sağdığımda neden süt çıkmıyor?

alpine soruyor: 9

merhaba.
kendimi öyle çaresiz hissediyorum. sorunum süt sağamamak...
bebeğim 2,5 aylık. 18 gün sonra işe dönüyorum. medela elektrikli süt sağma makinem var ama sağdığımda en fazla iki göğüsten toplam 20 cc süt çıkıyor. bu miktar bazen 7 cc bile olabiliyor... genelde emzirdikten sonra sağıyorum ve bebeğim sık aralıklarla emiyor fakat 5 saat emzirmeden sağdığım da oldu, bir göğsümden sadece 18 cc süt çıktı...
çok üzgünüm...
mama takviyesini günde 120 veya 150 cc civarında yapıyorum. yani bebeğim anne sütü alıyor asıl olarak ve 2. ay kontrolünde 1150 gr almıştı. doktor da bu kiloyu bu kadarcık mamayla almış olamaz dedi.
peki ben neden süt sağamıyorum?
işe döndükten sonra bebeğim çok daha fazla mama alacak ve belki de sütüm azalıp bitecek... günlerdir bunun sıkıntısı içindeyim.

lütfen fikri olan varsa yardımcı olsun, lütfen...

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


alpine

cevaplar için çok çok çok teşekkür ederim. kendimi daha iyi hissediyorum gerçekten :)

dün doktor kontrolümüz vardı. alp 1 ayda tam 1 kilo almış. bu bir ay boyunca, ortalama günde 100cc mama vermiştim. ben evde olduğum için emzirdim daha çok. doktor günde 100 cc mamanın, 1 kilo aldırmış olamayacağını söylüyor. yani aslında sütüm alp için yeterli... tabii süt sağamadığımı söyleyince doktor bile şaşırıyor :)

doktordan geldikten haftaiçi bırakmak üzere yine sağmaya çalışıyordum ve yine süt çıkmıyordu... eşim durumumu görünce kendimi boşuna yıprattığımı, bebeğimin zaten emerek yeterince süt aldığını söyledi, pompayla geçirdiğim dakikalarda kendimi çok daha fazla üzmekte olduğumu söyledi... 'bırak sen işteyken de 100 - 200 cc mama alsın' dedi. düşününce hak verdim... yarım saat, medelanın maksimum hızında sağmaya çalışarak, bir sürü acı çekiyorum ve sonunda 20 cc süt elde ediyorum. değmez gerçekten.

artık sadece işte 2 kez, göğüslerimin uyarılması için sağacağım ve ne kadar süt çıktığı umurumda olmayacak. ben yokken mama ile beslenecek.

yasemin_ekin, senin de dediğin gibi, biberon için de fazla kasmayacağım. şimdilik biberonla beslemeye başlasınlar, emmeyi bırakacak gibi olursa düşünürüz alternatifleri. belki benim bebeğim de emmeyi biberondan daha çok sever ve beni bırakmaz.

hem burda yazılanlar, hem de dünkü doktor kontrolünden sonra kendimi çok daha iyi hissediyorum. bütün paylaşımlar için tekrar teşekkürler.


baharb

alpine haklisin kendine eziyet etmeye gerek yok. hala oglenleri eve geri gidecek misin? eger oglen de emzireceksen senin verdigin ara 4-5 saat oluyor, bu aranin icinde de sirf uyarilsin diye pompa yapmana hic gerek yok gibi geldi bana. zaten bebek buyudukce ogunlerin arasi dogal olarak aciliyor, senin vucudun da bu tempoya alisarak bu ogunler icin gerekli sutu uretir. sabah oglen aksam ve gece emzireceksen arada pompa yapacagim diye hic kendini yorma derim ben. pompa yapmaya harcayacagin vakti oglen eve gidip emzirmeye harca.


Annegozuyle

Ben de kızım 3 aylıkken işe başladım. 6 ay sadece anne sütü aldı. İşe başlamadan alışayım ve sütüm çoğalsın diye evde sağmaya çalışıyordum ama çok acı veriyordu. Benim pompam Medela traveller. Oldukça güçlü bir çekişi var. İşe ilk başladığımda ne kadar az süt geldiğine şaşırıyordum. Ama sonra olacak diye sürekli kendimi telkin ettim. Şİidi kızım 7,5 aylık. Hala büyük oranda anne sütü ile besleniyor. Ek gıdaya geçtik ama yaşını doldurana kadar anne sütüne ağırlık veriyor olacağım. Hala bazı günler tüm gün sadece anne sütü aldığı bile oluyor.

Kuzular emdikçe, takmayıp sağdıkça, boşverip emzirmeye devam ettikçe süt de geliyor sanki. Bu arada elle sağmak çok zor, haftasonları bazen deniyorum ve çok zorlanıyorum.

Kızımın kilo alımı da gayet iyi.

Yani, her ne olursa olsun, yeterli süt alıyor ki kilosu normal ilerliyor. Emmeye devam ettiği sürece de az çok pek farketmiyor bu durumda. Moral ve sıvı alımı en en en önemlisi.

Bol sütlü, moralli günler dilerim.


AK

Merhaba,
ben de süt sağma sıkıntısı yaşadım. Bebeğim 2 aylıkken bir eğitime gitmem gerekiyordu ve süt sağma ihtiyacım o zaman ortaya çıktı. Bende Medela'nın mini elektrik modeli var. İlk denememde başarısız oldum, çok canım acıdı ve neredeyse hiç süt sağamadım. Başka makinalar da denedim, olmadı bir türlü. O günlerde zorla elimle nerdeyse damla damla süt biriktirdim sabaha kadar.

Sonra kullanma kılavuzunu tekrar okudum aletin. Meğer pompa başlığının boyları varmış. Meme başının büyüklüğüne göre. Uygun pompa olmayınca meme başı pompaya sıkışıyor ve süt çıkması mümkün olmuyor tabi. Standart kutunun içinden M çıkıyor. Bense şu anda XXL kullanıyorum. İşin garip tarafı; farklı boy pompalardan kimsenin haberi yok. Medela'nın Ankara'daki temsilciliği ile bağlantıya geçip büyük boy pompayı alabildik. Benzer sıkıntısı olanların da haberi olsun istedim.

hoşçakalınalpine

AK merhaba,

Gerçekten farklı boy pompalardan benim de haberim yoktu. Oysa o kadar araştırma yaptım süt sağmakla ilgili...

Şu anda günde 3-4 kez süt sağarak 120 cc kadar biriktiriyorum :) Ertesi sabah ben işe geldikten sonra onu veriyor annem. Öğlen gidip emziriyorum. Öğleden sonra benim geliş saatime göre bazen 2 ölçek mama veriyor, bazen benim gelmemi bekliyor. Yani hiç mama almadığı günler de var ama günde tam 2 saat uğraş sonucunda 120 cc süt biriktiriyor olmak da biraz trajikomik.

Daha büyük pompa başlığını ben de denemeliyim sanırım, az önce sağarken dikkat ettim de; meme ucum sıkışıyor gerçekten pompa başlığına. Bu bilgiyi paylaştığın için çok teşekkür ederim.


AK

Merhaba,
0 312 418 41 29 / 418 26 46 nolu telefondan ulaşabilirsin benim sipariş verdiğim yere. kargoyla eve gönderiyorlar. inşallah senin için de iyi bir çözüm olur.
Herkes söyledi ama ben de söyleyeyim. Sütün miktarı seni sıkmasın. Sağdıkça göğüsler de alışıyor sanırım. Süt miktarı zamanla artıyor. Daha iyi olacak diye düşünmekte fayda var. Strese girmeyeyim diye çalışmak bile strese sokuyor insanı öyle durumlarda. Allah sağlık versin, mutlaka sen de rahatlayacaksın. Benim de ilk başta evde sağarken bir seferde 30-40 cc ancak birikirdi. üzülürdüm. şimdi işyerinde öğleden önce ve sonra 100er cc çıkıyor. çok daha fazla sütü olanlar da var tabi ama onları düşünmek yerine eski hallerimi düşünüyorum, daha iyi hissediyorum. senin de eminim gün geçtikçe daha iyi olacak.
sağlıklı günler dilerim,
ak 


alpine

AK merhaba,

Az önce aradım verdiğin numarayı, İstanbul'da olduğum için beni buradaki merkeze yönlendirdiler. Cumartesi gidebilirsem daha büyük başlığı deneme şansım olacak ve uygunsa alacağım. Umarım benim için de bir çözüm olur. Ama olmazsa da böyle damla damla biriktirmeye devam edeceğim, yeter ki sütüm azalmasın ve bebeğim anne sütüyle beslenebilsin...
İş yerinde günde 3 defa sağarak 450 cc süt biriktirenleri görünce moralim bozuluyor ama ben de senin gibi eski günleri düşünüyorum ve şu anki halime şükrediyorum :) Kimseyle değil de, kendinle karşılaştırma yapmak moral bozmamak açısından en iyisi şu dönemde.

Yardımın için çooook teşekkür ederim :)


MelekAnne

Süt sağmaya ne zaman başlanmalı acaba? Emzirdikten sonra sağmalı mı acaba?


bettyvolki

Ben de medela mini aldım, bugün elime geçti. Yorumlarda o kadar övülüyordu ki alınca foşur foşur süt gelecek sandım :) ama bi baktım 3 saatte 50 cc ancak geldi, ben de kullanma kılavuzundaki meme hunisi kısmının boyutları olduğunu okudum bir de sağolsun buradaki arkadaşlar da huniden dolayı olabileceğini yazmışlar,ben de bugün farklı ölçüde bir humi alayım diye düşünürken aklıma evde daha önce kullanmaya çalıştığım chicco marka manuel pompanın huni kısmına takılan silikon bir alet var,o geldi. Onu taktım sütüm öyle güzel gelmeye başladı ki, meme ucum silikon başlığı takmadan

medelanın meme hunisine sıkışıyordu, e tabi her vakumlamada süt kanalları da tıkanıyordu ve süt gelmiyordu, yani demem o ki yeni uç alacağınıza böyle silikon bir parça alabilirsiniz.( meme hunisi süt sağarken memeyi koyduğunuz ortası delikli yağ hunisine benzeyen parça, silikon da kapakçık gibi üstüne takılıyor ve memeye o temas ediyor). Sonra da oğluşuma baka baka hafif öne eğilerek, önce minimumdan başlayıp meme ucunda süt damlasını görünce dayanabileceğim kadar devrini arttırarak yaklaşık yarım saatte 60 cc daha sağdım. ilk defa internet üzerinden bi deneyimimi paylaşıyorum çünkü süt sağamayınca öyle üzüldüm ki sağmaya başlayıncaki sevinci bi küp altın bulsam yaşamazdım herhalde, umarım yararlı olur kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol