Çocuk Hematolojisi

MelekAnne soruyor: 7

Arkadaşlar oğlum akdeniz anemisi taşıyıcısı, aynı zamanda demir değerleri de çok düşük çıktı. Bu konuda uzman bir hematologa götürmek istiyorum.
Çünkü talasemi taşıyıcıları demir kullanamıyormuş daha da zararlıymış vs..
İstanbul da çocuk hematologu tavsiyelerinizi bekliyorum
Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


septik

Prof.Dr.Özgür Kasapçopur.Kendisi Cerrahpaşa'da çocuk hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi.Bakırköy Hizmet hastanesine haftanın belirli günleri geliyor.Sanırım cumartesi.250 tl ücreti var.Ama testler için cerrahpaşa'ya yönlendiriyor.Sıra beklemek zorunda kalmıyorsunuz,kendisini bulup hemen testler için işlem yapıyorsunuz.


gmzalp

ben çocuk doktorumuzun önerisiyle hemoglobin ve ferritin testi yaptırdım .ferritin testi demir depo kontrolü oluyormuş .düşük çıkınca doktor dişleride çok boyamasın diye minadex fer önerdi .3 ay kullandım bu arada yediklerimize dikkat ettim.zaten her zaman hassas davranıyordum beslenme için.

tekrar test yaptık seviye artmıştı ama yinede tamamen dolu değildi birde b12 testi yapıldı o çok yüksek çıktı.doktorda beslenmeye dikkat ederek devam edelim dedi.bu hastalıkta o oranların düşükj olması tam olarak demir eksikliği anlamına gelmez dedi.ben ayrıca izmirde bi prof.dr  ile görüştüm hiç bir şey kullanmama gerek yok dedi.hergün düzenli, en az 1 köfte yemeli ve pekmez çok tüketmeli dedi.isterseniz iştahsız olduğunda arada destek amaçlı kullanın demir dedi.
bir de çocukta eğer büyüme problemi yok ve sık hasta olmuyorsa demir eksikliği yoktur dediler..
siz çocuk hematologu ile görüşürseniz msj atarsanız sevinirim benimde bir gidesim var ..


ra_she_de

merhabalar bir akrabamız eskişehirde çocuk hematoloğu. bir arkadaşım için istanbuldan bir doktor önerisi istemiştim kendisinden  Prof. Dr. Tülin Tiraje CELKAN önermişti. cerrahpaşadaymış kendisi sanırım memorial ada gidiyor. kendisine gitmedim ama öneren kişiye çok güvenirim. 


MelekAnne

Bende hemoglobın elektroforez ve demir testi yaptırmıştım. talasemi ve demir eksikliği böyle çıktı zaten. Dişlerimiz zaten boyanmıştı alt tarafı daha artacak sanırım.
Sabahları bir kaşık pekmez yediriyorum sanırım daha da arttırmalıyım. Köfte yedirmeye çalışıyorum ama çok iştahsız bir oğlum var.

Büyüme de boyu ortalamanın üstünde 1 metre, kilosu ortalamanın altında 14 kilo. Zayıf bir çocuk yani.
Ve son 2 aydır bir iyi bir kötü hasta. Alerjik bronşit olmuş. Daha dün gece ateşlendi.

Prof araştırıyorum ama ücretler çok uçuk geldi. Ömer Devecioğlu 300 TL imiş bu arada.
Danışınca buraya yazarım.


gmzalp

benim oğlumda iştahsızdır ama köfte yemesede ,pişirdiğim köftesini 1 kase çorba içine çırparak yediriyorum.doktor bir gün  3-4 köfte 2 gün hiç yemeden duracağına hergün mutlaka 1 köfte ve sabahları yumurta yedirirseniz sorun olmaz demişti.demir deposu düşük olabilir çocuğunuz aldığı besinlerdeki demiri tüketiyordur kan düşüklüğünden depolayamayabilir...ataşehirde bi hoca duymuştum bulursam yazarım size..


MelekAnne

arkadaşlar selamlar,

Lebriz Yüksel e gittim ve memnun kaldım. Ali Tuna nın kullandığı demir ilaçlarını kesti.Vitamin dahil.sadece folbiol devam edin dedi. bilginize

 


ozlemada7

Cok sevindim memnun oldugunuz bi doktora gittiginize,merak ediyordum arada ne oldu ki diye,cok gecmis olsun tekrar
Cevaplamak için Üye ol