Plasenta yetmezliği, bebekte düşük kilo alımı doğumun başlatılmasını gerektirir mi?

neelay soruyor: 10

Herkese merhaba,


Hamileyim ve 38+4'teyim. 38+1'deki muayenemde bebek 3035 g. çıktı. İki hafta öncesinde ise 3026 gr. idi. Yani iki haftadır kilo almamıştı. (Kabul ediyorum; 3 kg.yi gördükten sonra kendimi yordum, yediklerime de pek dikkat etmedim) Doktorum 39. hafta sonuna kadar dinlenmemi istedi. Zira bebeğin kilo almaması durumunda plasenta yetmezliği olduğuna kanaat getirecek. Öyle bir durum varsa doğumu başlatmayı düşünüyor. Önce suni sancıyla, olmazsa sezaryenle. Bu durum gerçekten doğumun başlatılmasını gerektiriyor mu? Doğumun kendi başlamasını beklemek istiyorum. Şu sıra sürekli yiyip yatıyorum ki kilo alsın ve bu badireyi atlatalım. Ancak plasentanın bebeği beslememesi ihtimalini düşününce çocuk oksijensiz kalır mı diye de endişeleniyorum. Doktorumun gereksiz endişe ettiğini ve biraz da kendi programını yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Bu konuda deneyimi bilgisi olan varsa ve acil olarak paylaşabilirse çok memnun olurum.

---------------------------------------------------------------------------------

Tekrar merhaba, 

Sitede yeni olduğum için bir türlü yorumlara cevap giremedim. O nedenle güncellemeyle ekleme yapıyorum.

Ankara'dayım. Beni işkillendiren, doktorumun doğumu başlatmayı Pazar gününe düşünmesiydi. Ayrıca NST'lerimde bebekte bir sıkıntı yok. Kaldı ki çocuk normal kilo aralığında. En sonki ultrasonda bebek başını kanala yerleştirmişti, kendi de söyledi baş çevresinin ölçümü doğru olmayabilir diye. Sanki normal doğumu beklememek adına yapılıyor gibi. Dediğiniz gibi ikinci bir doktor görüşü almam en iyisi.

Çok teşekkür ederim. Başka önerileriniz varsa onları da memnuniyetle bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


benjamin2010

Farklı bir doktordan daha görüş alın bence ayrıca 3kg gayet iyi bir ağırlık,kendinizi strese sokmayın bebek kendi istediği zaman doğal yollarla gelsin dünyaya.


meltem23

Evet bence de farklı bir dra gitmekte fayda var. Sizin kendimizi yormanizla bir alaka si olduğunu sanmiyorum. Son haftada pek kilo almaz zaten yesenizde. Artik doğumdan sonra anne sütü ile toparlar hem 3 kg da iyi bir kilo. İnşallah hayirli haberlerle donersiniz


duygu_e

başka bır doktora daha gorunun bence.. sağlıkla kucağınıza alın ınsallah:)


umay2004

Bu saatte dr. Değiştirmek insanı endişelendirir ve güvenemezde.bende arkadaşlara katılıyorum.öncelikli son haftalar eskisi gibi kilo almayacaktır.kaldıki en ufak bir el oynamasında gram farkı çok çıkacaktır .Her şeyin normali iyidir ne suni sancıyı ne POŞ açılmasını ne sezeryanı bebeğin hayati tehlikesi olmadan kabul etmeyin.ve endisenizi kendi dr.unuzla konuşun. Plesantanın yaşlılığı önemli bir şey ve ultrason da görülüyor diye biliyorum.

Herhangi bir sorun olmazsa 41 haftaya kadar beklenebiliyor.bunca zaman dr.unuza gittiyseniz size göre plan yapması etik olan ama maalesef bazı dr.lar sartlarını ve işlerini sizin önünüzde tutabiliyorlar.ben ağrım yokken dr.umun istegiyle poş açılarak ve doğum hızlandırılarak doğum yaptım çok pişmanım. miniğinizin sesine kulak verin ve kafanızdaki her soruyu dr.unuzla konuşun bence güzel hayırlı doğumlar


ayberke

Bence bebeğin kilo almasına takılmayın ama kilo alamamasının nedenleri bence daha önemli. Perinatolog olan bir dr a görünün.Zira anne karnında beslenemiyorsa içerde durup risk yaratmasının kimseye faydası yok.Riskli gebelik yaşamış 2 kiloluk bir bebek doğurmuş biri olarak nacizene tavsiyem kontrol .Zaten bebek yeterince büyümüş.kurumsalanne

Merhaba , birebir aynı sorunu Yaşadım, hem de 34. Haftadan itibaren. Hatta suni sancıdan çok Korktuğum için son hafta dualar etmiştim. Dıktorunuz endişelenmeyin diyorsa güvenin bence. Suyu azalmamışsa sorun yok Demişti bana. Sonuç; 39+3 te kızım sancıları başlattı. 8 saat kadar Sancı çektim ama kanala ters girdi ve sezaryen yapıldı. Ama bu durumun da plasenta yaşlılığıyla ilgisi yoktu zaten. Ve 2.700 civarı beklediğimiz kızım 3.020 Kg ile sağlıkla Doğdu çok şükür. Emerek de arayı kapatıverdi zaten. :))) sağlıklı Doğumlar dilerim. Endişelenmeyin, bekleyin derim. ;))


kurumsalanne

Pardon Endişeli olan doktormuş. Hangi ildesiniz? Bir doktorun daha fikrini alabilirsiniz elbette. Ki istanbuldaysanız ticari düşünmeyen bir doktor tanıyorum.


dilrubaa

Benim de hamilelik boyunca takibimi yapan doktorum son haftalara geldigimizde normal dogumun risklerinden bahsetmeye basladi, 39 ve 40.haftadaki son kontrollerde surekli bebegin suyu azalmaya baslamis, sende hic sanci filan da yok gel alalim sezaryenle guzel guzel moduna girmisti:) daha onceden bir kere acilde gittigim bir doktora gitmistim o donem ikinci bir gorus olsun diye, cok rahatlatmisti beni bekleyebilecegimi soylemisti. Hatta ben o doktora daha cok guvenip son anda dogum icin ona gittim. Yani demek istedigim son zamanlarda dontorlar gercekten sezaryene yonlendirmeye calisiyorlar biraz, bu yuzden ikinci bir doktora gitmenizi oneririm (tabi gideceginiz doktor da guvenebileceginiz biri olmali). Biz baha beye gitmistik acibadem kadikoyde, durumu anlattigimizda zor bir durum ben simdi suyu yeterli sorun yok dersem kime guveneceksiniz demisti muayeneden once. Biz baha beye guvenmeyi sectik, oyle hissettik cunku.

Bir doktora daha gorunun derim hangisine guveneceginiz konusunda da hislerinize guveninwonderwoman

Plesenta yaslanması çok önemli bir durum, doktorun bebeği erken almak için öne sürebileceği bir bahane değil. Bende 28. Haftada başladı ve 40. haftaya kadar idare ettıik tek kanalla. Ancak son kontrolümde oksijen alımı azaldığı için bebek kendini korumaya almıştı, normal doğumu zorlayamıyacak kadar kısa sürede bebeğin alınması gerekti. Nitekim bebek kordon kısalığından ve dolanmasından dolayı kanala girmemişti ve normal doğum için beklemiş olmam boşa çıkmıştı. Şu anki bilgim ve deneyimim olsa asla riske atmazdım çünkü oksijen azaldığı anda beyin hücreleri kendini korumaya alıyormuş çsebebi ise en önce zarar gören beyin hücreleri olmasıymış.

Bebeğiniz yeterli kiloya sahip ve riske atılabilecek bir durum yok bence. Umarım en kısa zamanda sağlıkla bebeğinize kavuşursunuz,

Sevgiler.


ayberke

Nedense bu konu normal dogum mu sezaryan dogummu tartismasina donecek.sezeryan daha zor olani neden tercih edilsinki neden anneye kolaylik diye dusunuluyor buyuk tezatlik var.risk sozkonusu oldugunda ne sezaryan ne normal dogum hic farketmez yeterki saglikli bir bebek kucaga almak aslolmali bence.Cevaplamak için Üye ol