Kresimizde gozlemledigim sorunlar

babu soruyor: 10

Biraz uzun bir soru olacak. Sabredip okuyan ve yanitlayan herkese simdiden tesekkurler.

Bizim durumumuz:

-oglum 26 aylik. O dogdugundan beri evdeyim ve yurtdisinda oldugumuzdan da benden baska bakan yok. Sosyal gelisiminin de desteklenmesi gereken yonleri olduunu tespit ettik. Konustugumuz tum pedagog ve doktorlar krese gitmesi nin cok iyi olacagini soyledi.

- gecen yaz turkiye'deyken 4 hafta gunde 1-2 saat krese gonderdim. Yumusak bir baslangic yaptilar. Yaz oldugundan kalabalik da degildi siniflar. Cok mutlu ve keyifli devam etti. Bir kere bile aglamadi benden ayrilirken.

- eylul basinda yasadigimiz ulkeye geldik. Geldikten 1 hafta sonra cok agir hasta oldu. Hem ulke degisikligi hem hastalik, onu etkiledi bana inanilmaz yapisti.

- Okulun ilk haftasi baslayamadi. Sonraki hafta hala halsizken ben hafif hafif yaninda kalacak sekilde goturdum. İlk gun 2-3 dk yalniz birakmam gerekti. Ortaligi yikti. Bir daha yalniz birakmadim.

- bugun 3. kez indik. Arabadan bile inmemek icin agladi. Okulda 40 dk kaldik, hep cok mutsuzdu ve eve donmek istiyordu.

Okulun durumu:

- okulda ingilizce konusuluyor ve poyraz henuz bilmiyor.

- siniflar 14 kisi, 1 ogretmen 2 asistan var.

- alistirma yaklasimlari, aglamasini goze alip gittikce artan surelerde okulda tek basina biraktirmak

Aklima takilan olumsuzluklar:

- sinifta bir kizcagiz surekli agliyor ve ona kimse bakmiyor! Kiz biz orada oldugumuz sure boyunca (daha once gittigimde de) araliksiz sumukleri aka aka agladi. Daha oncekinde kucakta tutuyorlardi ama sevgi gosterme ya da rahatlatmaya calisma tutumlari yoktu. Bugun kucaklarina da almadilar. Donup yuzune bile bakmadilar. Bu ozel bir egitim yontemi falan mi? Ben ne yapmaliyim? Bunu ogretmenle konussam daha sonra ogluma karsi tutumlarinda bir olumsuzluk yaratamaz degil mi?

- yarim saat suren dersler var. Daha once video gosterimi bugun baleye denk geldik. Cocuklar sikiliyor elbet ve baska seylerle ilgilenmeye basliyor ve cocuklara sert sayilacak bir tonla duzene uymalari hatirlatiliyor. Bu dogru mu sizce? Bence cocugun videodan sikilip disariya bakmasi ya da baleden sikilip kovalamaca oynamasi dogal ve mudahale edilmemeli ama acaba kurallari ogrenmeleri mi daha dogru?

- bazen cocuklarin azarlandigina tanik oldum. Birisi digerinin elinden israrla birsey aliyorsa mesela ogretmen bulundufu yerden yuksek sesle yapmamasini soyluyor ona. Bu her yerde boyle mi?

- poyraz hic gitmek istemiyor. Onunla mutsuz oldugunda birebir ilgileneceklerine emin olursam biraz aglatmayi goze almali miyim sizce? (o kiz disinda aglayanlara daha cok ilgi gosteriyorlar ama yine de cok sefkat gormedim) (bu arada okul burada cocuklara en ozrnli yaklasan okullardan, birebir ilgi vaad eden vr biz donemlik (3 aylik) ve yuklu bir para

verdik.

Yanitlariniz icin simdiden tesekkurler

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


CiciAnne

Tarzlarından ben de çok rahatsız oldum. İlgi gösterilmemesi ve zorla bir şeyleri kabul ettirmeye çalışmak bence göz ardı edilecek olumsuzluklar değil. Poyraz konuşulanları anlamadığı için ekstra sıkılıyor olabilir bir de. Ben göze alamazdım gibi geldi anlattıklarının ışığında.


ozden_can

Banu şahsi fikrim bir çocuk ağlatılarak hiç bir şeye alıştırılmamalı. Ben hep kendimden pay biçtim düşünsene bir şey istemiyoruz ve bizi elimiz kolumuz bağlı, çağresizce onu yapmaya zorluyor. Çok fena:((( bunun çocuklara yapıldığı her türlü duruma da karşıyım.

Bu yaşta bir minik eğlenmek isetr, koşmak, gülmek ister okulunda bu yaş grubuna uygun bir programda olması gerekir bence. Ayrıca azarlamak, kızmak, biz ki çocuklarımızı gözümüzden sakınırken hele keyif alsın diye gönderdiğimiz bir kurumda kabul edilemez bir durum bana göre.

elbette ülkeler arasındaki kültür farkını da göz ardı etme derim:) çok zor bir durumdasın ama belki bir kaç okul daha araştırmak alternatif olabilir mi? Ya da bu kötü tecrubeyi unutana kadar biraz zaman vermek (şartlarını bilemiyorum özür dilerim)


ElfAna

Banu,
O kucuk kizin aglama durumunu kurumla knusman en mantiklisi gibi geldi. Bazi kurumlarin alistirma yontemleri bu. Onaylamiyorsan da kendinize bir yol secebilme sansiniz olur henuz basindayken. Bunun sebebini ogrendikten sonra kendi kaygilarini ve Poyraz' in bu sekilde mutlu olup olmayacagini anlatirsan, bunun ileride bir sorun yaratacagin zannetmiyorum.
Aklina takilanlardan 2. ve 3. paragrafta yazdiklarini onaylamiyorum.
imgeiremselin

Öğretmenlerin yaklaşımı bana da yanlış geldi, ama bulunduğun ülkede çocukları yetiştirme tarzı farklı olabilir. Veya o çocuğun ailesi ağladığın çok ilgilenilmemesini istemiş olabilir bazı çocuk üstüne düştükçe daha çok ağlar ya... Bende okul yönetimiyle konuşmak ve ona göre yol almak daha iyi gibi geldi.


leylak

Banu tümüyle karşıyım yazdığın hiç birşey kreşle ilgili onaylamıyorum.bence başka bir kreş araştırmalısın.Ağlayarak yada zorla bir çocuğun birşeyi sevmesi yada beğenmesi mümkündeğil.Anca mecburiyet olur.Çaresiz anne babalar değiliz bence başka yerlerede bir bak.Zelal_

Oğlu 18-19 aylıkken benzer bir ülkede :) kreşe başlayan sadece 1 yıllık ve sadece 1 kreş tecrübesi olan bir anne olarak cevaplayacağım. Senin sorun olarak gördüğün her nokta evet bence de sorun. Ne yazık ki bizim olduğumuz ülkedeki kreşlerde de alışma sürecinde ebeveyn sınıfta olmuyor, giderek artan zamanlarda kreşte kalarak çocuk ortama ve ortamdakilere güvenerek/alışarak adapte oluyor. Ama ağladığı sürede kesinlikle kucağa alınıyor, ilgi ve şevkat gösteriliyor, hatta normalde uyku rutini yok, Loran bir sefer öğretmenin kucağında uyuyakalmış, ben gittiğimde kadın gölge bir yerde hala kucağında tutuyordu, uyanır diye sınıfa gitmedik dedi, gözlerim yaşardıydı resmen, yani tarz memleketteki disiplinden değil, hani buralar böyle deme diye. Kendi haline ağlaması için bırakılmasını hoş karşılamak bence mümkün değil. Ders süreleri/konstantrasyon mevsuzu ise kişiden kişiye değişebilir, ama ben bu kadar küçük çocukların höt höt uyarılmasını istemem. Bizimkinin kreşte de belli saatlerde belli şeyler yapıyorlar ama o an boyalarla uğraşmak istemeyip kamyonla oynamak istiyorsa engel olmuyorlar. Zaten bir süre sonra hepbirlikte birşeyler yapmaktan keyif aldıkça, çocuklar birbirine alıştıkça genel akışa kendiliğinden uyum sağlıyorlar. Video/bale vs bizim kreşte yok bu arada. Birbirinin elindekine atlama mevzusunda şöyle bir yöntem var; bir kere uzaktan değil yanına giderek çömelerek, almaya çalışana bunu yapması gerektiği o an çekiyorsa, çekmen hoş değil, sıranı beklemen gerekiyor, beklerken de şununla mı, şununla mı ilgilenmek/oynamak istersin diye soruluyor. Giderken isteksiz olma vs çocuğa göre değişir, yani kreşten ve kreştekilerin ilgisinden endişe yoksa Loran tatilden sonraki hafta ağlayarak gitti, sabahtan gitmeyelim vs dedi, sonra Allaha şükür alıştı ve beni öpüp el sallıyor şimdi ayrılırken. Ama sınıftaki birçok çocuk ağlamadı bile, bizim ki ilk hafta hergün ağladı, geceden pazarlık yaptı.

İngilizce konuşulması ve henüz Poyraz'ın İngilizce bilmemesi bence sorun değil, aynen Loran'da hiç bilmiyordu, çok hızlı öğreniyorlar, zaten kreştekiler bu duruma çok aşinadır muhtemelen. Bir de bizde çocuğun ihtiyaçlarını/söylediklerini kendileri anlayabilmek için temel ve sık kullanılan 8-10 kelimenin türkçesini yazıp vermemizi istemişlerdi, hani su, anne, baba, acıktım vs vs gibi... Sınıf mevcudu bizimkinde 12 öğrenci 1 öğretmen 3 asistandı geçen yıl, şimdi 15 çocuk 1 öğretmen 2 asistan, yemek saatinde ilave bir asistan daha geliyor lakin çocukların bir kısmı yemeğini yardımsız yiyemiyor hala (mesela Loran...) Sınıf mevcudu vs dert değil bence, İngilizce de hallolur zamanla, Loran anlıyor ama cümle vs yok İngilizce de ama bi şekilde kurtarıyor sanki. Lakin ağlayan çocuğa umursamazlık, azarlama tavrı ya da genel akışa uyma ısrarından hazzetmedim.


BaharK

Banu, bana da hiç hoş gelmedi bu yazdıkların, onların tutumları öyle olabilir, fakat bu durum çocuk da nasıl bir travma yaratır, hayat boyu okuldan soğuyabilir, çok kötü.

Poyraz'ın dil bilmemesi de dezavantaj tabi, acaba evde daha sık İngilizce konuşsanız, onun da kulağı alışır mı?

Bir de imkanın varsa birkaç yuva daha gezmeni tavsiye ederim.

Ayrıca aklıma geldi, hani tutumları öyledir deniyor ya, bu çok doğru. Kardeşim İngiltere'deyken bir ailenin ikizlerine bakmaya gidiyordu 2 saatliğine. İlk gittiği gün çocukların ağladığını duyunca hemen yanlarına gidip kucağına almış,(her Türk annesinin yapacağı gibi) evin kadını kıyameti koparmış, almayacakmış kucağına, onlar ağlaya ağlaya uyuyacaklarmış.kısacası kültürel farklılıklar çok fazla oluyor.


peyibal

İngilizce konuşulması ve oğlunuzun bunu anlamaması bir sorun gibi gelmedi, tam tersi olumlu bir etki bile yaratabilir.Daha 2 yaşında ve sözlerden çok davranışlarla daha rahat yönlendirilebilirler.Zaten alıştıkça da öğrenecektir.

Ama 2 yaş için zorunlu bale,video seyrettirme gibi şeyler biraz fazla geldi.2 yaş grubu sonuçta play group ve daha beraber hareket etme-sürüye uyma bilinci oluşmamış çocuklar.Bazı oyunlara ,aktivitelere katılmaları tabi ki beklenebilir ama zorunlu olması can sıkıcı.Benim oğlum 3 yaşında kreşe başladı ki o bile daha yeni öğreniyor topluluk halinde oyun,drama tarzı şeyleri.İlk başladığında kameradan seyrederken gülme krizine giriyordum, çünkü sınıftaki 10 çocuk da farklı telden çalıyordu.Hikaye anlatma zamanı,oyun bahçesi zamanında ancak 10-max 15 dk bekleneni yapıyorlardı.Video seyretme konusunu kreşlerde kabul edemiyorum.Belki istisnai durumlar olabilir, ama onda da zorlama olması hoş değil.

Ağlayan çocuğu kendi haline bırakmaları da içime acıttı, neden böyle birşey yapıyorlar öğrenseniz belki  bir sebebi vardır.Gerçi ben ağlatma olayına karşıyım, en azından öğretmenin karşısına alıp ''seni anlıyorum, seni seviyoruz, anne - baba işte ama akşam seni almaya gelecekler'' gibi farklı birçok şekilde ikna edebilmesi gerekir.Bu şekilde ağlatmanın çocuklara çaresizlikten başka birşey öğretmediğine inanıyorum.

En doğru kararı vermeniz dileğiyle.Sonuçta her çocuk çok özeldir ve hepimiz çocuklarımızın en iyi şartlara sahip olmasını isteriz.babu

Yasadigimiz ulke Dubai. Yani %75 i yabancilardan olusuyor yani bir kulturu yok, uluslararasi bir yer :)

Benim okul ararken en onem verdigim sey olarak okul gorusmelerinde soyledim: o daha kucucuk bir cocuk olacak, biz de el bebek gul bebek buyutuyoruz, oksama, sevme, sarilma bol bol olsun, her an sevildigini hissetsin. Bu okul o konuda en iddiali ve gidenlerden de hep olumlu seyler duydugum bir okuldu.

Ya poyraz'in sinifinin ogretmenleriyle ilgili bir durum ya da o kiza gercekten ozellikle oyle yapilmasi gerekiyor, ailesi istedi veya su bu sebeple. Bugun bir ara baska bir cocugun yanina gidip aglamaya basladi. O cocuk da ona bakiyordu dogal olarak. Asistan onune donmesini ve ona bakmamasini soyledi. O zaman bunun planli birsey olabilecegini dusundum. Ama bence korkunc bir yaklasim sebebi ne olursa olsun. Aile istese de onlar itiraz etmeli sanki. Ustelik sinifta surekli aglayan biri diger cocuklar icin de rahatsiz edici.

Ogretmen genel olarak yumusak ve svecen bir kadin aslinda ama soruda anlattigim durumlarda is karisiyor. Bir ihtimal de daha ilk haftalar oldugundan duzeni oturtamamis olmalari.

Okulla konusacagim. Ogretmenin bizzat kendisiyle, mudurle degil (bunu yanlis bulan var mi?) aciklamalarini soracagim. Eger mantikli bir aciklama varsa Poyraz'a mutlaka ozen gosterilmesini isteyecegim, bir sure gozlemleyecegim ve olmazsa okuldan alacagim.

Eger ilk konusmamda zaten tatmin olmazsam o zaman direkt alacagim ama para mevzusunu ne yapacagim bilmiyorum, cok pahali burada kresler :(

Ozden, ara vermeyi ben de dusundum. Umut isigi gormezsem bir sonraki doneme kadar cocuk gormesini saglayacak baska aktiviteler bulur sonra verebilirim. Kresin avantajlarindan biri poyraz'in benden benim ondan birazcik ozgurlesmemiz elbet ama asil onemlisi sosyal gelisim hadisesi. Gondermek zorunda gibi birseyim. Yoksa 3 yasi beklerdim. Canim sikildi biraz. Bu okul boyleyse digerleri nasil kimbilir :(


seysey

banucum,kreşin tutumunu yanlış buluyorum,bir de şöyle bişey var türk toplumu şevkati seven bir toplum,dayanamıyoruz ağlayan bir insana,eğitimlerimizde bile sevgi ve yakınlaşmamız gerektiğini görüyoruz.onların anlayışı buysa değiştiremezsin zaten,bence de o kreşten al.yani bizim toplumumuza uygun olmadığını düşünüyorum.bale ve video için henüz erken erken.Cevaplamak için Üye ol