çalışan anneler

meryemmert soruyor: 10

çalışan anneler

günleriniz nasıl geçiyor akşamları  bebeğinize vakit ayırabiliyormusunuz?
yemek ev işleri eş kendinize nasıl vakit ayırıyorsunuz benim haftasonlarım tatil olduğu halde yetişemiyorum şuan salonum ütü yapılmış ve yapılacak kıyafetlerle dolu odaya girmek bile içimi ürpertiyor.:)

aslında bana 1 saat verseler herşeyi yapmış olurum ama sıra ona gelmiyor işte
cuma günleri eşimle temızlık işlerinide bitirmiş oluyoruz (gece 11 12 ye kadar ) ama genede yetişmiyor.
siz nasıl yapıyorsunuz.
pratik fikir parlak fikirlerinize ihtiyacım varrr ...

kolay gelsin herkeseeee,

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


omuralp_

akıllı robot süpürgeyi ilk kez sizden duydum. Aslında pek teknolojiye meraklı değilim araştırmam. İnternetten şöyle bi fiyatlarına baktım değişik markalar var fiyatıda ona göre değişiyor siz hangisini kullanıyorsunuz acaba ? Kullanışlı oluyormu benim evim çok kirleniyor oğlumun sayesinde agzı hıc bos durmuyor sureklı bişeyler döküyor.Ne kadar temizlik yaparsam yapayım 5 dk sonra batıyor yine, uygun bir şey bulursam alabilirim süpürgemde de problem var zaten çok iyi olur...CokBilmis

Ben de o kadar para dökmemek için Daisy almıştım, 300 TL. En ucuzu ve hatta dandik diyebilirim :) Ama evde kedim var kedimin odasının her sabah düzenli olarak süpürülmesi lazım ki tüyler odadan dışarı çıkıp bütün eve dağılmasın. Sadece tek bir odanın yarım saat süpürülmesi için Daisy işimi gördü. Arada kızımın etrafa döktüğü kırıntıları toplaması için mutfağa ya da salona da bırakıyorum Daisy'yi. Ama çok sık şarjı bozuluyor. Eşime tamir ettiriyorum.

Şu anda para biriktiriyorum. Aile bütçemize uyduğu bir an 1.500 TL olan en pahalı modellerinden almaya niyetliyim. Dandik olan bu kadar işime yaradıysa, pahalısına taparım herhalde diye düşünüyorum, umarım yanılmam :)

Burada kullanan bir annenin yorumu var. Arada okuyorum, moral oluyor :))
http://deydanindukkani.blogspot.com/2011/06/roombasiz-hayat-coook-bayat.html


omuralp_

ya benim halılarım shagy onlarda etki edermi onların üzerinide alabilirmi diye merak ediyorum...En kısa zamanda alıcam inşallah para biriktirmeye başladım bile önce en ucuzunu alalım deniyelim zamanla bütçemiz yeterse kalıtelısıne geceriz artık :D teşekkürler


umutarzu

Bizim de 2 kedimiz vardı, o zaman bu irobotu çok araştırmıştım. Ama halılarda çok başarılı olmadığı ve gece çalıştıracak kadar sessiz olmadığı gibi yorumlar okuyup aman iki dakika süpüreviririm diyerek vazgeçmiştim.

Öbek öbek tüylerle başedemediğimiz ve bebekten sonra büyük kedimiz küçüğü sürekli dövdüğü için kedilerimizden birini bir arkadaşımıza vermek zorunda kaldık. Şimdi koyundan bozma kedi kızımız evin tekrar tek kedisi oldu. 

Ama gördüm ki iki dakika süpüreveremiyorum:) Sahiden çocuklu hele hele de kedili ve çocuklu evde en bereketli şey toz,kırıntı,dağınıklık. Çokbilmiş linki okuyunca şimdi bende de yeniden alma isteği doğdu, kumbaramı çıkarayım:)


azraesra


haftada bir yada haftada bir kaç gün almak bütçenizi zorlayabilir ama 15 günde bir alırsanızda rahat edersiniz bence ,yardımcı olmadan temizlik ütü vs..düşünemiyorum ben heleki benim gibi yoğun tempoda çalışan annelerin olmazsa olmazı,sonuçta ayda 150 lira neye vermiyorsunuz?o kadar çalışıp didinip üstüne bide temizlik insan değil biyonik adam olmak lazım...ben 15 günde bir temizlilk konusunda yardım alıp,yemeğide eve gelen bakıcımıza yaptırıyorum...bu halde yorgunluktan çıldıracak gibi oluyorum bazen .kocalar kusura bakmasın çalışıyosak herşeye göz yumacaklarCokBilmis

@ omuralp_: shagy halıların üzerini alamaz. O kadar da süper bir alet değil. Ben düz zeminde kullanıyorum. Zatensadece salonda halım var. O halıların üzerine de bulgur filan gibi nispeten iri taneler döküldü mü süpürebiliyor, yoksa öyle kıldı iplikti filan alamıyor halıların üzerinde. Ama tabii benim dediğim dandik olanı, pahalı olanı nasıldır bilemiyorum.

@ aishwarya: Evimiz 3 odalı. Bir oda yatak odası, bir oda da çocuk odası. Geriye kalan odayı ben evden çalıştığım için çalışma odası ve kütüphane olarak kullanıyorum. Kedimin mama kabı ve tuvaleti de o odada olunca, orası kedi odamız oldu :)

@umutarzu: Eğer kendim iki dakikada süpürüveririm diyenlerdensen ikili elektrik süpürgelerini de öneriyorlar: http://www.nurturia.com.tr/questions/de88937e-dba0-428c-97fb-9f71010fbeff/1/fakircyclonic-duplex-elektrik-supurgesi-kullanan-varmi


omuralp_

teşekkürler çokbilmiş :P :D nickinin hakkını veriyorsun :)


oya99751

Benim iki kızım var birisi 15 yaşında, öbürü 1 yaşında ben devlet memuruyum ve şu anda ücretsiz izindeyim aslında 2 sene daha ücretsiz izin hakkım var ancak maddiyat yüzünden işe başlamam gerekiyor ben de çok üzülüyorum bebeğim halen emiyor ve ben olmadığım zaman çok ağlayacağını uyumayacağını meme isteyeceğini düşünüyorum benim ilk kızımı özel sektörde olduğum için 3,5 aylıkken bıraktım babaannesi ile halası baktılar ama o beni tam tanımadan işe başladığım için kızım onlara alıştı ancak küçük kızım şimdi 1 yaşında ve bana çok düşkün ben çok üzülüyorum en fazla bir ay daha yanında olacağım ocak sonu gibi başlamam gerekiyor ne yapacağımı bilmiyorum halası ben bakarım diyor herhalde o bakacak ama yine de onu bırakıp gitmek ölüm gibi geliyor bir yandan da para kazanmam lazım bilmiyorum bunalımdayım yani bütün çalışan anneler gibi bende çok üzülüyorum bana bir teselli verin ne olur.ozgelif

Şöyle ki,
Sabahları duruşmam yoksa 10 gibi çıkıyorum evden,akşam da 4-5 gibi evde oluyorum.Bu durumun avantajı benim için çok büyük tabi.
Sabah yemeği ve evi toparlama işini yapabiliyorum.Buzlukta her daim haşlanmış bakliyat,kavrulmuş et-kıyma,pişmeye hazır tavuk bulunduruyorum.Yemek işi böylece kolay oluyor.
Çarşamba günleri genelde elif yattıktan sonra akşamları evi süpürüyorum ve lavabo tuvalet temizliği yapıyorum.Onun dışında c.tesi gelen yardımcım var.temizlik ona ait.
Çamaşırları akşam yıkıyorum,kurutma makinası kullandığım için,gömlek dışında ütü yapmıyorum.Eşimin takım elbiselerini ise iki haftada ütüye ya da kuru temizlemeye gönderiyorum.Gömlekleri ise kayınvalideme rica ediyorum :)
Akşam eve gelince baba gelene kadar elifle birlikte yemeğin yanına makarna-pilav ve ekleri yapıyoruz.
 Elif erken uyuduğu için yatana kadar masayı filan toplamıyorum onunla vakit geçiriyoruz. ELif yattıktan sonra 21.30 gibi yatana kadar televizyon,kitap,film izleme yani tamamen kendime ait zaman dilimi.
Hafta sonu akşama kadar onunla beraberiz,geziyoruz.Hafta sonu bir akşam ise 18.00-21.00 arası anne-baba saati.Elifi kayınvalideme bırakıp geziyoruz.
Bizde düzen bu şekilde.


CokBilmis

Yukarıdaki yorumumda sözünü ettiğim akıllı robot elektirik süprügesi İ-Robot Roombo'yu aldım nihayet ve bloguma da yazdım: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2012/02/gun-24-saat-yetmiyor-mu-zaman-planlamas.html

Gönül rahatlığıyla ve gözüm kapalı tavsiye ediyorum.

 Cevaplamak için Üye ol