burun tikanikligi

poyraz_ege soruyor: 10

merhaba arkadaslar

benim yavrum geceleri horlamaya benzer sesler cikariyor. hatta bazen direkt horluyor. burnuna sprey kullandim ama onun da uzun sure kullanimi saglikli olmadigindan biraktim. zaten onun da cok faydasini gormedim. sanirim genizde bir kuruluk var ve bir turlu gideremedim bunu. odasini serin ve nemli tutmaya calisiyorum.
baska onerileriniz varsa denemek istiyorum. onerilerinize cook ihtiyacim var.
sevgiler

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ozguranne

Buruna birer damla serum fizyolojik. Bunun dışında odanın nemini iyi tutmak için ya buhar makinası, ya da kaloriferlerin üzerine ıslak havlu. Bu ikisini bana doktor önermişti, hem ben, hem kızım çok faydasını gördük diyebilirim... 


Bildiğim kadarıyla serum fizyolojiğin hiç bir zararı yok. Bildiğimiz tuzlu su. 


Damla

Serim fizyolojiği yatar pozisyonda sıkınca etkisi acayip artıyor.

Gece yatırmadan önce kettle'ı kapısı kapalı banyoda kapak açık olarak çalıştırıp buharla doldurup, küveti de ılık suyla doldurup orada oynatıyorum bir 20 dakika. Sonra orada iyice kurulayıp çıkartıyorum. Banyo kapısını açıp alıştıra alıştıra çıkartmak lazım o sıcacık ortamdan.

Yatağının baş tarafındaki ayaklarının altına ansiklopedi koyuyordum yastık kullanmazken eğim olsun diye.


poyraz_ege

tesekkur ederim arkadaslar onerileriniz icin. mutlaka deneyecegim


poyraz_ege

aslinda dogdugundan beri geniz eti ihtimalini biz de dusunuyoruz. turkiye'de ve burda goturdugumuz doktorlar herhangi birsey olmadigini soylediler. ama icim yine de rahat degil. nurturia'daki arkadaslardan doktor onermelerini istedim. bir kac ay icinde gelince gosterecegim doktora.

ben de sprey kullanmaya basladim. gercekten de daha iyi nefes almasini sagliyor. tek korkum surekli kullanimda sorun cikarmasi olasiligiydi. madem doktorunuz sorun olmaz dedi ben de itimat edecegim :)
tesekkur ederim


Pranayama

Ben neredeyse doğduğundan beri hergün PHYSIOLOGICA GIFRER
ile burnunu temizliyorum. Zararsız diye düşünüyorum ama panik oldum şimdi :( Bunu kullanan var mı?Pranayama

Evet o. Doğumdan sonra vermişlerdi. Bir zararını görmedik. Baktım şimdi internette bir yan etki yazmamış ama yine de ben okyanus suyuna geçeyim. Doktorumuza ulaşamadım, soracağım. Teşekkürler


Aysegul_Yagmur_Irmak

Yok yok serum fizyolojiğin hiçbir zararı yok. :)

Biz de hala o pembe kutulu SF ten kullanıyoruz. Hiç hoşlanmıyor tabi ama yatırıp sıkıyorum, bir birine, bir diğerine. Biraz işkence gibi oluyor ama rahatlatıyor. Küçükken (çok büyüdü ya :D) ardından chicco burun aspiratörü ile çekiyorduk. Ama bu bahsettiğim nezle tarzı tıkanıklık.


Damla

Senira,

Bebeği çocuk olarak girmemişsin sanırım tam kaç aylık bilemedim ama çok küçükken okyanus suyu spreylerini önermiyorlar, onlar basınçlı çünkü. Bir tek sefiyol diye bir şey vardı, sprey yine onu vermişti doktor.

Serum fizyolojikte belki açılan damlanın 5 günden fazla kullanılmaması konusu olabilir mi acaba? Mikrop üremesin diye.

Ilgaz'ın da geniz eti büyüktü ve minikken burnu sürekli hırıldardı. O kadar çok tuzlu su aktı ki o burundan, balık olacak, yüzgeci çıkacak diye düşünmeye başlamıştık :) Sefiyol'e para vermekten sıkılıp, serum şişesiyle serum fizyolojik alıp enjektörle Sefiyol şişesinde doldurma işine başlamıştık bir süre sonra.Pranayama

A iyi bari :) Bizimki de çok sinirlenip bağırıyor. Üstüne bir de Otri bebe aspiratörle çekiyorum feci ağlıyor ben de korkuyorum çocuk benden korkacak diye. Acaba çekmesem sadece damlayı sıksam açılır mı burnu?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet SF açılınca 12 ya da 24 saat içinde kullanılması gerekiyor, tam hatırlayamadım. Gerçi ben pek dikkat etmiyorum. :( Otri Bebe çok iyiymiş, bence çekmen çok iyi.Cevaplamak için Üye ol