nAsıl uyutabilirim, avutabilirim, oyalayabilirim?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


fistikcik

Slnkaa bıktın bizden belki, çünkü aynı şeyleri tekrarlıyoruz, ama bebek 3 aylık olana kadar onu pek oyalamak falan mümkün değildir :)

2 aylık olunca biraz etrafıyla ilgilenmeye başlar. Sana gülümsemeye başlayabilir. Yatağının üzerinde bir dönence asılı ise ona bakabilir. (Biz gündüzleri salonda uyutuyorduk, dönenceyi yakınında bir yere asmıştık). Ama 2 aylık bir bebeğin de oyalanması çok kısadır. (5-10 dakika belki). 3 aylık olmasını beklemen gerek.

Bebeğin şu dönemde nesnelerle henüz çok ilgilenmez. Derdi insanlar ve özellikle yüzlerdir. En fazla insanların kucağında, omzunda falan oyalanır. Belki şarkı söylerek evin içinde omzunda ya da kucağında dolaştırabilirsin. Ama bunu fazla yapmanı da tavsiye etmem, bu sefer sürekli dolaştırılmayı isteyebilir (şimdi iyi ama ağırlaşınca zor olur).

Emziği tutamaması normal, daha çok küçük. Emzik için fazla zorlama. Anneyi bir kaç dakika rahatlatabilir belki ama uzun süre kullanımına taraftar değilim.

Şu aşamada onun hayatı sadece emmek, altının değiştirilmesi ve uyumadır. Başka bir şeyle ilgilenmez. Uyumadığı ve emmediği süre çok kısadır. Geçen gün yazışmıştık, 20 dakika emse, sen altını değiştirsen, belki omzunda bir-iki dakika dolaştırsan, tekrar bir 20 dakika daha emse zaten 45 dakikayı tamamlar, uyuyabilir, diye.


praticus

bu dönem neyazıkki biraz daha yorucu sevgili fıstıkcığnda dediği gibi ilk 3 aydan sonra oyalanabilirler.benim oğlum erken doğumla 2.300 gr doğdu küvozden çıktıktan sonra her 45 dk.da bir emmek isterdi bazen çıldırıcak gibi olurdum minik olduğu için yorulur memede uyur kalır doymadığı için tekrar tekrar aynı şeyler yaşanırdı.bazen sırf biraz uyusun diye memeden çekemezdim alr elime kitabımı okurdum yanii sizi çok iyi anlıyorum.emin olun bu dönem geçici daha keyifli zamanlar yakın :))


sayna

slnkaa, burda görünce yine yazayım dedim. ilk 3 ay bebişlerin temasa,anne sıcaklığına ençok ihtiyaç duydukları dönem. bu dönem kucağa alışma gibi bi alışkanlık geliştirmiyorlar merak etme. alışkanlıklar, 4. aydan sonra oturuyor.
 mümkün mertebe ona anne karnını anımsatacak şeyler yapman gerekiyor. uyuturken kundak yapabilirsin. ezmiğini sık sık düşürmesi normal ilk zamanlar. benimki de düşürüyordu. herdefasında geri vererek ve hafif çekiyormuş gibi yaparak(ters psikoloji-o zaman daha sıkı yapışıyor) alıştı gitti. beyaz gürültü dinletebilrsin. sallayabilirsin. ilk 3 ay bişey olmaz sallayabilirsin. ki seninki daha çok çok küçük. herdefasında meme verirsen, senin de farkettiğin gibi bu defada gaz problemi oluyor. emme sonrası aktivite zamanının olmasının bi nedeni de o zaten. heme meme-uyku eşleştirmesi olmasın. hem de gaz vs. varsa çıksın diye. yani sonuçta, güzelce emzirip sonra gaz çıkarma-bez değiştirme. sonra kundak-emzik,pışş pışş:)) uyuturken gerekirse sallama, klasik müzik,beyaz gürültü...
zor bi dönem ama geçiyor. 3. aydan sonra rahatlıyorlar.


sayna

aslında söylenen, gündüz uykularını 1.5 saatten kısa, 2 saatten uzun tutmayın. gece uykularını etkiler diye. ama sizinki bırakın uyusn şimdi. sabahtan beri yorulmuştur o. yavaş yavaş rutini otırtursunuz. gece uykuları nasıl bu arada ?


akarsum

3 aylık kızım var daha yeni yeni oglenleri uyuyor o da herzaman degil bazen en uzun uykusu yarım saat günde bikere uyuyor onada şükür diyorum doğduğundan beri gündüzleri hiç ama hiç uyumadı sadece emerken kestiriyordu o kadar

Suan söyle uyutuyorum yanına uzanıyorum uykuya dalana kadar yanında emziriyorum sessizce yanından kalkıyorum

En ufak bı sesten uyanıyor evde 2 tane daha cocuk olunca sessizlik zor oluyor anca onlar uğurunda bebekte uyuyor

Bide çingene beşiği derler ya öyle beşik yaptım onda uyuyor ayakta sallamaya çalışırsan kıyamet kopuyor evin disindaysak battaniye arasında sallayarak uyuyor

Herkesin dediği gibi 3 ayına kadar daha zor sonradan biraz daha sakinlesiyorlarsayna

zaman ve sabır diyorum. sabredince ve zaman verince düzene giriyor.
 size önerim gece-gündüz farkını öğretin. akşam uykusuna 7-7.30 gibi yatırın ve o saatten sonra ışıkları karartıp,fısıltıyla konuşun. annelik zor hakkaten. kolaylıklar diliyorum...


ldeniz

ilk 3 ay bebekler alışkanlık geliştirmezler. dilediğinizi yapabilirsiniz. uyumadığı zamanlar uyutmak için wrap sling önerebilirim. yalnız 3 aydan sonra uyutma yöntemi olarak kullanmanızı tavsiye etmem, alışkanlık yapıyor. =) 2 saat bizim için çok uzun bir süreydi. ben 25 dkda bir emziriyordum o dönem =)


fistikcik

Slnkaa, çok yazdık ama denediniz mi saç kurutma makinesi sesini ? (Ya da anne kalp atışı, okyanus, yağmur sesi ve benzerlerini)

Bu dönemde uykuları uzatmak için çok işe yarar.fistikcik

Saç kurutma makinesinin kendisinin sesi daha etkili. Bizimki de Internetten indirilmiş olanla hiç ilgilenmezdi. Odanın uzak bir köşesinde çalıştır ve dene.

Sütün kalitesiz diye bir şey yoktur. Büyükler kusura bakmasınlar ama tamamen safsatadır. Tüm annelerin, Etyopya'da kıtlıktan düzgün beslenemeyenlerin dahi, sütleri aynı değerdedir. Ama iyi beslenmez isen senin vücudundan gider. Yani vücudun süt için gerekli vitamin ve mineralleri, yağı vs senin vücudundan almaya başlar.


gulenozel

Slnkaa, sadece birkaç ay once senin ile aynı durumda olan bir anneyim. Oğlum 4 haftalıktan başlayıp 2,5 aylık olana kadar gece gündüz bilmedim, gece saat 12 ile sabah 8 arası ağladığını, susmadigini bilirim bir de anne ve kayınvalide psikolojik baskisi çekiyordum, kısaca tecrubelerimi söyleyeyim;

Bebekler açlık ve gaz nedenleri olmasa da ağlar ve uyumaz çünkü dünyaya daha ayak uyduramiyorlar. En çok duyacağın şeydir, ac bu sütun pek yağlı degil, ondan uyumuyor azcik mama ver, Allahım o kadar çok duydum ki bunu. Yok öyle birşey, yilma sen ve sık sık emzirme de hazımsızlık yapar. Memeyi benimki de tutamazdi, 3-5 dakikadan fazla da emmez sınır icinde kipkirmizi olana kadar bagirirdi.

Ben oğlumu hep kucağımda taşıdım, ki benim oğlum 4,5 kilo doğdu o zamanlar 6 kilo ustuydu, gücüm yetmedi sling kullandım, yanıma yastıklardan destek koyarak göğsümde uyuttum, emmiyorsa zorlamadım ama yarım saatte bir denedim mesela ilk 2 denememde emmeyen bebek 3. Sünde yapisabiliyordu memeye. O 2 ayı tamamen ona adadim hiçbirşeye de alışmadı valla (Aaa çok kucağında tutuyorsun aliscak valla:). Esimle akrabayla dolastirdik uyusun diye o ise yarıyor, bir de biz bebek arabası ile evde dolastiriyorduk o da ise yariyordu. Ama en garantisi hep kucakti:)

Sabret ve dayan gercekten geçiyor.

Uzun yazdım özür.Cevaplamak için Üye ol