Kulak kaşıntısı ve süt birikmesi bide yatarak emzirme

mavideniz soruyor: 3

Oğlumda birkaç aydır bir kulak kaşıntısı var nedeni bence alerji çünkü burun  ve kulak kaşıntısı benden geçmiş olabilir:( Fakat babası kulağında iltihap veya süt birikmesi olduğundan korkuyor ve beni de korkutuyor. Bende tecrübeli annelerimize bir danışayım dedim.

Kuzenimin bebeğinde süt birikmesi olmuştu ve yatarak emzirmekten kaynaklanmıştı. Bizde oğlumla yatarak emişiyoruz ve çok seviyoruz vazgeçmeye çalıştık ama başaramadık. Büyüklerimiz bizleri hep böyle büyüttüklerini söylüyorlar ama yinede benim içim rahat değil.
İltihaba da ihtimal vermiyorum ne huysuzluk ne ateş var.
Süt birikmesi, kulak kaşıntısı ve yatarak emzirme ile ilgili yardımınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler:)

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Yasemina

Kulak kasıntısı hakkında sunu soylebilirim:

Ortakulak iltahabına yol acan sebeplerden biri de cocugu yatay konumda emzirmek, bir baska deyisle cocugun emerken annenin gogsuyle arasında belli bir acının olmaması.

Alıntı yapıyorum:

"Östaki tüpünün çocuklarda erişkinlere nazaran daha yatay ve kısa olması fonksiyonunu sınırlıyor. Bu yüzden çocuklara yatar pozisyonda yemek yedirilmemesi ve biberonla süt verilmemesi gerektiğini belirten International Hospital’dan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ada, “Düz yatar pozisyonda besleme, genizde oluşan negatif basınçla genizdeki sekresyon, allerjen veya bakteriyi daha kısa ve yatay olan östaki tüpünden çocuğun orta kulağına kaçışını kolaylaştırıyor. Bu nedenle çocukları 45 derece eğimle tutarak yemek yedirin” diyor. "

bu kasıntının bir on haberci olması ihtimaline karsı siz bir dr.a gorunun isterseniz.

Ben hep koltukta emzirmistim, boyle bir sorunla da karsılasmadım.Hoscakalın.


Elsa

ben kizimin dogumundan 10 gun once merdivenlerden kayarak dustum,kuyruk sokumumun ustune.dogumdan sonra oturup kalkmakta cok zorlaniyordum,bu yuzden genelde yatarak emzirdim.simdi 5.5 aylik olan oglumu da ayni sekilde yatarak cok emzirdim,halen de emziriyorum,hic bir problemle karsilasmadim.

kizim bazen kulagini cekerdi bebekken,sanirim disleri cikarken yapiyorlar bunu,dis sancisi kulaga da vuruyor belki..emin olmak icin en iyisi doktora gitmek bence de.


ikicocukannesi

bende yatarak emzirmeyi sevenlerdenim,

kızımda hic cesaret edemedim ama oglusumu hep oyle emzirdim, hala da oyle emziriyorum.

bir sıkıntı yasamadık, lakin rutin kontrollerinde soyledigimde dr'a dr yanlıs yapıyorsun deyip uyarmıstı. kulaklarına iki kez baktı ben oyle dedikten sonra ama cok sukur bir sorun yasamadık. rutin kontrolunde dr'a tekrar soyleyin derim,

hoscakalın.Cevaplamak için Üye ol