ona da bak böyle daha eğlenceli, harika atlıyorsun gibi övgü dolu kelimeler kullanın. Kısacası hayır demekten çok, yeni yöntem gösterin, hem onun hem de sizin için kabul edilebilir olsun.
Ben oğlum ufakken uyku saatlerini bölmesin diye uyuduğu zaman tüm vaktimi kızıma verirdim, ona da hep eğer Mete uyursa rahat rahat bizde güzel oynarız, bizi bölemez derdim. Sabırla beklerdi uyumasını çünkü o vaktin kendine ait olacağını bilirdi.
Gene hiç birşey için kardeşini mazeret etmezdim, mesela parktan aslında Mete acıktığı için dönecekken, ona başka birşey söylerdim. Ona göre kardeşi hiç bir engel oluşturmuyordu gibi.
Bebeğe bakım sürecine de dahil edebilirsiniz, bezi getirebilir, poposunu bile yalandan silebilir, banyodan sonra yağ sürmenize yardım edebilir, kirlileri çöpe atabilir. Bunları biraz oyuna da çevirebilirsiniz. Emzirirken bir yandan kızınıza kitap okuyabilirsiniz.
Bence onu bir türlü bebekli hayatınıza dahil etmelisiniz ve bebeğin dokunulmayacak kırılgan birşey olduğu gibi bir fikir edinmemesini sağlamalısınız, evet dokunabilir ama dikkatlice.
Bırakın biraz ablalık yapsın onunda hoşuna gidecektir.
Gene imkanınız varsa arada bebeği birine bırakıp, haftasonu babasına mesela, beraber başbaşa birşeyler yapın, bakkala bile gitseniz emin olun mutlu olacaktır. Siz yapamıyorsanız babası yalnız vakit geçirsin onunla. Evin kraliçesiyken birden anne babası dahil herşeyini paylaşmak durumunda kalmıştır, bu da onun için zor.
İkinci bebeğin sadece sizin değil esas onun küçücük dünyasını değiştirdiğini kabul edip biraz da onun açısından bakmaya çalışın derim.
Ceza yöntemine gelince , evet uygulayanlar var, faydasını görüyorlarmı bilmiyorum. Ben o konuda tamamen karşı taraftayım. Bana göre yaş kaç olursa olsun ceza vemek doğru değil, ama bu benim görüşüm. Mola yöntemini de deneyebilirsiniz. Yaşına göre , sizde 2 dakika, çok sevmediği belli bir noktada, koridorda bir sandalye mesela, hiç iletişim kurmadan oturması, sonunda da sakinleşmiş olarak kalkması. Ben bunu da uygulamadım gerçi ama en azından ceza dan daha etkili olduğunu düşünüyorum.
Bu günler geçici öyle düşünün, olabildiğince kızınızla ilişkiniz de zarar görmeden atlatmanızı dilerim.nmsr

h.duranın dediği herşeye katılıyorum çok  güzel anlatmış..benimde 2 oğlum var eğer imkanınız varsa bebişi 1 gün bir yere bırakıp güzel kızınızla iyi bir vakit geçirmek sizede kızınızada iyi gelicektir...


elfide

hduran tam aklımdan geçenleri yazmış bence bu dönemde birde kreşe başlarsa çok zor bir dönem olur kızınız için. Yapma dur demektense kızınızı gözlemleyip ne zaman şımarıklık yaptığına dikkat edin. Bence küçük agulamaya başlayıp siz ona ilgi gösterdiğinizde ki ilgi göstermeseniz bile o ortamda bana bakın ben burdayım bnimle ilgilenin demek için şımarabiliyorlar. Bence yapmanız gereken kızınızı çok iyi gözlemlemek olmalı. Kreş için bence hem yaşı küçük hemde sizden ilgi beklediği dönemde terkedilmiş gibi hissedebilir. Küçüğü bir kenara bırakıp büyükle daha çok vakit geçirin hareketlerinin değiştiğini görebilirsiniz


Cevaplamak için Üye ol