Öğretmen olanlar veya anne babalar yardım!!

Avukat35 soruyor: 10

5 yaşında okula başlamış olup arkadaşlarıyla sağlam ilişkiler kurabildiğine şahit olduğunuz çocuklar var mı ? 5 yaşında okula vermeyi düşünüyoruz ancak arkadaşlarıyla arası nasıl olur?

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


nisa06

5 yaşında ilkokula mı başlatmak istiyorsunuz?? Bir öğretmen olarak aceleniz nedir diye sorabilir miyim??


msasa

Ben ve kardesim 5 yasinda ilkokula basladik hicbir sorun yasamadik. Fakat burda cocugun soysal ve anlayis acisinda gelisimi cok onemli bence. Eger cevrenizde degerlendirebilecek bir ogretmen varsa mutlaka onla bi konusturun.


guta

Hem sosyal açıdan, hem zeka olarak hem de fiziksel olarak gelişimi çok önemli. Bir genelleme yapılamaz, her çocuk farklı. Ama ben kendi oğlumdan örnek verirsem, geçen sene 5.5 yaşında başlayabilirdi, başlatmadık. Bu sene 6.5 yaşında başladı. Bilinç olarak acayip fark var geçen seneye göre. İyi ki beklemişim diyorum. Artık bu zamanda erken başlamanın bir avantajı da yok zaten. Bence hiç acele etmeye gerek yok, her şey zamanında olmalı.


Avukat35

Yaşıtlarına göre ileride çünkü. Ayrıca eğitimine de başladık. Alfabeyi biliyor ve pek çok heceyi kelimeyi okuyabilir. Cümle okumasında sorun var ama onu da 6 aya kadar halleder diye düşünüyorum. 


Fiziksel olarakta yaşıtlarından biraz ilerde.

Sosyal olarak her yaşla geçinir ama ilk adımı atmakta zorlanıyor mesela parka götürdüğümde önce tek takılır biri gelip onunla konuşmaya başlarsa konuşur. Futbol sahasına götürdüm bir kere 8, 9 yaşında çocuklarla futbol oynamıştı :)


ayberke

Merhabalar, eğer çocuğunuz üstün zekalı değilse göndermeyin. Kızkardeşim 5 yaşında okula başladı başarılı bir öğrenciydi fakat algılaması geriydi.Neyi ne yaptı bilmezdi.Misal sınava girer kaldım derdi 70 80 alırdı.Hep büyükleri olan bize sorardı.Kendi oğluma gelince 6,5 yaşında okula başladı iyikide öyleyapmışım.Eğitim zor.Eğer okumayı yazmayı biliyor diye göndericekseniz yanılırsınız.Oyun çocukları bunlar.Benim oğlumda aynı siiznki gibi bekler gelip çağıran olmazsa oynamaz(kendi tanıdığı çocuklar hariç.)Küçüklükten beri büyüklerle daha iyi anlaşır vs.

Özgür bolatın yazılarını takip etmenizi tavsiye edeceğim.
Bu arada bir yasısında okudum erken eğitim hayatına başlayan çocukların daha az yaşadığı ile ilgili bilimsel çalışmalardan bahsetmişti.(Sebebininde stresle başedemeleri vs)
Yakın bir arkadaşımı ziyarete gittim eğitim ile ilgili konuşmak için kendisi sınıf öğretmenidir.Erken başlamayı sordum kesinlikle önermedi.Tolere edebilen çocukların olduğunu söyledi ama eğitimin zor olduğunu anne ve iyi bir öğretmenin desteğinin şart olduğunu söyledi.
Ayrıca 11 yaş soyut düşünce kavramına gelindiğinde akranları önde iken kendi çocuğunuzun durumunuda düşünmelisiniz.
Kararınızda kolaylıklar dilerim.Damla

Futbol oynayabilmesi pozitif bir etmen :) Erkek çocuklar ciddi dozda futbol sosyalleşmesi yaşıyorlar ilkokulda. 


Öğretmenleri bilinçli araştırın derim, eğer herkesi aynı seviyeye getirme kaygısı yüksek, çocukların kişisel özelliklerini sınıf önünde eleştiren bir öğretmene denk gelirseniz ciddi kopmalar yaşayabilir, özgüveni zedelenebilir (çok popüler öğretmenlerde de bu özelliklere sahip kişiler olabiliyor). Çocukların farklı farklı olduğunu yürekten kabul eden, hemen sorun var diye düşünmeyen, yargılamayan biri olmalı. İlkokulda çocukların kaynaşmasını sağlayan en önemli faktörün öğretmenin tavrı olduğunu düşünüyorum.

İlkokula kadar tecrübem var, ergenlik dönemini henüz tecrübe etmedim :) Küçük olmasından çok, eğer erken okumayı söker ve severse entellektüel farklılıklardan dolayı heyecan duyduğu şeyleri paylaşmakta, iyi olduğu yönlerini göstermekte yoksunluk yaşayabiliyor. Ama eğer özgüvenini zedelemeden, kendisiyle barışık kalmasını sağlayacak okul/ev dengesini kurabilirseniz, herkesle farklı bir şeyler paylaşacak, sosyal olmaktan keyif almaya devam edecektir diye düşünüyorum. Sosyal, duygusal gelişimini yakından takip etmenizi, duygusal zeka üzerine okumanızı öneririm. 


Avukat35

Yorumlarınız için teşekkürler. Çocuğum 3 yaşında söylemeyi unutmuşum sanırım :)


@Ayberke.  Dediğinizi anladım fakat 5 yaşında bir çocuğun algılamasının geliştiğini farz ediyorum. Sizin kızkardeşinize belki başarılı olmanın veyahutta kalmanın ne demek olduğunu öğretmemiş olabilirler. Bunu şurdan çıkartıyorum zira anaokulunda, anasınıfında bile başarının ne demek olduğunu öğretiyorlar. Ee tabii öğrenmemiş çocuk bunu bilemez.
Erken eğitim konusunu sınıf öğretmenlerine danışmamanızı öneririm. Çünkü çoğu erken eğitimi bilmez. Zaten bunu 4 4 4 sistem geldiğinde pek çok ilkokul öğretmeni söylemişti biz bu konuda eğitimli değiliz diye. Oyun çocuğu olduğunun farkındayım ancak hem oyun hem eğitim neden olmasın. 

@damla. Yorumunu çok beğendim kesinlikle çok haklısınız. Ben de sizinle aynı fikirdeyim. Hatta öğretmenleri düşündükçe korkuyorum. Çocuğum 3 yaşında. Gerçekten kendini savunmasını bilir. İletişim kurabilir ancak atak değil. Tek korktuğum bu. Bu konuda eğer önerilerin de varsa alabilirim. Teşekkürler


Sanemm

Neden aceleci davrandığınız merakındayım bende, zamanla öğrenme yetilerini kaybetmediği düşünülürse, ülkemizdeki eğitim sisteminin uzun ve sıkıcılığı göz önüne alınırsa, doya doya yaşaması gereken çocukluğunu neden erken eğitim sistemine dahil ederek sınırlandırma düşüncesindesiniz ?Avukat35

Bazı yorumlar beni gerçekten dehşete düşürüyor. Yaşaması gereken çocukluk demişsiniz ve erken eğitime dahil ederek sınırlandırma demişsiniz.! Erken eğitim zaten çocukluk döneminde olacak olan bir şey. İlk 5 yıl erken eğitimde çok önemli ve pek çok çocuk ilk 5 yaşında tamamlıyor kişiliğini. Belli bir kısımda ilk 6 yaşında tamamlıyor. Siz ne ekerseniz onu biçersiniz bu yıllarda. 


Ben daha 3 yaşındaki bir çocuğa coğrafya dersi veren anne baba görmedim. Neden diye sorsan o ne anlar daha çocuk oyun zamanı der o yapamaz der..Ancak yapamaz dedikleri bir şeyi ben çocuğuma oyun oynatarak kıtaları, ülkeleri ve ülkemizdeki şehirleri öğrettim. Oyunu oyuncaktan ibaret görmeleri pek çok insanın beni gerçekten üzüyor. Haritaya da oyuncak gözüyle bakabiliriz. Ya da kalemi, kitabı...Ben alfabeyi bile bloklarla flash kartlarla öğrettim. Yani merak etmeyin oyun oynayarak büyüyor oyun oynayarak öğreniyor çocuğum :)

Sanırım damla adlı üyenin dediği gibi öğretmene ve çocuğumun özelliklerine dikkat ederek kararımı vereceğim. O zamana kadar da anaokulu ana sınıfına göndereceğim ve kendim eğiteceğim çocuğumu.


Damla

Bizde bu cocuk tarafindan tetiklenen bir durum. Ogrenmeye ihtiyaci var, ogrendikce heyecanlaniyor, keyifleniyor, daha cok soruyor. Yani, ogrendikce de ilerliyor daha fazla ogrenmek istiyor. Bu noktada ilerletmek degil, ilerletmemek sinirlandirmak oluyor.

Ogrenme becerilerini kaybetmeyecek demissiniz ama, nasil olur bu bilemedim. Emeklemeye calisan cocugu nasil olsa hayat boyu yuruyecek diye devamli kucakta tasimak gibi. Beyin gelisimi yasla cok ilgili, noronlar beyinde belirli yas araliginda baglaniyor, bir yastan itibaren de(ergenlik gibi) gereksizler silinmeye basliyor. Beyin uyarildigi konularin gerekli oldugunu dusunup buna gore onceliklendirme yapiyor.

Cocuk erken ogrenince okulda sikilir diyorlar, sikiliyor tabi. Ama fazla ogrendim biktim artik ogrenmekten gibi bir durum degil, artik daha zorlandigi bir seyler ogrenmek istedigi basitlerinden sikildigi icin. Bu nedenle hizli ogrenen bir cocugunuz varsa biraz erken egitim sistemine soksam bari belki daha iyi olur diyorsunuz. Cunku okula gelene kadar aman karsilastirmayin, her cocuk farkli, hepsinin ogrenme hizi farkli falan denirken, is okula gelince ille hepsi ayni yasta baslasin, aman ileride olmasin, ama geride de kalmasin. Yoksa keske 7 yasinda kendi seviyesinden okula baslayabilse, bu egitim sisteminde cocugumu bir gun fazladan okula gondermeye merakli degilim.Cevaplamak için Üye ol