sigara kullanan bakıcı ve kamera konusu

denizintunasi soruyor: 5


Merhabalar,

Yaklaşık 3 ay sonra işe başlıyacağım için şimdiden bakıcı arayışına girdik. Eşimin akrabalarına yıllardır temizliğe gelen bir bayanın kızkardeşi bakıcılık işi arıyormuş. Tanıdık olduğu için kadınla görüştük.
2. görüşmemizde, kadına sigara kullanıp kullanmadığını sorduğumda, kullandığını ama evde gün boyu içmeyeceğini söyledi. İsterseniz evin her köşesine kamera koyun dedi. Söz kameraya gelince, ben de zaten kamera mutlaka koyacağımı söyledim. Bunun üzerine çok tepkili davrandı, ona güvenmem gerektiğini, kameranın gereksiz olduğunu söyledi, hatta benimle bu konuda biraz polemiğe girdi. Ben ısrarla ona, onunla alakalı olmadığı ve kim olursa olsun zaten kamera koyacağımı, sadece arada sırada oğlumu görüp kendimi rahatlatmak için koymak istediğimi söylesemde bu konuda aşırı alıngan davrandı. Bu hafta içinde ona olumlu olumsuz cevabımı bildireceğim.

Bu konu üzerine o kadar çok düşündüm ki, objektif ve deneyimli anneler olarak sizin de yorumlarınızı almak istedim, ne de olsa bu konularda çok tecrübesizim.

1- Öncelikle; acaba kamera konusunda haklımı? Sonuçta bebeğimi emanet ediyorum, baştan ona güvenmediğimi hissettirip aramızda iyi ve sıcak bir ilişki kurulmasını önlemiş mi oluyorum? Kamera genel olarak kullanılmıyor mu, yoksa sadece pimpirikli anneler mi kullanıyor? Bakıcıların tepkileri nasıl oluyor?

2- Sigara konusuna gelince, bana göre iyi bir bakıcı profilinde sigara olmamalı. Ama tanıdık ve güvenilir diye göz yumduk diyelim, dediği gibi gün boyu sigara içmediğinde ruh hali nasıl olur bilemiyorum, asabiyet yaparmı ve bunu bebeğe yansıtabilirmi diye düşünüyorum. Arada sırada balkonda içmesine müsaade etsem, aralar giderek sıklaşıp Tunayı ihmal edebilirmi ,,,, vs. vs.

şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


NORTH_TAN

Bence de olmalı. Arkadaşım çok çok güvendiği çocuğuna bakan bakıcıya birkaç şüphesinden dolayı ses kayıt cihazı koyduğunda çocuğunun devamlı azarlandığını, tüm gün televizyon seyretmeye mahkum edildiğini gördü. Keşke güvenmeseydim diye çok  üzüldü.


leylak

O kişiyle çalışmadığınıza sevindim. Zaten belliymiş ilerisi.Kamera konusuna gelince. Bizlerde sürekli insanlar içindeyiz. Şahsen ben çalışırken ben ayrı bi oda istiyorum kimse beni görmesin istiyorum.Siz sadece bana güvenin diyemiyorum. Bakıcılar için bu düşünce nerden geliyo onuda hiç anlamıyorum.En nihayetinde canınızı bırakıyosunuz.4 duvar arasında neler olduğunu bilmeden.Sadece onun lafıyla ben güvenemem.Heleki kendine güvenmeyene hiç güvenemem.En baştan açık açık söylemek be tepkili olanla hiç çalışmamak taraftarıyım.


annevebebis

Bir tavsiye de benden gelsin:

Bakıcıya işe başlamadan önce önünüzdeki 1-2 haftanın deneme süresi olacağını, bu 1-2 haftalık süreç içinde (süreyi net belirleyin ben 1-2 diyorum ama siz ya 1 diyin ya 2 diyin hangisi size uyuyorsa, net olun ki her konuda net olduğunuzu algılayabilsin) hem bakıcının size hem de sizin bakıcıya "şöyle olsa daha iyi olur" diyeceğiniz şeyler varsa bunları açıkça konuşabilmeniz gerektiğini belirtin. Süre sonunda da birlikte çalışıp çalışamayacağınıza çift taraflı olarak karar vereceğinizi söyleyin. Bakıcıya da hak tanıyın. Gönülsüzse o da devam etmeme kararı alabilsin serbestçe. Ama iki taraf da olur dedikten sonra pek çok temel şeyin bu deneme süresindeki gibi gelişmesine özen gösterin. Bence bu da en az kamera kadar önemli bir konu.


annevebebis

sigara konusunda ise, kesinlikle ve kesinlikle bebeğe bakan kişinin tahammülünü zorlayan bir unsur olduğunu düşünüyorum. sigara kullanan insan sigara bağımlısıdır. sosyal içiciler zaten sigara içiyorum diye tanımlamaz kendilerini. bağımlı bir insan da adı üstünde bağımlıdır. yani o bağımlılığını gerçekleştiremediği anda sıkıntı yaşayabilen insandır. ayrıca çocuğun sigara içen kişiyi sık sık sigara içerken görebileceğini ve kesinlikle bunu örnek alacağını unutmayın. Bebekler, küçük çocuklar her yapılanı taklit eder. bu yaşlar çok önemli. sigara içen çocuk bakıcısı olmaz, o mesleğin olmazsa olmazlarından biri budur bence. nasıl ki benzin istasyonlarında çalışanlar sigara içemiyorsa aynen çocuk bakanlar da içmemeli. çocuklar da benzinden daha az patlayıcı değiller :)


scandinav

ne kadar iyi olmuş..Demek insanın içine sinmiyorsa birşeyler var demek..Annelik içgüdülerimiz de bize sinyal veriyor..Ben de görüşmeler denemeler esnasındayım şu anda.. Bakıcı seçmek çok zor kimse istediiniz gibi olmuyor kimse "SİZ" olamıyor.
Cevaplamak için Üye ol