sütüm azalmış mı

esilammm soruyor: 7

kızımı emziriyorum ama sütüm yeterli mi konusunda endişeliyim.çünkü göğüslerim ilk zamanlardaki gibi sert ve dolgun değil,yumuşak.ama elimle sıkınca var..pompa ile sağıyorum emzirdikten sonra 20-30 cc çıkıyor.iş yerinde emzirme saatinde sağdığımda ise 70-80 cc arası çıkıyor.anlamıyorum kızım 3,5 aylık her öğünde 120 cc almalı ama benden çıkan bu.ikinci memeyi vereyim diyor uyuyo,almıyor.bu konuda aklım çok karıştı..korktuğum ise başka mama hele biberonla kesinlikle almıyor..bu konuda fikri olan var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


bilgece

bende 4.ay civarı süt azalması yaşamıştım.sütün bebek için yeterli olup olmadığının en iyi göstergesi kilo alımı ve idrar-dışkı sayısıdır.bence doktorunuzla görüşüp sık kilo takibi yapıp,onun önerilerini dinleyin.bence her bebeğin süt ihtiyacı farklı oluyor,miktarına çok takılmayın.


ediluj

en iyi pompa bebek,o emerken daha fazlasını çekiyor ve süt üretimini arttırıyor.pompa ile çektiğin daha az oluyor..bende de aynı sıkıntı var,çalışıyorum gündüzleri sağıyorum süt miktarım azaldı oyuzden 4. ayımız dolduğundan beri mama takviyesi yapmak zorunda kaldık son bir aydırda ek gıdaya geçtik..bu arada sütü arttıran herseyi deniyor,içiyorum alabildiği kadar alsın yavrularımız anne sütünü..


taburcu

ilk aylardaki göğüs şişkinliği zamanla geçiyor. Bu sütün azaldığı anlamına gelmiyor aksine süt üretiminin düzene girdiği anlamına geliyor.

Pompa bebeğin emdiği kadarını sağamıyor. Pompanın sağdığı o anda göğsünüzdeki sütün tamamı değil. Şöyle ki 60 ml sağıyorsanız bu göğsünüzde 90 ml süt var demek. 

Çocuğunuzun gündüz öğününü iş yerinde sağdığınızla tamamlayamıyorsanız şunları uygulayabilirsiniz:

İş yerinde gündüz kaç kere, ne kadar süre ile sağıyorsunuz?

Bu soruya yanıtınız 3 saatte bir, her bir göğsünüzü 15'er dakika sağıyorum ise, bu durumda bebeğiniz uyuduktan sonra bir ek sağım daha gerçekleştirebilirsiniz.  

Sabah bebeğimi emzirdikten ve evden çıkmadan hemen önce her iki göğsümü sağıp çıkanı eve bırakıyordum. Bir önceki gün işte sağdıklarımla beraber sabah sağıp bıraktığım günlük öğününü tamamlıyordu. İşte öğle arasında 1 kez daha sağıyordum ve saat 4 gibi 3. sağımı yapıyordum.

Ola ki işte her zamankinden az sağmışsam kızım uyur uyumaz bir daha sağıyordum. İşe ilk başladığınız ay her gün sağdığınız miktarlar arası büyük farklılıklar olabilir. Bu bebeğinizden  ayrılmanın ve işte yaşadığınız strestendir. Yavaş yavaş bir rutine oturur.


Yenidenanne

Bebeğinizi ne sıklıkta emziriyorsunuz?

Başka bir soruya yanıt yazmıştım, belki size de yardımcı olur diye yanıtımı buraya da kopyalıyorum.

"
Uyanıyor. Emiyor. 1.5 saat uyanık kaldıktan sonra tekrar uyuyor. 3 saatte bir de emmiş oluyordu. Şeklinde idi rutinimiz.
Sabah 45 dakika, öğlen 2 saat, öğlendensonra da 45 dakika uyuyordu. (Genelde)
(Emziriyorum, bu dönemde, sütüm azalmış gibi geliyordu, göğüsleriim dolu dolu olmuyordu. Emerken isteksizdi.)
Sonra Track Hogg un kitabını okudum. 4-6 aylık bebeklerin 2 saatte bir uyumaları ve 4 saatte emmelerini öneriyordu. Ben de rutinini bu hale getirdim. Göğüslerim de süt birikti. Daha istekli emdi. Uyku süreleri de uzadı.
Sabah 2 saat, öğlen 2 saat, akşamüstü 45 dakika uyumaya başladı.
"


Narslana

Anne sütü içen bebekler için alan süt miktarı hem aynı oluyor. Yane mama verdiğiniz zaman miktarı gittikçe çoğalıyor, ama anne sütü hep aynı miktarda bebek içer, çünkü anne sütünün kendi özellikleri değişir ve çocuğun doğru besin ihtiyacını sağlar. İş yerinde ender süt sağıyorseniz o etkilenmiş olabilir. 3aydan sonra süt eskisi gibi akmadı için 'süt pıskırtma' refleksi sağlamak daha zor olabiliyor ve sağıma işi biraz zorlanabilir. Ayrıca kullandığınız pompa 'occasıonal usıng' yane ara*ara kullanım için ise pompa bozulmuş da olabilir.


esilammm

arkadaşlar çok  teşekkür ederim.sevgili yenidenanne çok değişiyor,ben yetmiyor diye sık emziriyorum.galiba düzene sokmak gerek artık..


taburcu

esilammm emzirme grubu açıldı burada. Linki aşağıda.

http://www.nurturia.com.tr/groups/a44d82ef-f9c6-47eb-b59e-9ebe00f8661c/1/emzirme-rehberleri-grubuemzirme-reformu

Bu grupta emzirme rehberi olmak için eğitim almış kişiler bulunuyor. Sorunu bu gruba sor. Eminim seni bizden daha iyi yönlendireceklerdir. Ancak süt miktarın konusunda endişen varsa, emzirme aralarını ve sağma aralarını sıklaştırman gerekiyor. Bunu sana tüm emzirme rehber ve danışmanları söyleyecektir. Ne kadar sık emzirirseniz süt üretiminiz o derece artar, arayı ne kadar açarsanız ve emzirme süresini kısaltırsanız süt üretimi o kadar düşer. 

4 satte bir emzirmek ve sağmak süt üretimi henüz dengeye oturmamış vücutlarda süt üretimini azaltacaktır. Benim anneliğimin başlarında süt konusunda çok sıkıntım oldu. Süt miktarımı artırmak için saat başı emziriyor her emzirme sonrası bir de göğüslerimi sağıyordum. Çok şükür 3 ayllıkken sadece anne sütü ile beslenmeye dönebildik. Yani kendinizden eminseniz emzirme arasını açın.Cevaplamak için Üye ol