3 yaş kreş olmazsa olur mu ?

mutluannelif soruyor: 10

Merhaba Anneler,

Kafam çok karışık. Kızım Ağustos ayında 3 oldu. 2 sene önce işimden istifa ettim, kızıma ben bakıyorum 7/24 annelik ya da adına ne denirse işte. Malum okullar, kreşler açıldı herkeste bi tatlı telaş. Önceleri 3 olsun veririm derdim ama şimdi bakıyorum da ne kreşe çok ihtiyacımız var ne de kafama göre bir yer sanki. Montessori kreşleri bana daha uygun geliyor ama kaç tanesi tam anlamıyla yapabiliyor bilemiyorum.

Kızım bebekliğinden beri sosyal bir birey. Hatta biraz aşırı sosyal diyebilirim. İşe gittiğim dönem ya da işim olduğunda anneanneye bıraktığımda hiç bir gün ağlamışlığı yoktur. Diğer çocukları ve bebekleri çok sever. Parkta herkesle arkadaş olmaya çalışır, yalnız takılmaz. Makas kullanır, şarkı dağarcığı şaşılır derecededir. 5-6 tane tekerleme bilir vs. Bunları yazmaktaki sebebim kreşten neler alabilir gerçekten ihtiyacı var mı ? Arkadaşlık kazanabilir belki ama hafta sonları katılabileceğimiz kurslarla da bunu giderebilir miyiz ? Bu sene de vermesem diyorum kreşe (belki de seneye de vermeyeceğim bilemiyorum) çok şey kaybeder mi sizce ? Kreşler genelde bahçesiz, gereksiz hijyen, tüm gün kapalı yer, abuk sabuk ve o yaş grubu için gereksiz faaliyetlerle dolu (okul öncesi çocuklar sadece oyun oynamalı diye düşünüyorum) yerler. Yemek ve hastalık konusuna hiç girmeyim. Kafama göre harika bir yer olsa belki yarım gün gitsin diyeceğim ve karma sınıfta yer alsın diyeceğim ama var mı bildiğiniz öyle bir yer ? Ankara Çankaya'da oturuyoruz. Evde tüm gün kızla hiç evin işlerini yapmasam bile bi yemek, bi ortalık toplama zaman alıyor. Bi program yapıp ona her şeye rağmen sadık kalıp bu sene evde takılsak kızımla çok şeyden kopmuş olur muyuz anneler ? Şimdilik çalışmayı da düşünmüyorum çünkü.

Okulu da çok istiyor aslında. Okul, kreş neyse işte hep kafasında. Deli oluyor.

Sizler neler düşünüyorsunuz ?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


mutluannelif

Günde 2 saat olan oyun grubu filan bulsam ? Hani oyun alanları var onları mı diyorsunuz ? Bir de Ankaralı annelerden ricam kurs, etkinlik vs oyun grubu da olur hatta ev grubu olur her şey olur 3-4-5 yaş grubu bildikleri yerleri yazarlarsa sevinirim. Tiyatro sezonunun açılmasını dört gözle bekliyorum mesela :)

Teşekkür ederim napae :)


atakuzu

Bence şart değil ataberk mayıs sonu üç oldu.vermeyi düşündüm bi ara ama bir hafta uzunca düşünüp eksiler artıları yendiğinde vazgeçtim.çünkü seneye eylülde ben işe o okul yoluna.hiç bi daha bu kadar yapisik bu kadar vıcık vıcık bi iliskimiz olmayacak muhtemelen.hiçbir eksiği de yok bilimsel bağlamda.park+ben akşam da baba bence bu sene de yeter.ayrıca doktor da dört yaşına kadar verme biraz büyüsün yoksacok hasta olur dedi.bi tek kurallara uyum ve sakinlesme için iyi olur diye düşündüm ama bi sene daha çılgın olsa ne olur ki dedim.


mutluannelif

Haklısın atakuzu     bi de yazdıklarını okuyunca aklıma gelen şey...Bir daha hiç bu kadar tatlı olmayacaklar. Öyle tatlı laflar, mimikler görüyorum ki gün içinde.

Arkadaş, oyun grubu arayışında olursanız çocukların yaşı tutuyor biz buradayız :)


mutluannelif

aysun5409 ilginize teşekkür ederim ama Google'dan baktım, o tarz bir kreş arayışında değilim öyle olsa vermiştim çoktan sanırım. Çocuk sağlığına zarar vermeyen doğal kırtasiye malzemesi derken ? Zaten bu şart değil mi malzeme yönetmeliği filan yok mu kreşlerde ? Bunu belirtmeniz çok gereksiz bence.


yaseminyg

Bence de şart değil ama gitmesinin de mutlaka faydası olur ki çok istiyorsa en azından yarım gün düşünebilirsin bence. Karma sınıfı olan Montessori okulu İlk İz var benim bildiğim.mutluannelif

sedanne, napae 1 yaşından itibaren ara ara götürdüm oyun gruplarına ama sanki hep küçük yaş gibi kalmış aklımda onlar. Zaten 3 yaş ve sonrası kreşe gidiyor dolayısıyla hafta içi kreşler zaten dolu hafta sonu da küçük yaşa hizmet veriyorlar diye düşündüm. Yine de bakayım tabii. Bu ara çok yoğun kreşler sanırım 1-2 hafta aramamak gerekiyor. Malum yeni düzen, veliler, alışma süreci.


mutluannelif

yaseminyg evet canım, bugün aradım orayı yarım günü sormak için. Tüm gün meşgul tonu verdi telefonları :)


Yorumlar içime su serpti.


yaseminyg

http://www.nurturia.com.tr/people/oznurkayim bu müdüresi. Daha önce ben mesajlaşmıştım oyun grubu için. istersen buradan haberleş canımebrucncyln

Merhaba ben de yazmak istedim bir nebze olsun rahatlatmak amaçlı. oğlum 32 aylık 3 hafta oldu kreşe başlattım çalışan bir anneyim yarım gün de olsa. şimdiye kadar benim yokluğumu çok hissetmeden çalışma şartlarım oldu. bu yaş grubunun dediğiniz gibi algıları çok açık kreşte var olan tüm malzemeler evimizde var biz hoşlandığımız etkinlikleri yapıyoruz evde.Ama benim amacım da dediğiniz gibi sadece daha çok oyun oynasın, etkinlik içinde yorulmasın düşüncesiydi. sadece oyun üzerine kurulu olan, tüm yaş gruplarının bir arada olduğu tek öğretmen mantığının olmadıgı, bahçesi çok geniş, sadece toprak ve çimden oluşan oyuncak sayısının az oldugu,bir kurum buldum nisan kasım arasını sürekli bahçede geçiren, yapılacak etkinlikleri dahi bahçede gerçekleştiren bir kurum yemekleri de doğal ev yapımı olan yine çardak tarzı bir yerde yenilen, güzel bir yer buldum zorlama yok sosyal ortamlarda olması gereken kurallar gözlemle öğretiliyor çok memnun kaldım diyebilirim. Montessori değil ama doğal olarak gözlemlerimde onun yolunda olan 11 yıllık bir kurum burası. 


Amaç çocuğum renkleri biliyor, saymayı biliyor bakın bunu da biliyor demek değil ,sadece mutlu bir şekilde ben yokken rahat bir şekilde oyun oynuyor düşüncesidir zaten ingilizce çogu nesnenin adını biliyor cevaplıyor sayıyor renkleri biliyor bunlar sadece evde gözlemle oluştu. Bir kurumdan bunları beklemek bence de yanlış olur 

Siz de yaşıtlarıyla bir arada olması ve yaşıtlarıyla problem çözmeyi öğrenmesi, ben duygusunun her yönden tam oturması amaçlı bir kurum düşünebilirsiniz ama dediğim ve dediğiniz gibi her kreş olmuyor seçim çok önemli.


mutluannelif

sedanne     teşekkür ederim :)

ebrucncyln hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama çok güzelmiş kreşiniz benim istediğim gibi. Dediğiniz gibi sayı saymak, renkler, şarkılar vb bunlar gözlemle oluşuyor. Ben bir gün dahi şarkı söyletmedim mesela. İlgisi olan şeyleri anında kapıyor çocuklar. Sohbet etmek, gülmek, oyun oynamak hatta bazen sessizce oturmak bile keyifli.

Geçen gün bir anneanne ile sohbet ediyorum parkta... Bana torununu gönderdikleri kreşi methediyor. Ev ödevi de veriyorlar dedi gururla. Torunu 3,5 yaşında. Anlam veremedim mesela akşam ya da hafta sonu neyin ödevi o yaşta ? Her ebeveynin beklentisi de çok başka oluyor gerçekten. Kimisi 3 yaşında 100'e kadar saymasını, kimi taşırmadan boyama yapmasını çok önemsiyor. ( Bunlar da yetenektir görmezden gelinemez ama kendiliğinden olursa olmalı bence ) Çocuğumun kendini ve dünyayı doğal bir ortamda doğal yollardan keşfedebileceği bir yer isterdim yargılanmadan. Ya da benimle takılmaya devam etsin.
Cevaplamak için Üye ol