sağdığımda neden süt çıkmıyor?

alpine soruyor: 10

merhaba.
kendimi öyle çaresiz hissediyorum. sorunum süt sağamamak...
bebeğim 2,5 aylık. 18 gün sonra işe dönüyorum. medela elektrikli süt sağma makinem var ama sağdığımda en fazla iki göğüsten toplam 20 cc süt çıkıyor. bu miktar bazen 7 cc bile olabiliyor... genelde emzirdikten sonra sağıyorum ve bebeğim sık aralıklarla emiyor fakat 5 saat emzirmeden sağdığım da oldu, bir göğsümden sadece 18 cc süt çıktı...
çok üzgünüm...
mama takviyesini günde 120 veya 150 cc civarında yapıyorum. yani bebeğim anne sütü alıyor asıl olarak ve 2. ay kontrolünde 1150 gr almıştı. doktor da bu kiloyu bu kadarcık mamayla almış olamaz dedi.
peki ben neden süt sağamıyorum?
işe döndükten sonra bebeğim çok daha fazla mama alacak ve belki de sütüm azalıp bitecek... günlerdir bunun sıkıntısı içindeyim.

lütfen fikri olan varsa yardımcı olsun, lütfen...

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


Elcino_mutluatolye

sagarken gogsunuzun iyice vakumlandığını hissediyor musunuz? ben de medela swing kullanıyorum, sarı valf veya hortum yerine iyice oturmadıysa sağıyor gibi gözüküyor ama çok zayıf çektiği için pek süt çıkmıyor. Ya da belki pompanız arızalıdır??? eğer etrafınızda pompası olan birisi yoksa birkaç günlüğüne hastane tipi pompa kiralayıp deneyebilirsiniz..


Burcu

alpine merhaba,
öncelikle lütfen sütüm azalacakmı,emziremeyecekmiyim gibi olumsuz düşünceleri kafandan at...gerçekten süt moralle çok alakalı..benim hiç bir zaman az sütüm olmadı..hatta ilk aylarda geceleri iç çamaşırım ıslanırdı fazla süt biriktiği için..benim de stresli olduğum zamanlarım tabiki oldu..ama çok su içtim ben hala da içerim..erikli 1,5 lt şaşal günde en az iki bazen de üçüncünün yarısı biterdi gün içinde..bunun çok etkisi olduğunu düşünüyorum..bilmiyorum sıvı tüketimin nasıl ama bol su iç...ve bebeğini bol bol kendin emzirmeye bak çünkü bebek ne kadar emerse o kadar süt artışın fazla olur..sakın pes etme işe başlasan bile akşamları bol bol emzir kuzunu...umarım bol sütün olur..yavrunu benim için kokla annesi...


Burcu

bu arada ben de medela swing kullandım ve inanılmaz memnun kaldım..elcino nun söylediğine katılıyorum iyi vakumlayabiliyormusun,göğsüne tam oturtmalısın ve hava almamamalı..


Marlasinger

Kilo alımı çok iyi maşallah emzirdikten sonra sağdığınızda bebiş göğsü boşalttığı için sağamamanız normal.
Bende de medelanın süt sağma makinası var.Geçenlerde sağayım bakayım dedim göğüslerimin çok dolu olduğunu hissetmeme rağmen hiç süt çıkmadı acayip moralim bozulmuştu.Daha sonra acaba bozuldu mu diye bakınırken pompanın içinde olan beyaz yuvarlak delikli gibi olan plastik bir parça var onu takmamışım meğer temizledikten sonra.Onu takınca sağmaya başladım şakır şakır aktı.Bi bakın isterseniz o parçaya hatta kutu içinde bir tanede yedeği oluyor onun;)


alpine

cevaplar için teşekkürler...

pompanın arızalı olduğunu düşünmüyorum. bir arkadaşın bebeği hastalandığında pompayı ödünç istedi ve bol miktarda süt sağdı aynı makinayla. ben de onun yaptığı şekilde, göğsümü iyi vakumlayarak ve masaj yaparak sağıyorum ama yok... hatta annem elle sağmayı denedi, süt gelmeyince o da çok şaşırdı. en iyi süt sağma yönmeti elle sağmadır deniyor ya...

sıvı tüketimine dikkat ediyorum. ben de günde 2, bazen 3 şişe 1,5 litrelik erikli sulardan içiyorum.

sağdıktan ve 20 cc'ye ulaştıktan sonra bebeği emzirmeye aldığımda çok güzel emiyor, yutkunuyor ve doyduğunu hissediyorum. yanlış nerde bilemiyorum. benim gibi olan birine de rastlamadım henüz. ama nedense göğüslerim pompayı değil, bebeğimi istiyor...burcubrsn

senin gibi olan ben varım alpine:)  oğlum acayip süt emerdi ve kilo alımı çok iyi giderdi ve ilk 4 ay hiç mama vermedim...buna ragmen medela ile sağdığımda iki gögüsten toplam 40 cc  (emzirdikten 2-3 saat sonra ) çıkmıştı acayip moralim bozulmustu... onun için nefret ederim süt sağma makinalarından:)

zaten makinayı sırf nekadar sütüm var diye meraktan kullandım hiç ihtiyacım olmadı..9 ay sonra ise başladım ve gelene kadar anca doluyodu gögüslerim eve süt bırakma ihtiyacı hissetmedim..

ancak şu bi gerçekki bebek makinadan 3-4 kat daha fazla süt çekiyo o minicik ağzıyla:)
ben sütümün çok olduğunu biliyodum (17 aya kadar emzirdim)  onun için çok takmadım ancak ilk basta insanın sinirini bozuyo gördüğü süt miktarı..
 bence senin sütün de az değildir oğlunun kilo alımı iyi olduğuna göre...


ziley84

merhaba inanın bu sorun bana hiç yabancı gelmedi kızım 6 ay sadece anne sütü aldı şuan hala yüzde 70 anne sütüyle besleniyor ama bende kolay kolay süt sağamazdım.sağmayı denerdim olmazdı bebeğimi emzirirdim süttten tıkanırdı.nasıl oluyor anlamıyorum ama bizler sağmaya elverişli olamadık sanırım.herkes sütün az ondan sağamıyorsun demişti ama kızım premature doğmasına rağmen çok iyi kilo almıştı ve hiç mama takviyesi almadan.doktorumuz fazlası yoktur ona yetecek kadarı vardır ve kalitelitir besliyordur dedi.lütfen kendinizi üzmeyin.


alpine

burcubrsn ve ziley84 , moralim düzeldi biraz, teşekkür ederim :)

bebeğim 25 günlükken, sağdığım miktara bakarak sütümün yetersiz olduğunu düşündüm ve mama takviyesine başladık. oğlum da sadece 250 gr alıştı ilk 25 günde. çok ağladım, çok üzüldüm...

ancak 2. ay mama takviyesini iyice azalttım.hiç mama vermediğim günler oldu. buna rağmen, dediğim gibi bebeğim 1150 gr almıştı. sütüm ancak düzene girdi sanırım. belki de ilk günler sarılığı çok ağır geçirdiği için, benim göğüslerim yara olduğu için ya da bebeğim emmeyi bilmediği için az kilo almıştı.

doktor şu andan sonra mama takviyesini bırakabileceğimizi söyledi ama ben süt sağamadığım için ve 2 hafta sonra işe başlayacak olduğum için günde 150 cc kadar vermeye devam ediyorum. mamayı ve biberonu unutmasın diye...

işe gitmeyecek olsam hiç kafama takmam, gece gündüz emziririm bebeğimi ama bebeğimi henüz 3 aylıkken bırakıp gidecek olmak beni çok üzüyor. gene de öğle tatillerinde eve gelip, akşam da 16.00'da evde olacağım. kendimi böyle avutuyorum.

paylaşım için tekrar teşekkürler :)elajan

Ayni durum bizde de yasandi alpine...makineyle sagmayi bir turlu beceremedim ve sonra da tamamen biraktim...gidim gidim sut geliyorken gogus ucu sistikce sisiyordu...acidan baska birsey vermedi yani bana...oysa sutum fazla fazlaydi (Ela ilk 6 ay gereginden bile fazla kilo aldi ve hic mama takviyesi vermedim)...sorun ne sende ne makinede bence...sanirim herkese uymuyor bu sagma olayi...ama tabii sen i$e donecegin icin annenin tavsiyesini bir degerlendir derim..belki gercekten elle sagmakta daha basarili olursun, denemeye deger bence.


zeynepanne

sevgili alpine, ben de o dönemlerde sağdığımda hiç süt çıkmadığını ya da çok az çıktığını ve ağlama krizlerine girdiğimi hatırlıyorum. üstelik bebeğim hep 600-700 gr alırdı ayda. alt sınırdı yani. ama yine de direndim çok az mama verdim. ek gıdalara geçtikten sonra o kiloyu da almamaya başladı. doktorumuz tipik bir iştahsız çocuk diyor. ama ben de başlarda benim sütüm yetmiyor diye çok bunalıma girdim. neyse, işe başlamadan önce emzirme danışmanına gittim ve kızım 9 aylık hala emziriyorum. gerçi uykusunda emiyor ama ona da şükür. neler yaptığımı hemen paylaşayım:
1- hastane tipi çelik pompa kiraladım. medela'dan ne yazık ki hiç memnun kalmadım. medela ile şakır şakır sağanlar varken ben de aynen senin gibi sağamadım. hiç vakumlamıyordu. hastane tipi ameda pompa kiraladım. iyi ki kiralamışım. sütümün devamlılığını o sağladı diyebilirim. öyle bir çekiş gücü var ki hiçbirine benzemiyor.  zamanında tüm pompaların çekiş güçlerini dahi araştırdım. en iyisi oydu ve farkı da sağarken hissediyorsun resmen. arkadaşlar arasında alay konusu bile olmuştu. bunun üzerinde, insan, inek, koyun diye ayarlama butonu var mı diye soruyorlardı. 10 kiloluk devasa bir alet...
ilk 2 hafta onu işe getirip götürdüm, düşünebiliyor musun? işte sağdım, evde emzirme sonraları sağdım.
2- beslenmeme dikkat etttim, bunlar klasik şeyler çok da yazıldı ama birşey eklemek istiyorum, eşim bira fabrikasında çalışıyor. bana taze malt getiriyor. şıra diyorlar onlar. fermente olmamış bira diyebiliiriz. onun sütü arttırmaya yardımcı olduğunu düşünüyorum. bir de ısırganotu ve dut kurusunu önereceğim ama beslenme ile süt çok dramatik bir şekilde artmıyor bence önemli olan ruhsal durumun ve bebeğin ihtiyaçları.
3- emzirme danışmanı süt masajı diye bir şey gösterdi. omurga boyunca iki elin başparmağı ile birisi bastırarak yukarı aşağı masaj yapıyor. internette de var, aratabilirsin. süt salınımını arttırıcı etkisis varmış. çoğu zaman annem bu masajı bana yaparken göğüslerimden süt damlardı.

hiç canını sıkma. yine de hiçbir pompa bebek gibi çekmiyor. ben sağdığım süt az diye takarken ve bebeğim emmede problem çıkarırken, benim 3'te 1'im kadar süt sağan arkadaşlarım şakır şakır emziriyorlar. demek ki sağmayla değil, bebekle de alakalı bazı şeyler. bebeğin emiyorsa, mutluysa, sağlıklıysa, güzel kilo alıyorsa hiç kafana takma. işe başlayınca da düzenli aralıklarla sağmaya devam et, ne çıkarsa çıksın, hiç moralini bozmadan devam et.
bol sütlü günler dilerim...Cevaplamak için Üye ol