Kardesleri gecindirme

yesimk soruyor: 10

Ne kadar zormus kardeşleri gecindirmek. Küçükler ablayı hep tahrik ediyor oyuncaklarını aliyor oyununu bozuyor.saçını çekiyor ısırıyor vuruyorlar. Tabi laftan anlamıyorlar. Tabi abla da çileden çıkıp sert tepkiler veriyor. Suçlu kim oluyor tabi kardeşlerinden 3 yaş buyuk oldigu icin kardeşlerine karşılık veren abla. Tv Ye bakıyor önüne geçiyorlar göremiyorum anne diyor yerini değiştir kızım diyorum. Hep bu tarz şeyler günde kaç kez tekrar ediyor. Kızım hep gecistirilen, bekletilen fedakarlık göstermesi gereken kişi oluyor. Ama o da tam bir kız çocuğu nazlı o da ilgiye muhtaç. Bebek gibi konuşmaya ağlamaya başladı. Kızımla dialogum sadece suna döndü. Su istiyorum, kendin al. Cisim geldi kendin yap, sessiz ol kardeşlerin uyuyor. Biraz bekle kardeşlerine yemek yedireyim ondan sonra. Anlayacaginiz kızım mağdur durumda. Yardimlariniza ihtiyacım var hem de cok.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


SelmaOnurEmre

Allah kolaylık versin. Gerçekten zor işiniz. Benimkilerin arası da aşağı yukarı sizinkilerle aynı olacak sanırım. Ben kreşin psikologuyla görüştüm, asıl sorularım kardeş kıskançlığı üzerineydi. Bu süreci kolay geçirebilmem için birçok tüyo verdi. Bunlardan biri de kesinlikle "sen abisin, sen büyüksün" demek yok. O da daha çok küçük. Birine kızarken kızarken diğerine de kızın. Diyelim kardeşine zarar verdi, onun yaptığının yanlış olduğunu vurgularken bebeğe de "bak sen de hep abinin yüzünü çiziyosun, ya da gürültü yapıp abini rahatsız ediyosun" vs küçüğe de birşeyler söyleyin. Zamanla küçükler 2 yaşını geçtikten sonra düzelmeye başlar  bu durum bence ama bu arada kızınız ezdirmeyin derim. Psikologun dediğine göre bunlar içinde birikir sonrasında patlamalar olur dedi.


becanim

selam, bende hamile iken gidip kreşin psikoloğuyla, hatta yetinmeyip gidip bi danışmana başvurmakal birçok öneri almış birisiyim, ama uygulamada iş öyle olmuyor, küçük hep size muhtaç,onu atamıyorsunuz, satamıyorsunuz, herkesin ortak fikri küçükle az ilgilen, büyükle çok, ama küçükle nasıl az ilgilenirsin ki, evde hele de bi yardımcın olmasa, şimdi diyorlar ki bi yardımcı al yanına, peki küçüğün günahı ne , iki arada bi derede kalıyorsun,bizimde büyük kızımla muhabbetlerimiz aynı yöne doğru gidiyor, aramız bozuluyor, sonra çok üzülüyorum haline, ihtiyaçları oluyor, ben küçüğü uyutuyorum yapamıyorum, çok sabırlı bi kızım var, söyleyince anlıyor, ama onu öyle boynu bükük görmek bile vicdanımı sızlatıyor, ben çoğu zaman onun hayatına küçüğü adapte ettim,onun parka gitmesi gerekiyorsa aldım küçüğü kucağıma parka gittik, kucağımda , arabada uyudu, yada ayağımda sallıyorken büyük kızımla tv seyrettim, yada boyama yaptım ...vs , ha bu durumda da küçük kızım 7 aylık olmasına rağmen hala bi düzeni var mı diye sorarsanız yok, ablasının hayatını yaşıyor, uykusunu, beslenmesini ...vs hep ona göre ayarlamak zorunda kalıyorum, ilerde ya çok sorun yaşarım yada bu kadar düzensizliğe alıştığı için çok rahat bi çocuk olur bilemiyorum , zaman gösterecek,
sizde üzülmeyin, tek siz değilsiniz, arayı bulmak gerekiyor, yada biraz destek almak lazım gün içerisinde,şuan yazlıkta babaanne ile beraberiz,babaanne ile dönüşümlü kızlarla ilgileniyoruz, büyük nimet, yada akşam eşim geldiğinde paylaşıyoruz, öyle öyle büyüyecekler ,


yesimk

Gerçekten akıl vermek çok kolay yaşarken hiç te öyle olmuyor. Çünkü karşınızdaki insan, bi. kalp. Babannemiz var yanımızda işin kötü tarafı ne küçükler ne de buyuk babaannesinin onunla ilgilenmesini istemiyor. Herşeylerini ben yapayım istiyorlar. Tabi haklılar sen annesisin diyeceksiniz ama mesele bu degil. Kv min iletişim problemi var hani kimi insanlar vardir çocuk 5 dk ya ısınır. Kimi insandan kaçar sevmezler. Babannemiz 2. Kategoride. Mesela komşumuz var onlara gidiyor bazen kızım kv almaya gidiyor onunla gelmek istemiyor. Yada cisini kv Ye degil komşuya yaptiriyormus. Bu durumda ben sadece kv den zor durumda kaldıkça yardım istiyorum. Neyse konu dağılmasına önerilere devam.


annevebebisi

Anamin ilki olacagima, dagdaki tilki olaydim demisler Anadolu'da :) Caresi yok bence :P Abla olmak fedakarlik gerektiriyor :P Buyuyunce, neydi len benim sizden cektigim, suyumu getirin, sirtima yastigimi koyun falan diye emirler yagdirarak gecmis gunlerin acisini cikartabilir :P Sahsen ben uzun zaman kardesimi, ben senin ablanim diyerek, bakkala gonderip, harcligiyla karnimi doyurmusumdur :P


becanim

annevebebisi harika söz,çaldım, ilk defa duydum, bazende hoşuna gidiyor aslında bizim ablamızın, onu öyle bebek, küçük savunmasız görmek, kendinin yapabildiklerini ortaya çıkartıyor, kendine güveni geliyor,bizim kv iletişimi iyidir, büyük kızım çok yadırgamaz, sever, çünkü her dediği yapılıyor itina ile,öneriye gelince ben kardeşi uyuyamazsa onunla ilgilenemeyeceğimi söylüyorum, yardımcı olmasını istiyorum, bazen ona da görev veriyorum,onu kardeşi uyuyunca yapacaklarımız için özendiriyorum, mesela kardeşin uyusun seninle film keyfi yapalım,uyumazsa ağlar duyamayız falan diyorum, bi de bize danışman söylemişti, büyüğün küçükkenki hallerini videodan fotodan gösteriyoruz, bak sende böyleydin, büyüdün falan yapıyoruz, bunun bi süreç olduğunu anlıyor,ipekkusgoz

http://alternatifanne.com/kardes-kiskancligi-ve-kardesler-arasindaki-iliskiler/

Fırsat bulursam tek çocuğum mutluyum konusuna da yazacağım durumlardan biri de bu aslında benim. . Büyüğü incitmeden küçüğüyle onun kadarken büyükle ilgilenebildiğin kadar ilgilenebilmek. Zor bir denge gerçekten, çok zor işiniz ne diyeyim, allah yardımcınız olsun


annevebebisi

Bak bu saydiklarini, bilmeden ben de yapiyorum becanim :) benim blog bu acidan cok isime yaradi :) aynen, uyumazsa sunu yapamayiz, disari cikamayiz vs diyorum.. ise yariyor genelde.. bir de, daha hamile iken baslattigimiz bir sey var, kardesin eenn cok seni seviyor diyorum, cok hosuna gidiyor :) o seni ornek aliyor, sana ozeniyor vs diyorum, gogsu kabariyor :) bu tur ara gazlar da yardimci olabilir :)


annevebebisi

Bir de, kizin agzindan oglanla konusuyorum, o da cok iyi oluyor.. tamam abicim, tesekkur ederim abicim, bana da ogret abicim :) gibi gibi:) oglan ne yapsa hemen siruyor, kardesim ne ditor simdi ben oyle yaptim diye anne? Diye :) tabi her adimda bik bik abarttigi da oluyor :)fistikcik

Merhabalar,
İki çocuğum yok, bu yüzden yazdıklarım hariçten gazel okumak gibi gelebilir, öyle değerlendirirseniz de canınız sağolsun :)

Ama okuduklarımdan çıkardıklarım sorunun çözümünün şu anda yaptığınızın tam tersini yapmak olduğu yönünde. "15 aylık bir bebek laftan anlamıyor" doğru değildir. Öyle güzel anlar ki laftan, hatta eğer bu aşamada eğer siz ona laftan anlamayı öğretmezseniz sonra çok zorlanırsınız. Tam sınır koyacağınız, neyi yapıp yapamayacağını ona öğreteceğiniz çağdır. Bu konuda Tracy Hogg'un kitabında detaylı örnekler bulabilirsiniz.

Nasıl mı ? 15 aylık bebeklerinizin neyi yapmalarını istemiyorsanız o anda müdahele etmek, bunu onlara hem sözle hem de hareketlerle anlatmak, ardından onların dikkatini başka bir şeyle dağıtarak ortamdan uzaklaştırmak.
Ablanın oyuncaklarını mı alıyor, saçını çekip ısırıyor mu ? (Bu arada değil ablanın, kimsenin saçını çekip ısırmasına müsade etmemelisiniz. Bu yaşta öğretmezseniz ileride daha zor olur). "Hayır canım, ablanın saçını çekmiyoruz (Ya da oyuncaklarını almıyoruz / televizyon izlerken önüne geçmiyoruz vs...). Ablaya cici yapıyoruz, bak böyle cici, cici (elini tutarak gösterin). Hadi gel şimdi kitap okuyalım (kuşlara bakalım, havhava bakalım, arabanla oynayalım vs...) (Ve bebek dikkati dağıtılarak ortamdan uzaklaştırılır).

Bu örneği her duruma uygulayabilirsiniz. Bunu birkaç defa yaptıktan sonra artık siz "Cici yapıyoruz" der demez ablayı severek cici yaptıklarını göreceksiniz. Kızım 14 aylık, bu şekilde neredeyse 6 aylık olduğundan beri vurmak, ısırmak ya da çekmek gibi şeylerin yapılmayacağını öğrendi.

Biraz daha geç kalmayın, bebekler 2 yaşına gelince bu yazdığım taktikler işe yaramaz, başka yollar bulmak gerekir, çünkü 2 yaş tam isyan dönemleridir.

Sözün kısası abladan fedakarlık beklemeyin artık. Doğru olanı bebeklere müdahele etmek. Sadece ablanın rahatı için değil, onları doğru yetiştirmek, örneğin kimsenin saçını çekmemeleri gerektiğini öğretmek için. Yani ablaları olmasaydı da doğru olan bu şekilde davranmanız olacaktı..

Abla bu şekilde artık haksızlığa uğramaktan kurtulur ve sizin onu koruduğunuzu, kolladığınızı görürse sıkıntıları geçecektir.
Sevgileryesimk

sorun kafamda biraz daha berraklaştı fikirlerinizle. 


@becanım ben de uyguluyorum kardeşlerin uyusun şunu yapalım yöntemini.

@annesivebebisi gaz verme yöntemleri de iyi fikir onları deneyeceğim

@ipekkusgoz teşekkürler. nette artaştırma yapıp pek bişey bulamamıştım.

@fistikcik teşekkürler sana da. tabi ki büyüğe kızıp kuçukleri korumuyorum. onları uyarıyor ya da engellemeye çalışıyorum sanki bu daha çok pekiştirmeye sebep oluyor. ve ısırmayı vurmayı bırakmıyorlar. ablaya giriştiklerinde hayır demek yerine abla cici diyorum bazen işe yarıyor bazen yaramıyor. çocukları korumak öğretmektense tecrübe etmelerinden yanayım mesela fırına sıcak derim ama dokunmasını engellemem ablayla ya da ikizlerin birbiriyle kavga etmelerinde kendilerine dönük bir şey olmadığı için pek sonuç çıkaramyorlar. bazen kardesini ısırınca ben de onu ısırıyorum acıttığını anlasın diye doğru mu yapıyorum emin değilim.

mesela klozetin ee olduğunu biliyorlar gidince görünce ee diyorlar ama gidip dokunmaktan geri kalmıyorlar. 

Aslında sorunun nereden kaynaklanıyor derseniz söyleyebilirim.
1- abla kendilerini kardeşleriyle ya da onlara olan muamele ile kıyaslıyor. kendince adalet istiyor
2- yaş itibariyle hepsinden beklentiler farklı. mesela ablanın yemegini kendi yemesi oyuncaklarını toplaması isteniyor ikizlerde tam tersi durum görülüyor. ikizler ağlayınca hemn gidip bakılıyor abla ağlayınca biraz fazla ağlak ve numaracı olduğu için yine ne var ağlamayıp konuşarak söyle deniliyor. bu defa beni sevmiyorsunuz bana kızıyorsunuz olayına dönüyor.

Cevaplamak için Üye ol