Kardesleri gecindirme

yesimk soruyor: 3

Ne kadar zormus kardeşleri gecindirmek. Küçükler ablayı hep tahrik ediyor oyuncaklarını aliyor oyununu bozuyor.saçını çekiyor ısırıyor vuruyorlar. Tabi laftan anlamıyorlar. Tabi abla da çileden çıkıp sert tepkiler veriyor. Suçlu kim oluyor tabi kardeşlerinden 3 yaş buyuk oldigu icin kardeşlerine karşılık veren abla. Tv Ye bakıyor önüne geçiyorlar göremiyorum anne diyor yerini değiştir kızım diyorum. Hep bu tarz şeyler günde kaç kez tekrar ediyor. Kızım hep gecistirilen, bekletilen fedakarlık göstermesi gereken kişi oluyor. Ama o da tam bir kız çocuğu nazlı o da ilgiye muhtaç. Bebek gibi konuşmaya ağlamaya başladı. Kızımla dialogum sadece suna döndü. Su istiyorum, kendin al. Cisim geldi kendin yap, sessiz ol kardeşlerin uyuyor. Biraz bekle kardeşlerine yemek yedireyim ondan sonra. Anlayacaginiz kızım mağdur durumda. Yardimlariniza ihtiyacım var hem de cok.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


annevebebisi

Fistikcim, bak ne diyorsun, kizim 14 aylik.. kizim :) laftan anlar tabi, insanevladi cunku. Ama oglanlarin geni karisik :p canavar geni falan karismis olabiliyor bazilarina :p insanevladinin konustugu dili anlamasi epey zaman alabiliyor :p raising boys diye, onlara ozel kitap bile yazilmis :p konuyla alakasiz oldu bu yorum ama neyse :p erkek cocugu ciciden falan anlamiyor, diyecegim :p sen cici deyince muzipce gozunun icine bakip, ne yaptigini gayet iyi bilerek bi tane yapistiriyor :p imza: dertli erkek anasi :p


fistikcik

Dediğim gibi, böyle bir tecribem olmadığı için sana laf düşmez denilebilir :) Bu yüzden haddim olmayarak dikkatimi çeken noktalar şunlar :
- Çocuklar bizi örnek alır. Bebeğinizi canının yandığını anlasın amacıyla ısırmak ona sadece ısırmanın normal bir şey olduğunu öğretir. Anne de ısırıyor çünkü ! Bunun doğru bir yöntem olmadığını düşünüyorum.
- Bu yaştaki bebekleri sadece uyarmak, "Yapma" demek dediğiniz gibi bir işe yaramaz, hatta bazı durumlarda (henüz 2 yaşa girmemiş bile olsalar) inatlaşmaya yol açabilir. Bu yüzden duruma müdahele etmek, yaptığı hareketin yerine bir başkasını önermek, elle göstermek, hemen ardından dikkatini dağıtarak ortamdan uzaklaştırmak gerektiğinin altını çizdim. Bu şekilde olay inatlaşmaya dönmez ve birkaç kez aynı şey tekrarlanınca bebek artık bu hareketin yapılmaması gerekitğini anlar.
- Fırının sıcak olduğunu tecrübe etmesi başka, birine vurmamayı, ısırmamayı öğrenmesi gerektiği başka. Fırına dokunur, canı yanar, sıcak olduğunu anlar, bir daha dokunmaz. Ablasını ısırır, karşılığında annesi de onu ısırırsa sadece yaptığının normal olduğu anlamını çıkarır.
- Ablayı daha fazla korumak, kollamak gerek. "Yaşı itibariyle ağlamadan söylemeli" falanı bir süreliğine unutun. Kardeş kıskançlığını şiddetli bir şekilde yaşayan, üstelik hep fedakarlığı, olgunluğu kendisinin göstermesi beklenmiş, bunun sonucunda bebek gibi konuşmaya başlayan bir çocuktan söz ediyoruz. Bir süre kızınızı daha fazla kollayın. Ağlayarak bir şey istediği zaman ona sarılıp "Efendim canım kızım, söyle bir tanem" deyin. Evet, insan üstü sabır gerekiyor bunun için. Anlıyorum, hem 2 bebek, bir de ağlayan çocuk, çok zor. Ama kızınız sizin tarafınızdan kardeşleri kadar sevildiğinin tasdiklenmesini istiyor. Kendi ağzıyla söylemiş. (Ki söylemese de istediğinin bu olduğu kesin). Siz kızınıza bir süreliğine fazla fazla sevgi gösterin. "Sen benim bir tanemsin" deyin. "Büyüdün artık, git işini kendin yap"ları bir süreliğine unutun. Yedirilmek mi istiyor, yedirin. Suyunun gelmesini mi istiyor, getirin. Ancak bir süre böyle davranarak sorunu çözebilirsiniz. Öbür türlüsü kızınızda "Büyümek berbat birşeymiş. bebek kalsaydım keşke. Annem sadece bebeklerle ilgileniyor" düşüncesini pekiştirir (Bebek gibi konuşmak böyle bir mekanizmanın sonucudur).


yesimk


@fıstıkcık tespitlerin gayet yerinde ve doğru.

sabır bir o kadar enerji istiyor zaten.  yorulmasaydım, uykum gelmeseydi ev işi yapmak zorunda kalmasaydım bu kadar sorun olmazdı.

dikkatimi çeken bir nokta varki kzımla ilgili hiç ısırma sorunu yaşamadım. bu ikizlere has bir durum mu bilemiyorum.ikizleri olan arkadaşlarımda bu sorun var çünkü.  iç güdüsel bir hareket sanki oyuncağı paylaşamadıklarında ya da birbirlerine kızdııklarınla çığlık atarak birbirlerini ısırmak için saldırıyorlar. anlıyorlar ama pek söz geçmiyıor bu konularda.
Cevaplamak için Üye ol