Ateş düşürücüler

Damla soruyor: 7

Doktorumuz ateşi 37,5'un üzerine çıkarsa ateş düşürücü verin diyor.

Geçen kış oldukça kötü bir grip geçirdi, ateş düşürücü verince, 1-2 saat içinde ateşi düşüyor ve oynamaya başlıyordu, ateşi tekrar çıkınca yatıp uyumak istiyordu. Ben de bir ibufen, bir calpol verirken, ama madem vücudun savaşma yöntemi, hem ateşi varken yatıp dinleniyor, o zaman niye ateş düşürücü veriyoruz diye tereddütte kaldım sürekli.

Bir arkadaşımız Montessori mail grubunda bu link'i paylaşmış Domuz gribi için http://www.aksam.com.tr/2009/11/02/yazar/14994/dr__murat_kinikoglu/asi_bize_viz_gelir__asla_teslim_olmayiz.html

Bunu okuyunca, havalar da giderek soğurken yine tereddütlerim geldi aklıma.

Çocuğun ateşini ne amaçla düşürüyoruz? Siz ne sıklıkta ateş düşürücü kullanıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


Daphnes_Mum

Çocuğun ateşi çok yükseldiğinde uyanıp ağlamıyor mu nasıl uyurken havale geçirmiş olabilir ki? Çok geçmiş olsun , allah tekrar yaşatmasın inşallah.


Daphnes_Mum

Blogunuzdan yaşadıklarınızı okudumda gerçekten hiç kimsenin hele hele bir annenin asla yaşamak istemeyeceği türden şeyler. Allah korusun tüm melekleri... MR sonucunuzda iyi çıkmıştır umarım.


Taita

hayır hiçbir problemi yoktu. yazımda da anlattım. bana da biri söylese inanmazdım ama oldu işte :(
bir sonraki yazımda yazdım çok şükür mr sonucumuz temiz çıktı.
Allah bize tekrarını kimseye de aynısını yaşatmasın.


Daphnes_Mum

Gözünüzaydın çok sevindim sizin adınıza. Amin...


hande

Çok geçmiş olsun.  Bir defasında Can'ın da uykuda ateşi çıkmış ve yorganına da iyice sarılmış. genelde üstünü örttürmez. ben de terlemişmi diye elimi ensesine bir soktum ki ateşli. hemen üstünü açtım ateşini ölçtüm 39,5 tu hemen soydum, 10dk sora 38,5 a inmişti. eğer o vaziyette bir 10dk geç girmiş olsaydım odaya aynı şeyler yaşanabilirdi.  artık üzerine asla kalın pijamalar giydirmiyorum korkumdan.
 
çocuğun hafif hasta ve ateşli olduğu gecelerde özellikle odasını ısıtmamaya, üstünü çok ince giyidirmeye ve neredeyse hiç birşey örtmemeye dikkat ediyorum. oda ısısı yüksek olursa çok ani ateş yükseliyor. uykuda da farketmiye biliyoruz çünkü. ateşliyse yatağının içine üstüne örtüle bilecek hiçbirşey koynuyorum özellikle, çünkü üşüme gelirse üstünü kendi örtebiliyor artık ve ani ateşi yükselebilir diye korkuyorum.


hande

bu durumlarda soğuk kanlı olmak çok zor eminim. insanın mantığı devre dışı kaldığı için panik direk baş gösteriyor.


Taita

ah evet ne yazık ki hiç fark etmedik. hasta olduğunu anlamadan da olabiliyormuş böyle şeyler. acı bir tecrübe oldu :( şimdi sürekli yanımızda yatıyoruz korkumuzdan  :(  gerçi bu da hatalı bir haraket ama yalnız bırakamıyorum.
Cevaplamak için Üye ol