Yarım saatlik uykuları uzatmak?

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


vane

Benim oğlum da yaklaşık 6 aylık, büyüdükçe aynı dediğiniz gibi gündüz uykulari kısaldı. Daha bir ay öncesi 1saat uyuyup uyaninca pispislayinca yeniden daliyordu ama her zaman da değildi. Şimdi ise hiç. ..GunDüz 2 defa en fazla birer saat, bazen sabah daha uzun uyuyor. Bu aralar hava çok sıcak belki ondandır. Siz de geceleri güzel uyuduğu için çok şanslisiniz bence. Gündüz müzikle uyutmayi deneyebilirsiniz ....


gullika

Ilk kizimda ben de ayni seyleri yasadim.Memede uyurdu ve gunduz uykulari 30-40 dk.yi gecmezdi, ikincide memede uyumasina izin vermeyip kendi kendine uyutuyorum zor ama geecekten cok etkili oluyor.Ilk yarim saat icinde uyansa da tekrar kendi uykuya dalabiliyor dolayisiyla 2-3 saat uyuyabiliyor.Kendi kendine uyutma ile ilgili yontemleri denemenizi tavsiye ederim gerci bir uyku kocuna danistiginizi soylemissiniz bunlari zaten biliyor olabilirsiniz bir de bazi cocuk gerçekten uykuyu sevmiyor eger oyleyse bunu kabullenmek lazim maalesef.Kolayliklar dilerim. .


selencem

Benim oğlum da ızunca bir dönem öyle uyudu. 2-6 ay arasıydı yanlış hatırlamıyorsam. Ne yaptıtsam olmadı, ben de ona uydum. 1.5 saat uyanık kalıp yarım saat uyuyordu. Eğer neşeli uyanıyorsa bırakın uyansın ama huysuzlaşcağı kadar beklemeyin tekrar uyutmak için. Ben titreşimli ana kucağında yatırıyordum, uyanmasına 3-4 dakika kala yanına gidip sallamaya başlıyordum anakucağını hafifçe, o zaman uyku hafiflediğinde (rem döngüsü diye internetten bakın isterseniz) uyanmadan tekrar dalabilmeye başladı zamanla. İsterseniz siz de deneyin.


tiara

Genelde hep belli süre uyurlar. Benim oglum tam 45. dk'da uyanirdi mesela. Ben de uyuduktan 40 dk sonra basina gidip uyanir gibi olunca pispislamaya başladım. Böyle böyle gündüz uykuları biraz uzadı. Ama hiç bir zaman çok çok uzun uyuyan bir çocuk olmadi.

Uyku biraz kişisel bir mevzu. Eriskinlerde farkli sureler ve saat araliklarinda uyumaya meyilli oluyor.sinemmom

kızınız yüz üstü uyuyordu yanlış hatırlamıyorsam.yine de yarım saat uyuması ilginç..benim kızım da hep yüz üstü uyurdu.3-4 saati bulurdu gündüz uykusu bu aylarda..


moms

bebeklerin uyku dongulerinin 45 dakika oldugunu soyluyorlar. nasıl uykuya daldıysa 45 dakıka sonunda aynı sekilde devam edebilirler.

Sizinkinin dongusu 30dakika ise. 25. dakıkada uyanmadan nasıl uyutuyorsanız onu yapabilirsiniz. yetiskinlerde aslında uyanıyor ama yastıga kafamızı gomup uyumaya devam ediyoruz.

ornegin kucagınızda pıspısla uyutuyorsanız, uyurken kucagınıza alıp hafif gozunu acıp kapamasını saglayacak sekilde hafif pıspıslayabilirsiniz.

Biberonla sut verip uyutuyorsanız az bi sut verebilirsiniz.

benimkiler kucagımda uyudugu icin uyanmasına yakın hafif kucagıma alırdım, veya onu yapamazsam mıkırdadıgı anda gunaaaaydın diyip uyanma triplerine girmeden ssss diyip kucagıma alır hafif pıspıslardım. 6. ayından sonra bu metot ise yaradı 1.5 saate cıkarabildim.

En guzel emziksiz, emzirmesiz,biberonsuz, kucaksız uyutmak tabii. ornegin uyku arkadası varsa, uyandıgında ona sarılıp yine uyuyabilir.

Bi de karsılastırma yapmak dogru değil kimisi 2-3 saat deliksiz uyur kimi 30-45 dakıka arası uyur uyanır.


ipegim

Kizimda ayni aylarda ayni sorunu yasadim. Çok zor olur bilirim anlayabiliyorum sizi. Çünkü baya kafaya takmıştım. Uyku koçlarından da yardım aldım. Ama zaten zor kısmını başarmışsınız. Sabah uykusunu uzatmışsınız. 1 hafta kadar uğraşıp sizin gibi uyanık kalma süresini uzatarak sabah uykusunu uzatmıştım ben de. Daha sonraki uyku için biraz daha zamana ihtiyacınız var bence. O daha geç oturuyor çünkü ama devam ederseniz aynı şekilde o da uzayacaktır. Arada yine sabah yarım saatte uyanabilir o zaman 2. uyku için uğraşın. Böyle böyle düzene girecek emin olun. Şimdi söylemesi kolay tabi ama o günlerde bütün gün sadece onu uyutmak için uğraştığımı hatırlıyorum. Daha sakin olmaya çalışın uyumadığı zamanlarda, çok mutsuz olup sürekli mızmızlanıyordur eminim ama siz gerildikçe daha kötü olur. Geçecek emin olun düzene girer.


ecehankoc

Benim kizim da boyleydi ,simdi de oglum ayni hatta daha kotu. Kizimi kucagimda tutarsam uyumaya devam edebilirdi, yataginda en az 45 dakka uyurdu. Oglum yatagina koyarsam aninda uyaniyir, kucsgimda genelde yarim saat, ara ara 45 dakika uyuyor. Ne denediysek olmadi. Biz de boyke kabul ettik kendisini, kizimda uyku konusunda cok okumus, ugrasmis hicbirsey degistirememistim. Oglumda kaderime razi geldim, 2 yasini bekliyorum. Kolay gelsin herkese.


ceku1404

Kızım da gündüz uykularından 40-45 dk sonra uyanır. Mesela şu anda 2. gündüz uykusunu 2 saate uzatmak için başında nöbet tutuyorum. Emzik ve kundakla uyuyor, derin uykuya geçince emziği atıyor. Ben de uyanır gibi olduğu 40. dk'da emziği tekrar veriyorum, böyle böyle şansım yaver giderse 2 saat bitiyor. Ama olur da uyanmakta ısrar ederse, tekrar uyutmak için 2 saat beklemiyorum artık. Yerde uzanırken eline emzik veya diş kaşıyıcı veriyorum, ona bakıp ağzına sokup çıkarırken uykusu geliyor 15 dk'da. Tekrar kundaklayıp yatırıyorum, yine 45 dk veya 1 saat uyuyor.

30 dk'lık uyku yeterli değil, zaten bebeğiniz yorgun uyanıyordur. O yüzden neden 2 saatlik ara önermişler hiç anlayamadım. O kadar sürede daha çok yorulur, uykuya dalmakta ve devam etmekte daha da zorlanır. Ben de başlarda 1.5 saat bekliyordum uyanınca, hata etmişim. 

Bence kundaklamak, özellikle gündüz uykularını uzatmakta çok faydalı. Gerçi sizin kızınız hiç kundaklanmadıysa başlarda zorluk çıkarabilir. Kızım da ilk 2 ay kundak istemedi, sonra tekrar denedim ve hiç itiraz etmedi.

Uykuya dalmasına yardımcı olması için emzik kullanıyorum. Böylece arada uyanır gibi olduğunda tekrar sakinleşip uykuya geçiyor. Emzik değil ama size uyku arkadaşı önerebilirim, belki işe yarar. Ben de kumaştan bir kukla yapıp ona alıştırmaya çalışacağım, sonra uyku eğitimine başlarken kolaylık olsun diye.

Yukarıda önerilmiş: yüzüstü uyuyorsa, o da makul bir tercih gündüz için.


Cevaplamak için Üye ol