Ateş düşürücüler

Damla soruyor: 10

Doktorumuz ateşi 37,5'un üzerine çıkarsa ateş düşürücü verin diyor.

Geçen kış oldukça kötü bir grip geçirdi, ateş düşürücü verince, 1-2 saat içinde ateşi düşüyor ve oynamaya başlıyordu, ateşi tekrar çıkınca yatıp uyumak istiyordu. Ben de bir ibufen, bir calpol verirken, ama madem vücudun savaşma yöntemi, hem ateşi varken yatıp dinleniyor, o zaman niye ateş düşürücü veriyoruz diye tereddütte kaldım sürekli.

Bir arkadaşımız Montessori mail grubunda bu link'i paylaşmış Domuz gribi için http://www.aksam.com.tr/2009/11/02/yazar/14994/dr__murat_kinikoglu/asi_bize_viz_gelir__asla_teslim_olmayiz.html

Bunu okuyunca, havalar da giderek soğurken yine tereddütlerim geldi aklıma.

Çocuğun ateşini ne amaçla düşürüyoruz? Siz ne sıklıkta ateş düşürücü kullanıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


zakcaboy

Çocuklarda ateş son derece önemli. Doktorunun da söylediği gibi 37,5 'un üzerine çıktığında mutlaka müdahale edilmeli. Kullanma sıklığını sormuşşun; ben de 37,5 u gördüğüm anda mutlaka kullanırım. Ateşi çıktığında çocuk yatıp dinlenmiyor aslında, ateş vücut için o kadar yıpratıcı bir şey ki yığılıp kalıyor çocuk. Vücut için bir savunma yöntemi olduğu doğru ama aynı zamanda bize verilen de bir işaret. Yardımcı olmazsak vücudun bunu tek başına halledebilmesi güç.

Ateş düşürücüler konusunda haklısın. Ben de her kullandığımda rahatsız olurum, verme aralığımı 4 saatin üstünde tuttuğumda içim rahat eder. Ama yine de iyiki var bu ilaçlar. Emin ol çok işe yarıyorlar. Yine de içinin rahat etmesi için  bildiğimiz klasik soğuk kompres yada banyo gibi yöntemlerden de fayda görebilirsin. En azından ateş düşürücü verme sıklığını azaltabilirsin.


hande

ateş çıkması vücudun mikroba karşı verdiği tepkidir. eğer biz vücudun savunmasını engellersek mikrobu insan vücudu öldüremez. bizim doktorumuz 38,5a kadar hiçbirşey vermeyin diyor. çocukların vücut sıcaklıkları zaten yüksek. 37,5 ateş bile sayılmaz bir çocuk için.  Can kendini iyi hissettiği sürece vermiyorum ilaç. 39 dan öncede vermedim hiç.  şimdiye kadarda 3 kere calpol 1 kere ibufen içti. ama 1 en fazla 2 günde iyileşiyor.

Ben bebeklik dönemimde ortakulak iltahabı olmuşum ve antibiyotik ve çeşitli ilaçlarla tanışmışım ve o günden sonra her kış en az 12 iğne yemeden iyileşemezdim aniden ateşim 40 dereceye fırlar ve acillik olurduk sürekli anjin ve faranjit olurdum.

98 yılında İngiltereye gittim. daha gittiğimin haftası ateşim yükseldi. hava değişikliği ya. bir gün içinde boğazım bembeyaz oldu ateşim 40 dereceyi buldu. nefesi aile hekiminde aldık. doktor baktı "hımm çok kötü olmuş ateş 39,5 " falan dedi. sonra bana 5-6 tane parasetomol verdi ve ateşin 40'ı bulursa birtane bundan yut dedi.
ben "ama nasıl olur ya antibiyotik ben böyle iyileşememki zaten bunuda yutamam dedim. doktor senin antibiyotiklik bir rahatsızlığın yok yat ve dinlen diye bana kızdı.
sonuç mu 10 gün yattım ayıldım bayıldım ama ogün bugündür boğazımın ya da kulağımın ağrıdığını bilmem ve ogün bugündür doğru düzgün ilaç içtiğimi bile hatırlamıyorum. Neredeyse hiç hastalanmıyor ve hastalansam bile 1 günde ayağa kalkıyorum.

bizim doktorumuzda aynı fikirde. Çocuğun bağışıklığını geliştirmesine engel olmamamız lazım diyor.


Ozge

Bana da bir keresinde doktor Derin cok hasta oldugu bir zaman, 'ates dusurucu vererek iyilesme zamanini uzatiyorsunuz' demisti. 38 olmadan ben de vermiyorum, tabii eger keyfi yerindeyse. Keyifsizse, halsizse daha az atesi bile olsa veriyorum.


banushka

Eskiden 37 olan ateş sınırı artık 38 derece olarak kabul ediliyormuş. Bizim doktorumuz "ateş yükselmeye başladığında hatta 38'i de geçtiğinde ateş düşürücü vermek yerine üzerini inceltip dikkatle gözlemleyin. 38 üzeri ateş ile bile genel durumu (iştahı, keyfi, neşesi...) hala yerinde olabilir. Bu durumda ateş düşürücü verip iyileşme sürecini uzatırsınız" diyor.
ben artık 38,5 'a kadar kesinlikle vermiyorum. Gerçi bunun yan etkisi de 10 dakikada bir ateşini tekrar ölçmem şeklinde olabiliyor :S


Damla

Ilgaz daha 1 yaşına gelmeden, 2-3 günlük hafif bir ateş geçirmişti. Biz de ilk kez yaşadığımızdan, yatırmadan calpol verdiğimiz halde, aşırı temkinli şekilde saat başı kalkıp ateşini ölçüyorduk. Sonra gece onu sıcacık 38,4 ateşle bulunca önce Ilgaz'ı soymuş, sonra Gökhan'ı da uyandırıp birlikte ılık banyoya sokmuştuk. Yavrum hafif uykulu sularla oynuyordu.

Ama geçen yıl ateş düşürücüye(4-5 saatte bir) rağmen, 40'a kadar ateşi çıktığında, ki her seferinde ateş düşürücüyü verdikten sonra etki etmesini beklemeden banyoya sokuyorduk, hiç değilse 38 seviyesine inene kadar. Ama o zaman banyoda uyukluyordu, titriyor, morarıyordu, çok üzücüydü. Öyle onu o halde gördükten sonra acaba çocuğu ekstra yorarak iyileşme süresini uzatıyor muyuz diye düşünmüştüm.hande

Bizim doktorumuz en son çare banyoya sok ve sokarkende suyun sıcaklığını vücut ısısında tutmaya çalışki vücut ani bir şokla sarsılmasın demişti. Birde ateşin titriyerek çıkması ani ateş yükselmesini işaret edermiş, dolayısıyla hemen ibufen ver ve mümkün olduğunca çocuğu serin tutup beni ara demişti. Eğer ki 2-3 defa ibufen vermene rağmen ilacın etkisi geçer geçmez titriyerek tekrar yükseliyorsa hemen bana getir demişti.  sanırım çocuğun ateşten nekadar etilendiğine bağlı olarak (o da vücuttaki mikroba bağlı tabii) ilaç vermek ve yapmamız gerekenler değişiyor.

Neyseki bizim en kötü tecrübemiz Can 6. hastalık geçirirkendi. ateşi 3 gün çok yüksekti. Kış günü olmasının avantajını yaşamıştık ev 17 dereceydi ve Can çıplaktı. Ilık bir su baş ucumuzda duruyordu sık sık ıslak bezi lenf bezleri üzerinde gezdiriyordum. 39 dereceye kadar keyfi yerinde oluyordu ama gerçektende ateşin ani yükselmesi sırasında ki titreme insanın elini ayağına dolaştırıyor.  şanslıyız ki bir defa ibufenle atlatabilmiştik. fakat hastalık sonunda kendi enerjime hayret etmiştim 3 gün buyunca Can'ı yanımda yatırıp her 10-20dk. da bir bazen 2-3 dk bir ateşini ölçmüş ve 3 gün hiç uyumamıştım.
Birde çocuğa ilacı içirme faslı var tabii!!

Uff şimdi içim karardı. kışta gelince insan ister istemez endişeleniyor. Tamam gerçekçi olacağım, mutlaka hastalanacaklar ama umarım hiçkimse 38'in üstünde ateş görmez ve herkez çok çabuk iyileşir.


Ozge

Hande, Damla cok gecmis olsun...yuksek ates korkutucu. Biz daha hic banyoya sokmadik,,,gecen baharda cok fena hasta olmustu Derin, virusmus, hic bir ilac vermedi doktor, sadece ates dusurucu verin dedi, 2-3 gun sonra hala atesi cikarsa getirin dedi...Derin'i hic o kadar halsiz, mutsuz gormemistim, umarim bir daha da gormem...ishal de olmustu, evde kalmistik birkac gun...Ben onunla kaldigim gun birden atesi firladi, ates dusurucu (tylenol, etken maddesi acetoaminophen) verip, hemen arabaya atlayip doktora gittim ( 5 dakkalik mesafede) gittigimde hala atesi vardi (39 gibiydi), o zaman doktor bana dedi ki, eger tylenol atesini dusurmezse 3 saat sonra ibubrofen ver, yine cikarsa 3 saat sonra tylenol ver...yani 3 saat donusumlu verebilirsin demisti. Ayni seyi benim doktorum da soyledi (ben hasta oldugumda), atesten ve vucut agrilarindan en kolay bu sekilde kurtulursun diye....
Amaan zor bu durumlar, bence de kimsenin atesi 38 in ustune cikmasin....Hastaliklar uzak olsun....


Damla

Tüm slaytları anlayamasam da süper bir dosyaymış. Ateş neden olur, koltuk altından, kulaktan, makattan, ağızdan, hatta elle ölçümün güvenilirlikleri ve avanataj dezavantajları, ateşin yararları, zararları, mekanizması, ateşin yanında hangi belirtiler olursa ağır hastalık belirtisi sayılırmış, her şeyi anlatmış.

Bebek 3 aylık olana kadar ateş pek yükselmezmiş ve daha ciddi enfeksiyonların belirtisi olabilirmiş o yüzden ilk 90 günde acil durummuş, bunu da öğrenmiş oldum.

"Ateşi düşürülmeyen çocuklar daha hızlı iyileşiyor" diyor.

Bunu basıp evde el altında bulundurmak gerekiyor sanırım:
http://mustafabakir.com/class/INNOVAEditor/assets/PDF/ATESYAKLASIM1.pdfDaphnes_Mum

Selam, verdiğiniz linkten bahsedilen dosyaya ulaşılamıyor maalesef, rica etsem bu PDF dosyasını tekrar ekleyebilir misiniz? Teşekkürler.


Taita

Ben ateşten çok korkarım çocukta. Sonuçlarını bilemeyiz. Sonradan üzülmek de var :( Ben eteşi çıkınca hemen vermekten yanayım. Daha çok çıkmadan yani. Geçenlerde benim kızım, hiçbir şeyi yokken uykusunda ateşlenmiş ve havale geçirmiş. Biz havale esnasında yakaladık. Hastaneye gittiğimizde bitti havalesi ve ateşi 38,5 tu. yani çok da yüksek değildi. Ne bileyim artık daha çok ateşten korkar oldum. Biraz büyüdükten sonra belki daha yüksek ateşe kadar beklenebilir bilemiyorum ama ben bu yaşantıdan sonra asla bekleyemem :(
Havaleyi anlattığım yazı :  http://canimkizim-hira.blogspot.com/2010_10_01_archive.htmlCevaplamak için Üye ol