Aşırı hareketlilik

birbebekannesi soruyor: 5

Bebeğim 13 aylık ve kız bebek, 5 ay öncesine kadar çok sakin olan bebeğimin içine pire girdi sanırım:)) Bir oyuncakla oynaması en fazla 1 dk sürüyor; sonrasında bulduğu herşeyi ağzına alma, çekmecelerin içini boşaltma, prizlere parmak sokma gibi liste uzayıp gidiyor. Yeni insanlara karşı hiç yabanilik yapmaz, herkesin kucağına gider, genelde keyifli bir bebektir. Bunlar bana göre normal, tabi uslu bebekler vardır mesela bir oyuncakla dakikalarca oynayan bebekler(Ben günlük işlerimi hatta bebeğimin ertesi günkü yemeğini bebeğim akşam uyuduktan sonra yapabiliriyorum.)...Benim kafamı karıştıran şu; bebeğim doktora gittiğimizde çok ağlıyor; muayene bitince susuyor. Doktor bunun düğmesi var diye takılıyor; ama bu gidişimizde hiperaktif bir çocuk olabilir dedi. Onu biraz destekle dedi; puzzle gibi şeyler al, kitap oku, resimlere bakın, sınırları olsun, hayırın net olsun vs gibi şeyler söyledi. Açıkcası endişelendim, doktorun böyle birşeyi söylemesi de anlamsız geldi. Bu konuda muayenede durmamasından, hareketliliğin kilo alımını engellediğinden açıldı, benim aklıma hiç böyle birşey gelmemişti. Bu yaşlarda bebeklerin böyle hareketli olması normal değil mi? Sonuçta herşeyi merak ediyor.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


bellroad

doktorunuz teshisi erken koymus :) oglumda cok hareketli yatmak disinda oturmuslugu yok icinde ve saga sola kosuyor su an. dikkatini yogunlastırması icin cok fazla oyuncak vs kaldırmak lazım ortalıktan bizim sorunumuz oydu ev oyuncak dolu. azaltınca ilgisini bazı seylere 5-10 dakika cekebilmeyi basardım. surekli yeni aktiviteler (montessori aktiviteleri yapıorum) icat ediyorum o da ilgisini cekiyor, bol bol kitap bakıyoruz, muzik sakinlestiriyor. bir de ben komut verip birseyler istiyorum o cok hosuna gidiyor ve yapmaya cabalyınca biraz sakinlesiyor. hadi bana arabanı getir diyorum, onu getirince hadi icine adamını koyalım onu getir diyorum gibi. bol bol disari cıkarıorum enerjisini atsın diye. hayır tabii var, aynı ses tonu ile net bir sekilde "hayır" dedim mi ellemez hicbirseye, ama bir kez elledi mi gecmis olsun.

 

benimki dogumdan beri hareketliydi hic sakin bir bebek olmadı, ama yabancılara gitmez temkinlidir.


birbebekannesi

Bellroad ne tarz aktiviteler yapıyorsunuz? Biz kaba koyma boşaltmayı sadece ıkı kez yapabiliyoruz:) Çok sakin bir bebekti, hareketlenmeye başladığında keşif duygusuyla aşırı hareketli oldu. Asla oturmuyoruz, sadece uykusu çok geldiğinde hareketlerimiz yavaşlıyor; sağlıklı olsunda çok yorsun beni, çok hareketli olsun:) Yalnız doktorumun benimle bunu paylaşması sanki hiperaktif olursa benim suçum olurmuş gibi saçma bir düşünceyi geliştirdi.  Napae, bizim şimdilik bez ve sesli kitaplarımız var. Siz hangi yayınlardan aldınız? Dokun hisset diye bir set vardı, bunlar yararlı olur mu?


ipekkgulnur

Bizimde dr muayeneleri bol aglamakli belki bir senedir. Muayene basladimi basiyo çığlığı. Sürekli hareket heryeri talan etme hali bir süre devam ediyor sanırım meraki gecince. Bizim mutfakta salonda yatak odasında ipege ait cekmeceler var. Artik eskisi kadar ilgi çekmiyor tabi. Suan özgürlüğün tadini çıkarıyor bence. Birkac aya gecebilir. Kolay gelsin.


reoc

Doktorunuzun yaklaşımı bana da pek doğru gelmedi.Benim kızım da 13.5 aylık.Siz 5 aydır hareketli old. söylüyorsunuz.Kızım sadece 10 aylıkken oturup oyuncaklarıyla oynadı.O da 2 hafta. Onun dışında doğduğundan beri eli kolu hiç durmaz.Bu durum benim hoşuma gidiyor.Doktora gittiğimiz de artık kızım da ağlıyor (2-3 aydır). Genelde eşimin kucağında muayene oluyor.Doktorumuz steteskopu eşime dokundurup "Babası burası acıyor mu, peki ya burası vs.?" diyerek korkulacak bir şey olmadığını kızıma gösteriyor.Yemek ve uyku haricinde bütün gün evde koşturuyor.Eline oyuncak veya kıyafet alıp onları oradan oraya taşıyor. Üzüm aktarma çalışması, halka geçirme, tutmalı yapbozları takma, çamaşır sepetine çorap atma, saç tarama, kutuya bir şeyler atma,şişeye kulak çubuğu atma, kitap okuma gibi etkinlikleri yapıyoruz.Çok hoşuna gidiyor.En çok ilgisini çeken şey kutuya halkalarını doldurmak.Dokun hisset, sesli kitap, köpük kitap bizde var.Dokun hissetler hoşuna gidiyor.Hayvanların taklidini yapmam onu çok eğlendiriyor.Masal anlatan, şarkı söyleyen bir ayımız var.Ondan şarkı dinleyip dans ediyoruz. Dışarıda bol bol yürüyoruz.Endişelenmeyin bence.


birbebekannesi

Bana da doğal geliyor; zaten gün içerisinde kendime dair birşey yapmamaya; uyuduktan sonra ertesi günün işlerini ayarlama temposuna nakavt olarak yatağa girsemde alıştım. Biz en çok ağlayan bebekmişiz; muayene bittiği an susuyoruz, hatta gülücük dağıtıyoruz doktorumuza da...Bizim oyunlarımız çok kısa; eğleniyoruz birlikte ama sıkılıyoruz. Hiç aklımda böyle bir şey yoktu, bir dahaki ay tekrar gideceğiz, o zaman bunu sormayı düşünüyorum. Cevaplamak için Üye ol