Aynı evde yaşamak

berber soruyor: 7

MERHABA KIZIM ŞUAN 20 AYLIK 1 YAŞINA KADAR BEN BAKTIM YAŞINDA ÇALIŞMAY BAŞLAYINCA ÇOĞUNLUK ANANE OLMAK ÜZERE BABAANNE DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK BAKIYORLAR..1-2 AYLIK SÜRELERLE.İKİSİDE BAŞKA BİR ŞEHİRDE YAŞADIKLARI İÇİN DEDELERLE BİRLİKTE GELİYORLAR  YANİ SÜREKLİ BERABER YAŞIYORUZ..BENİM DURUMUMDA OLAN VAR MI BİLMİYORUM .AMA BEN  ÇOK BUNALMIŞ DURMDAYIM  ÖZELLİKLE BABAANNE VARKEN..HERŞEYE KARIŞIYOR..HALA EMZİRİYORUM MESELA NE ZAMAN BIRAKCAKSIN DİYE SÖYLEYİP DURUYOR   BEN EVE GELİNCE KIZIMLA ÖZELLİKLE HER DAKKA BEN İLGİLENMEK İSTİYORUM İLGİLENİYORUM DA O GENE KENDİ YANINA ÇAĞIRIYOR GEL BENİMLE OYNA DİYOR ...HİÇ BİR ŞEY SÖYLEMEYE GELMİYOR ONLAR DAHA İYİ BİLİYOR... VS..ANANE VARKEN TABİİ DAHA RAHATIZ..AMA HEP BİRLİKTE YAŞAMAK GERÇEKTEN ZOR .ACABA İYİ BİR BAKICI MI  BULSAM YADA 25-26 AYLIK OLDUĞUNDA EVİMİZİN YANINDAİYİ BİR KREŞ VAR ORAYA MI BAŞLASAK İŞİMDE EVE ÇOK YAKIN ÖĞLEN ARASI EVE DE GELEBİLİYORUM..ÇOK UZATTIM KUSURABAKMAYIN SİZ OLSANIZ NE YAPARDINIZ

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


bnycan

off çok zor beraber yaşamak.sırf bu nedenlerle ücretsiz izindeydim ama 2 ay sonra başlıcam ve kesinlikle bakıcı tutacağım yada kreş ama erken çıktığım için kreş saati uymuyor sanırım bakıcı.. yoksa direk kreş istiyordum


ipekkusgoz

Ben olsaydım değil, ben olarak cevap veriyorum:)))

Bizim de aynı şekilde çünkü. Aileler farklı şehirdeler.Anane banane bakıyor.Bizde de anane ağırlıklı. Ama bizdeki tek fark yalnız geliyorlar. Babam sağolsun aylarca yalnız kalıyor idare ediyor. çalıştığı için belki daha yalnız kalabiliyor. Ama ütüsünü bulaşığını temizliğini yapıyor.Belki şu ana kadar sayılıdır oğlumu gördüğü ama onun üzerinde ananesi kadar hakkı vardır. Gizli kahraman diyorum ben ona.

Kayınavlideler ise köyde yaşıyorlar. Köy hayatı tarla işleri derken onlar çok fazla yalnız kalamıyor, k.peder ve görümce.O yüzden babane şu ana kadar en fazla 1 ay sürekli kalabilmiştir. Ananenin rekoru ise 4 ay.Minimum da 2 ay.

Babane en son geldiğinde kpederle görümce almaya geldiler döneceği zaman. Bir gece kaldılar tabii.Ki daha önce de yatılı olarak kalmışlardı. O yüzden seni çok iyi anlıyorum. Ben de anneyle rahat kayınvalideyle stresli oluyorum. Bir de bizde hafta sonları her ikisi de izne çıkıyor diğer akrabaların yanlarına.

Sizin bu durumda en doğrusu kreşe vermek olur.Hem işiniz de eve çok yakınmış bu çok büyük bir avantaj.


chroma

Aynı sorunu yaşayacağımı bildiğim için daha gebeliğin başında bakıcı tutmaya karar verdim ve bunu büyükannelere söyledim. Hem benim hem eşimin ebeveynler ayrı olduğu ve anneler tek yaşadığı için geldikleri zaman yatılı kalıyorlardı. İlk 4 ay ben baktım. 4-7 ay arası, sırf gönülleri olsun diye büyükannelere dönüşümlü baktırdık ama o 3 ay bile bakıcı konusunda ne kadar doğru düşündüğümüzü anlamaya yetti. "En kötü büyükanne bile en iyi bakıcıdan iyidir" zihniyetine asla katılmıyorum. Biz şanslıydık belki ama 7. ayından beri aynı bakıcıyla beraberiz, çok şükür iki büyükanneden de güzel ilgileniyor Simay'la. Ekonomik imkanlar da çok önemli tabi bu kararı vermede ama ben "aile huzurum bozulacağına yemem içmem bakıcıya veririm" demiştim.
Her neyse, bunları sizin kararınızı yargılamak, sorgulamak için yazmadım. Büyükanneler evin içinde olunca ister istemez her evde benzer sorunlar yaşanıyor. Önemli olan eşinizin sizinle aynı fikirde olup size destek olması ve bu günlerin geçip gideceğini bilerek hareket etmeniz. Sizin yerinizde olsam, "Bir sene dayandım, bir kaç ay daha çekerim" deyip kreşe başlatırdım sanırım.


AOA

Aynı şekilde yaşadım, üstelik tam 4 sene. Kendi annem kaldı bizimle. İnsanın kendi annesi de olsa bir yerden sonra zor geliyor bazı şeyler. Oğlum şimdi tam gün okulda, annem de döndü. Ama bu sefer de ben çok yorulmaya başladım. Annem burdayken sağolsun evin bütün işini yapıyordu. Şimdi çok zorlanıyorum ben hem iş, hem ev.

Ne onlarla, ne onlarsız kısacası...


GOGO05

bu durumu 2 ay yaşayan biri olarak cevap vereyim 2 ay sabredebildik ve sonunda bakıcıya karar verdik sonuç mu çok iyi bir karar vermişiz allaha şükürler olsunki bakıcımızda çok iyi ve onun sayesinde bizde mutlu ve huzurluyuz 2.çocuğu bile düşünmeye başladım:))))


MELEKLER

Bence kreş için erken.bakıcı daha iyi olur.benim de oğluma annem bakarım demişti.ama bakmadı.çok az bir süre baktı onda da 2 günde bir evine gitti .bir stres ki sorma annem de olsa insanın kendi evi olunca başkası ile rahat edemiyor.morali bozulu r1 karış surat falan off dedim bakıcı tuttum ..idare ettik bira sonra bakıcının kusurlarını gördüm oğluma zarar veriyordu.kamera takmak çok sonra aklımıza geldiği için...:(((  28 aylıkken mecbur kreşe verdim...şimdi Ben iyiyim ama oğlumu bilmiyorum..pek rahat edemiyor kreşte özgürlüğüne düşkün .disipline gelemiyor.Malum hep ben oluyorlar o dönemde ama eğitim süper 4 ay da hiç konuşmayan çocuğum konuşmaya başladı.Aynı evde olmak zor.hele de kendi istedikleri gibi yetiştirmeleri var ya insanı mahvediyor..bişey diyomusun desen huzursuzluk oluyor...Malum içli dışlı oluyorsun...en iyisi bence evind eyakın iyi bir bakıcı 3-3,5 ken veriirsin kreşe bence daha iyi.şimdi kış ta geliyor sık sık hasta olurkreşte .Anlaşırsan bakıcın ufak tefek ev işlerine de yardımcı olur malum evde babanne anne anne ufak tefek bişeyler yapıyordur.onlar gidince size kalacak..inanın bulaşık mak boşaltmak bile bana vakit kaybı geliyor.önceki bakıcımda ev işi yapmadığından gece yarılarına kadar cılkım çıkıyordu..ama olsun ...kafanız rahat olacak .cocuğunuzda size kalacak...ama çocuğunuz bakıcıyı reddedebilir...alışık çünkü büyükannelere...bence bakıcıyla anneanne bir müddet beraber dursun..Kamerayı da ihmal etmeyin derim.


berber

cevaplarınız için teşekkürler.iyi bir bakıcı bulabilirsem bakıcı olacak sanırım..kreş olsun istiyorum ama daha küçük kıyamıyorum da.çoook zor..nazkız  tam da beni anlatmışsın 'huzursuzluk çalışan anne olmanın verdiği  vicdan azabı'....7 aydır çalışıyorum bu vicdan azabı hala gitmedi.....Cevaplamak için Üye ol