yemek yerken ne kadar özgürlük?

aytude soruyor: 10

Merhabalar,

nasıl yemek yediriyorsunuz merak ediyorum. biz oğlumla eve 5 gibi geliyoruz, yemeğimizi hazırlayıp oturana kadar 7 oluyor, ben önüne yaptığım herşeyden kendi mama tabaklarına koyarak veriyorum, kaşık çatalını da.  heryere gazete, mendil serili. kollu önlüğümüzü takıyoruz, ben yedirmeye çalışıyorum, o bazen ağzına kaşık götürüyor, tutturabilirse. dağıtmak daha cok hoşuna gidiyor. çorbanın içine balık, balığın içine  tatlı, tatlının içine ekmek, herşey birbirine giriyor. karıştırmaya bayılıyor. en sonunda ters ceviriyor, her yer darmadağın, muharebeden çıkıyoruz. 

acaba ne kadar müsaade etmeliyim, şu anda birşey demiyorum, çorba kasesini kafasına geçirse de birşey yapmadım. yemeği tanısın diye. öğrensin diye. merak ettim siz nasıl yapıyorsunuz?


Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ediluj

Bende merak ettim,gecen gün bir uzman bebeklere 7aylıktan itibaren yemek yemelerine izin verin,mama sandelyesinin altına örtü serin,kollu önlük takın iki mama kaşığı alın biri ona biri size..O kendisini beslemeye siz onu besleyin diyordu..Boyle davranılırsa 1.5 yaşında tamamen kendi kendine yemek yemeği öğrenebilirmiş.


Tosuncuk

Bende merak ediyorum bu işi halletmiş anneler kendi kendine yemeyi nasıl öğrettiniz.Kızım için bir oyun önüne konan tabak içinden alıyor inceliyor sonra tabak hooppp havaya atılıyor.Sadece makarna koyarsam önüne alıp kendisi yiyor geri kalanı havada uçuşuyor.

Birde mama sandalyesinden nefret ediyor.Mama sandalyesi nasıl sevdirilir :)

Tecrübe konuşsun :))))


selencem

Ben kendim yediriyorum ama bir yandan onun da elinde kasik oluyor. Mesela kasigi yogurda sokup cikariyorum. O beni ve kendisini yedirirken ben hizlica yediriyorum. Katilarda ise onune mesela minik peynir ve salatalik koyuyorum, o yerken ben de yumurtayi atiyorum agzina. Mama sandalyesinde cok durmuyor, tamamen kendine birakirsam ac kalir. Yani ortaklasa yapiyoruz :) Mama sandalyesini cam yanina koyduk, kuslara bakiyoruz. Muzikli kitabimiz ve birkac oyuncagimiz daha var oyalanmak icin. Gene de sevmiyor, kahvaltinin 2.yarisi halida oynarken yeniyor :)


asna

ekrani bulanik görmesem biseyler yazacam ama vallaha takatim kalmadi, hatirlatin bana bir ara emi :-p


selencem

aishwarya, büyük konuşmayın :) benim oğlum da kendi yiyor, çok cıvık olmayan yemekleri. ama kilosu sınırda o yüzden tamamen bırakamıyorum. yoksa ben de aynen sizin gibi düşünüyorum.hacer

yiğemin 18 aylık ve kendisi önüne konan yiyeceği gayet güzel yiyebiliyor. bardak,fincan tutmak konusunda çok başarılı. kızım 16 aylık taneli yiyecekleri çatala takıp ağzına götürebiliyor,kaşıkla denk getirebildiği kadar. bir süre sonra tabağındaki herşey oyuncak oluyor ama engellemiyoruz.kirlenen yerleri temizliyoruz oluyor bitiyor. oynarken ağzına tıkabildiğimiz üç beş lokma da kar diyoruz...


selencem

Ben de yaşını bitirip havalar ısınınca tamamen yeme işinin büyük kısmını kendisine bırakmayı planlıyorum. Zaten bayılıyor kendi yemeye, izin vermezsek de yemiyor :)


yuksel_

Aytude, tamamen doğru yolda olduğunu ve böyle devam etmeni söylemek istedim. Benim en büyük pişmanlığımdır. Bu şekilde emin ol, 18 aylık kendi kendine yemek yiyen bir çocuğun olacak. Bizim gibi 2 kaşık kendi yedi diye sevinip sonra koca tabağı yesin diye yalvar yakar olmanıza gerek kalmayacak.
Bırakın döksün saçsın üstünü kirletsin...ama yemeğe alışsın :)

oykununannesi + 1500 demek istiyorum :)aytude

cevaplar için teşekkürler, benim de merak ettiğim buydu aslında yüksel, böyle yaparak teşvik ediyor muyum, ve öğrenecek mi? ben kardeşimden biliyorum, 3-4 yaşına kadar kendisi yemedi, annem de hep şikayet eder kendiniz yemediniz diye..ama hatırlamıyorum hiç kardeşimin önüne serbestçe kaşık tabak koyduklarını, sanırım o yüzden. 

ama o kadar yorucu ki, saç baş makarna, her öğünde bir kıyafet. mücadele içindeyiz her soyunma giyinme, temizlenmede. bir de şöyle bir durum var ki, üzülüyorum ben de ama ne yapabilirim, oğlum çalıştığım kurumun kreşine gidiyor, orada tabii ki müsaade edemiyorlar kendilerinin yemesine. ben de evdeyken ne yapsak kar diye serbest bırakıyorum. umarım kısa zamanda öğrenir. 


karadut

Bence örtü, gazete, önlük gibi şeyleri iptal ederek deneyin. Yemekleri dağıtmaktan çok hoşlanıyorlar çünkü biz hiç hoşlanmıyoruz birsürü önlem alıyoruz, dolayısıyla odakları yemek yemek değil sizin dikkatinizi çekecek yeni birşeyler yapmak oluyor. Biz bir hafta döktük saçtık, üzerimizdekiler kirlendiği için çok sinirlendik ama sonra kaşığı veya çatalı ağzımıza isabet ettirmeyi hızla öğrendik (kazalar oldu tabi ama kazaydı oyundeğil) Ayrıca kendi işlerini kendileri halletmekten öyle zevk alıyorlarki !!!
Ama geri adım atmamak lazım, birde öncelikle katı - parçalanabilir ve en sevdiği gıdalarla başlayıp, ellerinide kullanmasına fırsat vermekte fayda var... Hepimize kolay gelsin .........
Birde fayda sağlarmı bilmiyorum ama ben hiç onun tabağında kalanları yemedim(gözünün önünde) ve mesela en sevdiği brokoliyi yere fırlattığında yada tabağı ters çevirdiğinde asla yenisini getirmedim ve dökülenleri toplayıp çöpe atarken yardım etmesini istedim, kendi yemeğimi bitirdim.
Bu bizde çok işe yaradı, sanıyorum 3 yada 4 seferden sonra birdaha hiç yere masadan herhangi birşey atmadı...Cevaplamak için Üye ol