yemek yerken ne kadar özgürlük?

aytude soruyor: 4

Merhabalar,

nasıl yemek yediriyorsunuz merak ediyorum. biz oğlumla eve 5 gibi geliyoruz, yemeğimizi hazırlayıp oturana kadar 7 oluyor, ben önüne yaptığım herşeyden kendi mama tabaklarına koyarak veriyorum, kaşık çatalını da.  heryere gazete, mendil serili. kollu önlüğümüzü takıyoruz, ben yedirmeye çalışıyorum, o bazen ağzına kaşık götürüyor, tutturabilirse. dağıtmak daha cok hoşuna gidiyor. çorbanın içine balık, balığın içine  tatlı, tatlının içine ekmek, herşey birbirine giriyor. karıştırmaya bayılıyor. en sonunda ters ceviriyor, her yer darmadağın, muharebeden çıkıyoruz. 

acaba ne kadar müsaade etmeliyim, şu anda birşey demiyorum, çorba kasesini kafasına geçirse de birşey yapmadım. yemeği tanısın diye. öğrensin diye. merak ettim siz nasıl yapıyorsunuz?


Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Aysegul_

aytudecim ben de aynı şekilde hareket etmeye çalışıyorum bizde de her yemek sonrası mutfak bomba patlamış gibi oluyor :) ancak yine de senin kadar yapamıyorum. sıvı şeyleri pek veremiyorum :) ama çatalı güzel kullanabiliyor çoğu zaman. kaşıkla da bir süredir denemelere başladı. katı olan şeyleri kaşıkla da yiyebiliyor bazen. dün akşamdan bir foto koyayım güncellemelere :)


aytude

çatala bayılıyor aysegül, pek kibar, herşeyi çatalla yemeye çalışıyor, ekmeği filan :)


sevfurkereym

bizim çocuk doktorumuzda kendisinin yemesine izin verin demişti 1,5 yaşındayken,etraf biraz batar ama sonra kendi yemeye başlar dedi.ben yere örtü seriyodum makarna yada pilav köfte koyardım önüne çatalını kaşığını.ama oğlum elleriyle yemeğe bayılırdı kahkahalar atardı sevinirdi.herkes ay bu çocuk çatal kaşığa alışamıcak elle yiyecek dediysede aldırmadım,izin verdim.kısa sürede alıştı şimdi 5  yaşında asla elleriyle yemek yemez.çatalı kaşığı kendi tabağında yiyo yemeğini.nerde o elleriyle yemek yiyen çocuk nerde şimdiki kibar kibar çatalıyla yemek yiyen çocuk:)))


rabisceren

bende erkeden verdim kaşığı çatalı şimdi gayet güzel yiyor arada eliylede yediği oluyor.önceden kaşığı ağzına götürürken ters çeviriyodu hoop üstüne yerlere şimdi büyük adam gibi dökmeden yiyor.çatalı zeytine batırmaya çalışması varki görseniz hiç pes etmiyor sonunda alıyor.su bardağını tutuyor suyunu,sütünü rahatça içiyor.ama istemediği zaman yerlere atar hala,benim mutfakta her yemekten sonra savaş alanına dönüyor.ama olsun o yemek yerken bende başka işime bakıyorum yedirmekle zaman kaybetmiyorum temizlemekle zaman kaybediyorum:))büyüyünce dipli köşeli temizlik yaparım bitti gitti
Cevaplamak için Üye ol