sigara kullanan bakıcı ve kamera konusu

denizintunasi soruyor: 10


Merhabalar,

Yaklaşık 3 ay sonra işe başlıyacağım için şimdiden bakıcı arayışına girdik. Eşimin akrabalarına yıllardır temizliğe gelen bir bayanın kızkardeşi bakıcılık işi arıyormuş. Tanıdık olduğu için kadınla görüştük.
2. görüşmemizde, kadına sigara kullanıp kullanmadığını sorduğumda, kullandığını ama evde gün boyu içmeyeceğini söyledi. İsterseniz evin her köşesine kamera koyun dedi. Söz kameraya gelince, ben de zaten kamera mutlaka koyacağımı söyledim. Bunun üzerine çok tepkili davrandı, ona güvenmem gerektiğini, kameranın gereksiz olduğunu söyledi, hatta benimle bu konuda biraz polemiğe girdi. Ben ısrarla ona, onunla alakalı olmadığı ve kim olursa olsun zaten kamera koyacağımı, sadece arada sırada oğlumu görüp kendimi rahatlatmak için koymak istediğimi söylesemde bu konuda aşırı alıngan davrandı. Bu hafta içinde ona olumlu olumsuz cevabımı bildireceğim.

Bu konu üzerine o kadar çok düşündüm ki, objektif ve deneyimli anneler olarak sizin de yorumlarınızı almak istedim, ne de olsa bu konularda çok tecrübesizim.

1- Öncelikle; acaba kamera konusunda haklımı? Sonuçta bebeğimi emanet ediyorum, baştan ona güvenmediğimi hissettirip aramızda iyi ve sıcak bir ilişki kurulmasını önlemiş mi oluyorum? Kamera genel olarak kullanılmıyor mu, yoksa sadece pimpirikli anneler mi kullanıyor? Bakıcıların tepkileri nasıl oluyor?

2- Sigara konusuna gelince, bana göre iyi bir bakıcı profilinde sigara olmamalı. Ama tanıdık ve güvenilir diye göz yumduk diyelim, dediği gibi gün boyu sigara içmediğinde ruh hali nasıl olur bilemiyorum, asabiyet yaparmı ve bunu bebeğe yansıtabilirmi diye düşünüyorum. Arada sırada balkonda içmesine müsaade etsem, aralar giderek sıklaşıp Tunayı ihmal edebilirmi ,,,, vs. vs.

şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


baharyavuz

Ablam günde 3 paket falan içiyor. İlk bakıcı bizi ortada bıraktığında ablam haftalarca baktı. Benim eve gelmemi dört gözle bekledi sigara içmek için, balkona gidip içmedi ve bu O'nda sinir falan yapmadı. Kameraya sıra gelince, bakıcılar çok haklı. Benim bakıcım dünyanın en iyi bakıcılarından biri, evime kamera koyacam desem, belki de hiç istemezdi. Sonuçta sabahtan akşama kadar gözetleniyor. Ama son zamanlarda bakıcılar için uygulanan bir sistem bu kamera sistemi. Herşey kişiye göre değişsede sigara içmeyen ve kameraya karşı olmayan birini bulun derim. Beni sap gibi ortada bırakan yıllardır karşılıklı oturduğum karşı komşundu.ukba

Bence çok tepki göstermiş bakıcı Hanım. Sonuçta bu sizin en doğal hakkınız, ona bebeğinizi emanet ediyorsunuz ve emanet ettiğiniz kim olursa olsun insanın içi tam anlamıyla rahat etmiyor.


seda_melis

Kamera kullanmaya kesin olarak kararlıysanız bunu yapın ve görüşmeye gelenler de bunu baştan kabul etsin ya da etmesin. Bakıcı başladıktan bir süre sonra içiniz rahat etmeyip de kurmaya kalkışırsanız daha çok tepki gösterirler gibi geliyor. En iyisi en baştan karar verip uygulamak, kabul eden kalsın etmeyenin yolu açık olsun.


GriGandalf

Merhaba;
37. haftama kadar çalıştım. Doğum sonrası ikinci ayımın ortalarında bakıcı arayışına girdim. Bir kaç kişi ile görüştüm ve içim karardı.  Doğru düzgün kimseyi bulamayıncada malesef işimden ayrıldım.
Bakıcı konusu çok sıkıntılı bir konu.  Annem, kardeşim ya da ne bileyim yakın bir akrabam bakar kamera gereksizdir. Hiç tanımadığım birine bebeğimi körü körüne bırakma düşüncesi bana mantıklı gelmiyor. Ayrıca ilk etapta "sterseniz kamera koyun" diyen kendisi sonrasında bu konuya bozulması hiç güven vermiyor.
Şahsen ben bu noktadan sonra o kişi ile çalışmam.Damla

Ben kullanılması taraftarıyım. Bakıcı açısından zor yanları olabilir ama teslim edilenin önemi açısından gerekli bence. Aslında bakıcıyı koruyan yanları da var. En basiti benimle hiç yemediği şeyleri bakıcı ile yemiş olduğuna inanmam zor olabilirdi kamera olmadan.

Bakıcının baştan bilgisi olması önemli bence. Bizim bakıcımız sorun etmemişti ve yakınlaşmalarına hiç engel olmadı. Hatta arada şu saatte şöyle komik bir şey dedi, mutlaka bakın falan derdi.

Kreşlerde yasaklandı ama ben kreşlerin gerekli güvenliği sağlayarak, -nasıl müşteri hizmetlerinden güvenliğimiz için ses kaydımız alınıyorsa- uygun şartlar altında izlenmek üzere kayıt etme zorunlulukları olmalı diye düşünüyorum. Görüştüğüm bir kreş yöneticisi, genç insanlar, gerektiğinde maymunluk yapıyorlar, bu şekilde kimse işini düzgün yapmaz, ben karşıyım demişt. Fakat maymunluk da olsa onların işi bu,  kendimi onların yerine koyduğumda zaman içinde alışırdım ve aileye hak verirdim diye düşünüyorum.


handanT

bence kesinlikle kamera koymalısınızzzz kamerasız olmaz sonuçta yabancı biri ne kadar iyi olsada gözüüzle çocugunza nasıl bakıldıgını görmelisiniz


ADA

tavsiyem lütfen bu kişiyle çalışmayın. Benim de evimde bakıcım var , baştan beri kameram da var. Görüştüğüm kişilere hep söyledim, kabul etmeyenle çalışmayı hiç düşünmedim. Bu önemli bir konu, ben gün içerisinde evladımı görmek istiyorum, ne yapıyor bakmak istiyorum ...bu benim en doğal hakkım.
Aynen bakıcımın söylediklerini aktarıyorum;' kamerayı istemiyorsa çekincesi var demektir. Sizin görmenizi istemediği birşeyler yapacak ya da kendine güvenmiyor. '
Ayrıca daha en başından sizinle bu kadar polemiğe giren kişi sonrasında iyice sinirlerinizi bozacak .Talimatlarınıza uymayacak ya da kendi bildiği gibi davranmaya çalışıp tartışmaya girecek. Ki bunlar çok yıpratıcı konular.

Sigara içme ile ilgili bence bu da negatif... yani olmasa daha iyiydi. Henüz vaktiniz de varken mutlaka başkalarıyla görüşün derim ben.denizintunasi

bugün kadını arayıp lisani münasiple çalışamıyacağımızı, bebeğe bir süre annemin bakacağını söyledim. Peki peki diyip telefonu kapattı.
10 dakika sonra beni arayıp bana bir güzel fırça kaydı, "bizim yüzümüzden birsürü iş kaçırmış", kamera konusundaki konuşmamızdan sonra işi zaten ben kabul etmiycektim dedi ve bana ağzımı açtırmadan, neyse neyse fazla uzatmak istemiyorum diyerek telefonu suratıma kapattı ...
Arada şunu diyebildim; " bakın siz böyle konuşunca sizinle çalışmadığımıza sevinmeye başladım "

Neyse bakıcı ile ilgili ilk kötü tecrübemizi yaşamış olduk, bakalım bizi daha neler bekliyor.
Bu isabetli kararı almamda sizin de yorumlarınızın çok faydası oldu, hepinize teşekkürler.


seda_melis

Allah çocuklarımızı böyle insanlardan korusun!!

Ben de sizin adınıza çok sevindim, geçmiş olsun...Cevaplamak için Üye ol