ELEKTROMANYETİK ALANLARDAN KORUNMA

lina soruyor: 9

Elektromanyetik alanlardan çocuklarınızı korumak için neler yapıyorsunuz?Ben mesela bilgisayarı onun yanında açmıyorum evdeki telsiz telefonu kaldırdık,cep telefonunu onun bulunduğu yerin evdeki en uzak bölümüne koyuyorum ceple yanında konuşmuyoruz ama yeterli değil gibi bence dışarı çıktığımızda ne yapmalıyız?koruyucu kolye var diye duymuştum ama bulamadım daha çok tlf a ya da bilgisayara takılan ürünler gördüm bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim tşk

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


khan

Biz korumak için özel bir şey yapmıyoruz.

Koruyucu herhangi bir şey hakkında bilgim yok ama neden bir şey yapmadığımızı özetleyeyim: Bunun önüne geçmeye imkan yok bence.

Şu anda yarım metre sağımda bir duvar var, arkası komşu daire. Duvarın arkasında tahminen onların kablosuz modemi var, laptop o kadar kuvvetli çekiyor ki ya duvarın arkasında ya da çok yakınında.

2-3 metre altımda alt komşunun bir odası var, orada da eminim birileri arada cep telefonuyla konuşuyordur. Belki orada da bir modem var, ya da başka bir manyetik alan yayan cihaz.

Şu anda bulunduğum yerde 4 ayrı kablosuz modem buluyor laptop, daha erken bir saatte bu sayı 7-8 oluyor. Bu kadar değişik tipte cihazdan gelen değişik daşka boylarını kesecek bir önleyici düşünemiyorum. Öyle lanse edilenlere pek inanasım gelmiyor, yayın karıştırıcı yapmak kolaydır ama kesmek pek aklıma yatmıyor. Bundan kaçış olduğunu da sanmıyorum malesef.


Ozge

Gokhana katiliyorum, biz de aynen hicbirsey yapmiyoruz...


ozguranne

Biz de yapmıyoruz. Cep telefonunu istediği zaman uçuş modunda veriyoruz eline. 


lina

direk kesmek olası değil ama korunabilmek mümkün bence en azından elimizden geldiği kadar.çocukları özellikle cepten korumak gerekiyor kesinlikle konuşturulmamalı diye düşünüyorum ben yanlarında da konuşmamalıyız bence.biz küçükken annem eve gelenlere sigara içirmezdi kesinlikle herkes tuhaf karşılardı şimdi kimse içirmiyor yakın gelecekte bilgisayar cep tlf öyle olacak bence.bir de kaktüsün radyasyonu çektiğini duydum şimdi eve almayı planlıyorum hem işe yaramasa da zararsız korunma yöntemi evde güzelleşir çiçekle....nilaydastan

lina , endişeni anlıyorum fakat diğer arkadaşlarında dediği gibi sen kendi evinde bir nebze önlemeye çalıssanda maalesef ki tamamen önüne geçemiyorsun, ben kendimce tedbirim , beyaz kristal , ametist taşı bulunduruyorum ve bir de kaktüsümüz var bolca her oda da nerdeyse :) araştırmalarım sonucu bunların bir nebze önleyebildiğini okumuştum netten. bir de şu son zamanlarda üstüne düştüğüm bir kolye var onu alıp almamakta kararsızım buraya linkini vereyim istersen sende bır araitır kızın için biraz büyük ama belki ilerde kullanabilirsin. sevgiler


http://www.bakimstore.com/saglik-urunleri/emf-koruyucular/q-link-elektromanyetik-frekans-koruyucu-kolye.htm


YesilAnne

Lina,  bizde aslında tüm hamileleliğim boyunca ve kısa bir süre öncesine kadar benzer endişeleri taşıyor ve kendi çapımızda  önlemler almaya çalışıyorduk. Hamileleiğim boyunca özellikle cep telefonundan uzak durdum, zorunlu konuşmalar dışında yakınlarımla konuşmalarımı kısıtladım ki yaşadığımız şehirde eşimin de benim de anne-baba dahil hiç bir yakın/uzak akraba ve arkadaş çevrelerimiz bulunmamakta. Düşünüyorumda belki de bu uğurda yakınlarımızı üzmüş hatta kırmış olabiliriz.

Bebeğimiz doğduktan sonra da kısa bir süre öncesine kadar aynı şekilde devam ettik. Özellikle cep telefonundan uzak tutuyor , onun bulunduğu odada katiyen bulundurmuyorduk. Taki hareketlenip, dillenmeye başlayana kadar. Şimdi tabiki yine dikkatliyiz ama eskisi kadar abartmıyoruz çünkü, arkadaşlarında söylediği gibi bundan kaçış yok. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için böyle düşünmeniz çok olağan. Ama büyüdükçe, hareketlendikçe, çevresindeki her nesneye ilgisi başladıkça bundan kaçış olamayacağını anlayacaksınız.Önlem almanız elbetteki çok doğru ve güzel.Size tavsiyem gittiği yere kadar götürmeye gayret edin.

Kaktüslerle ilgili aşağıdaki yazıya göz atmanızı tavsiye ederim. Yine de evde çiçek yetiştirmek güzeldir. Sevgiler.

http://seraliliputmetinler.blogspot.com/2009/02/kaktusler-radyasyonu-emerler-mi.html


nilaydastan

:)


ozguranne

Bu arada, elektromanyetik alanlarda kalmakla cep telefonu kullanmak tam aynı şey değil. (TVyi ya da laptopu kafamıza dayayıp uzunca bir süre kalmıyoruz.) Cep telefonu beyindeki hücreleri ısıtıyor. Microdalga bir fırındaki ısınma işlemine benzer şekilde.  


SAR denilen bir ölçüsü var cep telefonlarının. Şu adresten sizin telefonun modelinin SAR değerini öğrenebilirsiniz.

Dolayısıyla yapabileceklerimiz,
  • çocuğu cep telefonundan uzak tutmak. 
  • Tercihen kendimiz de fazla konuşmamak, konuşacaksak uzun konuşmamak, kulaklık kullanmak.
  • arama sırasında kulağımıza dayamamak gibi şeyler.
Hayatımızdaki stresi azaltmak.

selamlar.Annegozuyle

Biz de bilgisayar kullanıyoruz yanında. Ama cep telefonunu mümkün olduğunca uzak tutuyoruz. Yanında kullanmıyoruz. Aynı odada bulundurmamaya özen gösteriyoruz.

Bu cep telefonu olayı aynen sigara gibi pek de uzak olmayan bir tarihte patlayacak bence. O zaman da en fazla konuşan milletlerden biri olarak çok üzüleceğiz gibi geliyor. Umarım ben evham yapıyorumdur ve yanılırım.


Cevaplamak için Üye ol