çalışan anneler

meryemmert soruyor: 10

çalışan anneler

günleriniz nasıl geçiyor akşamları  bebeğinize vakit ayırabiliyormusunuz?
yemek ev işleri eş kendinize nasıl vakit ayırıyorsunuz benim haftasonlarım tatil olduğu halde yetişemiyorum şuan salonum ütü yapılmış ve yapılacak kıyafetlerle dolu odaya girmek bile içimi ürpertiyor.:)

aslında bana 1 saat verseler herşeyi yapmış olurum ama sıra ona gelmiyor işte
cuma günleri eşimle temızlık işlerinide bitirmiş oluyoruz (gece 11 12 ye kadar ) ama genede yetişmiyor.
siz nasıl yapıyorsunuz.
pratik fikir parlak fikirlerinize ihtiyacım varrr ...

kolay gelsin herkeseeee,

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


omuralp_

İnanın aynı soruyu bende sormak istiyorum? Benim günüm;  sabah kalk ortalığı toparla işe git eve 8 de varıyorum yemek bulaşık ortalığı topla çocukla ilgilen ve koltuğun köşesinde sız kal günüm böyle geçiyor.


nisa06

ev işleri için bir yardımcı alsanız düzenli olmaz mı?benim yardımcım var sadece yemek yapıyorum ona bile zor yetişiyorum bazen.


gul86

kaç gündür bende düşünüyorum bilmiyorum izliyor musunuz emutsuz ev kadınlarındaki 4 çocuku bayanın içtiği gibi cin çayı diye birşey varsa bizde alsak ne güzel olur :))


silky

bebegime gunduzleri ben iste iken annem ile babam bizim evde bakiyor, haftada 3 gun gelen bir yardimcimiz var. 3 gun bile yeterli gelmiyor. temizligimizi, yemegimizi bizim icin yapan birisi oldugu icin aksamlarimizi ve hft sonlarimizi tamamen kizimiza ve kendimize ayirabiliyoruz. eger yardimcimiz olmasa idi, sanirim hem cok yorulurduk hemde kizimiza hic vakit ayiramazdik. eger imkaniniz var ise eve haftada bir gelebilecek ve en azindan temizligi ve utuyu yapacak bir yardimcinin cok faydasi olabilir.


omuralp_

yardımcı almamın mümkünatı yok, durumum iyi olsa zaten çocuğum kreşe gidecek yaşa kadar çalışmam,çocuğumla ilgilenirim.Ama malesef maddi imkansızlık :(silky

o halde esinizden ev islerinde veya cocuk bakımında yardim isteseniz:)


omuralp_

Yardımcı olmaya çalışıyor da ne kadar yardım edebilir? :D Çocukla ilgilen diyorum 2 dk sonra getiriyor durmuyo diye :)aparatif bişeyler hazırla diyorum mutfak birbirine giriyor daha fazla iş çıkıyor :)


meryemmert

çalışan annenin yerini doldurmak için aslında iki kişi tutması lazım biri çocuk diğeri ev işleri,, :)eşimin bu konuda hakkını yiyemem çok yardımcı oluyor 
ama sonuç olarak herşeyden kadının haberdar olması ve ilgilenmesi gerektiği için birde biraz düzen hastasıysanız vay haline, oğlumuzla gün içinde koşturmacamıza rağmen hergün oyun oynarız koltuk arkalarına saklanır kovalarız koltuktan kaymaca oynar vs vs onu ihmal etmediğimzi için diğer işleri aksatıyoruz aslında sonra da birikiyor haliyle

yardımcı hiç olmadı hayatımızda sanırım eşim beraber yaparız herşeyi desteğiyle bende istemedim . sonuç olarak bu şekilde yuvarlana yuvarlanagidiyoruz. böyle böyle büyücek napalım elimizden gelen bu :)selencem

Ev işlerini boşlamanızı tavsiye ederim, mesela nevresim, atlet gibi şeyleri ütülemeyin. Yemekleri bol yapıp dondurun. Eviniz hep çok temiz olmasın. Bence önemli olan çocukla iyi vakit geçirmek. Ben çamaşırı hafta içi iki arada hallediyorum. Mesela sabah atıyorum makineye, akşam asıyorum. Bizim yemeğimizi eşim yapıyor. Oğlumun yemeğini ise ben veya bakıcımız o öğlen uyurken yapıyoruz. Evi toplamıyorum, oda hep dağınık, oyuncaklar hep yerde.


CokBilmis

Gece makineleri çalıştırıyorum.

Bulaşık ve çamaşır makinesini gece yatmadan önce çalıştırıyorum (çamaşır makinesinin bitme saatini sabah kalkma saatime programlıyorum). Lavabo ve klozete temizleyici döküp öyle yatıyorum.

Sabah kalkınca yüzümü yıkarken lavabo ve klozeti de fırçalıyorum. Çamaşırları kurutma makinesine atıyorum, bulaşık makinesini boşaltıyorum. Bunları kızımla da yapabiiliyorum, hem onunla zaman geçiriyorumi hem ev işi halloluyor hem de kızımın geleceği açısından zaman planlaması ve ev işi öğrendiğini ümit ediyorum (bana öğretmemişti annem, her şeyi kendi halletmişti).
Bir de bütçeniz müsaitse akıllı robot süpürgelerden almanızı tavsiye ederim. O evi süpürürken ben de kızımla oynuyorum.

Yemeği ya düdüklü tencerede ya da tamamen kızımla zaman geçireceksem Sİnbo'da yapıyorum. Eğer kızımla beraber uyuyakalmamışsam haftalık tatlıları ya da zeytinyağlıları gece yapıyorum. Eşime de "Ben yemek yparken ortalığı da sen toplayabilirsin misin lüften çok rica etsem canım hayatım" diyorum :) Topluyor genellikle :)

Yorgunsam da "Kızın yanında uyuyakalırsam yemekleri dolaba koymayı unutma lütfen" diyorum.

Kızımı hala bebek küvetinde yıkıyorum. Daha doğrusu küveti dolduruyorum, köpük yapıyorum, içine de oyuncaklarını atıyorum, bebek telsizini de başına koyup yemek yapmaya gidiyorum. Kızım geveze olduğundan içim gayet rahat oluyor, onu dinlerken yemek yapıyorum.

Bu arada evimde her gün gelen yardımcım da var. Zorda kaldığımda da çalışmıyorum, işe gitmiyorum. Ama işte yine bile yetişmek zor elbette.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Mama yememe 0

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,

Emzirirken chia tohumu kullanımı 2

rEflü ve uyku 4

nevvera 4A
Son: ezgkar,