sağdığımda neden süt çıkmıyor?

alpine soruyor: 10

merhaba.
kendimi öyle çaresiz hissediyorum. sorunum süt sağamamak...
bebeğim 2,5 aylık. 18 gün sonra işe dönüyorum. medela elektrikli süt sağma makinem var ama sağdığımda en fazla iki göğüsten toplam 20 cc süt çıkıyor. bu miktar bazen 7 cc bile olabiliyor... genelde emzirdikten sonra sağıyorum ve bebeğim sık aralıklarla emiyor fakat 5 saat emzirmeden sağdığım da oldu, bir göğsümden sadece 18 cc süt çıktı...
çok üzgünüm...
mama takviyesini günde 120 veya 150 cc civarında yapıyorum. yani bebeğim anne sütü alıyor asıl olarak ve 2. ay kontrolünde 1150 gr almıştı. doktor da bu kiloyu bu kadarcık mamayla almış olamaz dedi.
peki ben neden süt sağamıyorum?
işe döndükten sonra bebeğim çok daha fazla mama alacak ve belki de sütüm azalıp bitecek... günlerdir bunun sıkıntısı içindeyim.

lütfen fikri olan varsa yardımcı olsun, lütfen...

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


zeynepanne

keşke nurturia olsaydı benim bebişim doğduğunda, ne kadar boş yere üzmüşüm kendimi ve tüm ailemi o vakitler. bir de tecrübeli anne olacağım. pöhhh:))))


alpine

iyi ki nurturia var bence de :)

benim durumumda benden başka kimse yok sanıyordum... içim rahatladı biraz. emzirmek için elimden geleni yapacapım elbette. hastane tipi pompa kiralamayı da düşündüm ama işe götürüp getiremem diye vazgeçmiştir. aslında kiralamak mantıklı... işe götüremesem bile, evdeyken de her emzirmeden sonra sağabilirim. haftada birkaç öğün de olsa bebeğim benim sütümle beslenebilir...

kendimi çok hazırlamıştım emzirmeye, doğumdan önce göğüs pedleri, süt saklama poşetleri bile almıştım. hiçbirine ihtiaycım olmayacak diye ağladığım çok zamanlar oldu. artık ağlamayı bir kenara bıraktım, çünkü sadece zarar veriyorum kendime. şimdi elimden geleni yapacağım emzirmek için.

herkese bol sütlü günler :)


Elcino_mutluatolye

alpine, moralinin duzelmesine sevindim. eger oglen eve gelebileceksen, 3 aydan sonra emme sıklığı azalacağı için yine fazla mama vermene gerek bile kalmayablir. hastane tipi pompayi da bir dene tabiii ama 2 tane arkadasim denediler medela swingle ayni hatta swingin daha guclu oldugunu soylediler. bilgin olsun...


alpine

nihayet beklenen gün geldi ve dün işe döndüm...

dediğim gibi hala süt sağamıyorum. sabah 7.30'da emziriyorum. öğlen 12'de eve geliyorum. emzirip işe dönüyorum ve işten 15.30'da çıkıyorum. 4 gibi evde oluyorum. arada 2 beslenme kaçırıyorum yani. 120 cc mama veriyor annem. ama mümkün olduğunca uyurken vermeye çalışıyor, biberona alışmasın diye..

işte de süt sağmaya çalışıyorum ama ancak 2 kez 20'şer cc sağabiliyorum. medela mini elektrikli pompa kullanıyorum. hastane tip pompa da denedim belki farkeder diye ama ne yazık ki o da çözüm olmadı, sonuç değişmedi... keşke bir seferde hiç değilse 50 cc sağabilsem, günde 4-5 kez sağardım ve mamaya gerek bile kalmazdı ama ne yazık ki olmuyor. damla damla süt biriktiriyorum.

sütümün azalmasından da korkuyorum. doktorumuz öğlen emzirirsem ve 4'te evde olursam azalma olmayacağını söyledi ama korktuğum ne varsa başıma geldi bugüne kadar, bu da olur kesin diyorum kendi kendime.

son durum bu yani... paylaşmak istedim :)


EmineKartal

Sadece 4-4,5 saat ayrı kalıyorsunuz, bu harika. öğlen 12'de emzirip tekrar 4'te evde olmanız çok güzel. Zaten bir müddet sonra beslenme süreleri 4 saate çıkar. o zaman ayrıca bir mama takviyesine ihtiyaç duyulmaz. siz yine de işte olduğunuz sürede mümkün olduğunca sağmaya çalışın, belki sağa sağa sağmanız kolaylaşır; memeler bu suruma da alışır.
bol sütlü günler dilerim ben dealpine

EmineKartal,

umarım bir süre sonra gerçekten ihtiyaç kalmaz takviyeye.

en başından beri sağmaya çalışıyorum ben. ilk günler 7 cc çıkıyordu iki göğsümden, şimdi 20 cc çıkıyor :) ancak bu kadar alışabildi yani memeler sağılmaya :) 


alpine

ozgecon,
bu kadar erken işe başlayan bir tek ben varım sanıyordum :)
ben de 1 ay daha emzirsem, sonra ek gıdaya başlayabiliriz diye düşünüyorum. benim asıl korkum biberona alışıp emmeyi bırakması...
bakalım ne kadar emzirebileceğim bu tempoyla...


baharb

Hastane pompasini mutlaka deneyin kiralayin ve ise baslayana kadar hergun sagin. Hem hastane pompasi gercekten baska oluyor hem de meme sagilmaya bir sure sonra alisiyor ve goreceksiniz zamanla daha cok sut cikacak. Bebekler cok daha verimli cekiyor sutu, hicbir pompa bebek kadar iyi cekemez o yuzden sut az doye uzulmeyin.baharb

Ben de 3.5 aylikken ise basladim. Sut hicbir zaman cok degildi ama hastane pompasiyla 14 aya kadar pompa yaptim isyerinde, ek gidaya da 6 ayi doldurduktan sonra basladik. Hala da emiyor.


yasemin_ekin

sevgili alpine

"....benim asıl korkum biberona alışıp emmeyi bırakması... " demissin, ben de sana lutfen bu konuda endişelenme diyeceğim ve kızımı örnek vereceğim.

Ben de sizin gibi kızım 3 aylıkken işe başladım. (Daha önce bir çok yerde de yazdım.) Ben işteyken kızımı sağdığım sütlerle biberonla beslediler. Eve gelince de ben emzirdim. Beni bırakmadı. Bu durum 8 aylık oluncaya kadar böyle devam etti (6 aydan sonra ek gıdalara geçtik tabi.) Yaklaşık 8 aylıkken kızım biberondan süt içmeyi bıraktı ancak memeyi bırakmadı:)

Hep derler ya  biberona alışınca memeyi bırakır. Her zaman böyle olmuyor. Benım kızım gibiler de var.
Lütfen moralinizi yüksek tutun.

P.S. sizden farklı olarak, süt sağdığım zaman yeteri kadar süt geliyordu ancak eğer yetmeseydi ben de kızım doysun ve büyüsün diye formul sut verecektim. Bu o kadar da tuh kaka bir sey değil. Ben bazen "6 ay sadece anne sütü" propogandasına biraz kızıyorum. Her anneyi "bebeğim beni emmeli " saplantılı hale getiriyor. Sütü olan var, olmayan var; bebeği emen var ,emmeyen var. Bu konuyu "dert ortağım benim" grubunda da konuşmuştuk. Arzu ederseniz oraya da bir bakın.Cevaplamak için Üye ol