Emzirirken yaşadığım değişimleri nasıl değerlendirmeliyim??

shantaram soruyor: 7

merhaba 2,5aylık bir oğlum var.emzirme konusu hala kafamı çok karıştırıyor.hernekadr iç sesimi dinliyor olsamda tecrübeleriniz beni çok rahatlatıyor.                                                                                          1.ilk ayımızda memeden ayıramadığım saatlerce emmek isteyen oğlumla artık 10 dk yı zor görüyoruz.tek memeyi 6-7 dk emiyor.bazen tek bazen iki mememi emiyor.sütün yağlı kısmını içebildiğinden emin olamıyorum.bu yüzden sıksık meme teklif ediyorum.ama zaten çok gazlı.acaba  yanlışmı yapıyorum?                                                                                                2.ilk ayımızda memeyi öyle sıkı tutardıki küçük parmağımı ağzına sokardım memeyi çıkarmak için ama bırakın memeyi parmağımı bile çıkaramazdım ağzından. o kadar sıkı asılırdı.şimdi memem sanki ağzında boşta duruyo.kendimi bi kıl geri çeksem memem ağzından çıkıveriyo.bu kadr gevşek tutması sorunmu acaba?                                                                                                                     3.ilk ay memelerim çok sertleşirdi hemen taş gibi olulardı şimdi 4 saat bile geçse o günlerdeki kadar sertleşmiyo.yani genel olarak yumuşaklar. :((   sanırım bu normal ama yazmak istedim                                                                                                     4.ilk ay sakin sakin emerdi onu memeyle susrturabileceğimin güveni vardı, gittiğim bi yerde falan korkmuyodum.şimdi kıpır kıpr ayakalr eller.kendini geri atıyo,mememi çekiyo,kızıyo.bakıyorum sütüme gelmiyomu yoksa diye elimle sıkınca fışkırıyor sanırım ondan rahatsız oluyo.makaslama hareketi yapıyorum ama akışı yavaşlatmak şöyle dursun daha çok fışkırtıyo sanki.akışı nasıl kontrol edebilirim.?artık hep böyle savaş harbi gibi mi emicek? sakin sakin emsin istiyorum ama gaz da var tabi :((                                                                                               5.10 dk 15 dk emen bebekle easy nasıl uygulanır.?bide gazı tutunca uyanan bebekle uyku eğitimi yapmak bana pek mümkün gelmiyo sizce mümkünmü?başaran var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ipekkusgoz

İstanbul'damısınız. 16 kasım cuma günü şişli beleeiye binasında bir emzirme toplantısı var. Detaylı olarak yazmıştım burada ama silmişler, niyeyse.Ücretsiz bir seminer. İstanbul Doğum Akademisi ve Klinik diye bir firmanın ortak sunumu. İlgileniyorsanız detayları atarım size.


Kozzy

bızım de 2.ayımız bıtecek 3 gun sonra. benım de su anda memelerım eskısı kadar sertlesmıyor. ılk ay 2 saat bıtınce dolu dolu olurdu, taş gıbı olurlardı ama su anda 2 saatın sonunda bıle gevsekler maalesef. memede huzursuzlanma ve gaz sorunu bızde de cogaldı. bazen elım ayagıma dolasıyor.


neretva

Emzirmeye hoşgeldiniz. Sürekli değişen bir ilişki bu. Yaşadığınız herşey normal.

1. Artık çenesi güçlendi, höppp der çeker sütü. Merak etmeyin yağlı kısmını da alıyordur. İlk 3 ay bebeğe her istediğinde süt teklif edilmesi iyi birşey. Sonra bir düzene oturtanlar da var oturtmayanlar da orası size kalmış. Gaz sorunu ise 3-4 ay gibi bağırsak florasının gelişimiyle çözülecek. Sizin yapabileceğiniz şeyler belli (gazını çıkartmak, ayağını sıcak tutmak vs.)

2. Memeyi kavramıyor olsa süt çekemez. Süt çekemezse ağlar. Kilo alımı da normalse kavrama unutulacak birşey değil merak etmeyin. Refleks olarak 2 yaşına kadar biliyorlar emmeyi. Sonra kavrama yavaş yavaş bozuluyor.

3. İlk aylarda bebek memeyi tam boşaltamayabilir. Bu sebeple meme sertleşir. Aslında memelerin yumuşak olması istenen birşeydir. Şimdi de mesela gece emzirmeyi atlasanız gene sertleşir merak etmeyin. Süt memede sürekli üretilir. Yani depo oluyor, ondan sertleşiyor diye düşünmemek gerek.

4. Evet bir süre memede savaş var. Bebeğiniz eskiden tamamen süte odaklıydı. Şimdi etrafla ilgili, süt akışı yavaş veya hızlı, aman oradan ses geldi, hii şuradaki ne diye beyni sürekli aktif. Kim oturup saatlerce meme emecek. Bu durum 5.-6. ay gibi duruluyor. Bu arada misafirliklerde sessiz bir odada emzirin, böylece ''aaa sütün mü yok, niye böyle yapıyor'' laflarını da dinlemezsiniz. Evde ayakta gezerek, dans ederek, loş ortamlarda emzirmek işe yarar. Bu sürede memeyi defalarca tutup bırakması oldukça normal. Onun ilgisini çekecek bir kolye takıp oynamasına izin verebilirsiniz.

5. Easy için kitaptan faydalanıyor musunuz? Kitapta ayına ve kilosuna göre rutin anlatılır. Saatlere çok takılmayın. Rutin: yedirme, aktivite (alt değiştirme, gezinme, oyun), uyku diye gidecek. Memede kaç dakika kaldığı çok da önemli değil. 3 aydan küçük bebeklere uyku eğitimi olmuyor, sadece bir rutin uygulamaya çalışıyoruz. Uyku saatinde yan yatırıp şşş-pat yapabilirsiniz. Gazdan uyanırsa yine aynı yöntemle uyutmaya çalışın, uyumazsa rutine devam.


Damla

Hepsi normal ve sizi üzen şeylerin çoğu gaz yüzünden olabilir. Düzen için 1 ay daha dişinizi sıkın. O istemeden meme teklif etmeyin. O istemedikçe ikinci memeyi teklif etmeyin(gece uykusuna yatmadan önceki emmesi hariç onda ikisini de uzun uzun emmesinde yarar var). Sakinleşmek için emiyor gibiyse 1 saat içinde öncelikle aynı memeyi verin. Akış sorunu için yatarak emzirmeyi deneyin, hem uyuyakalırsa gazları hareketlendirmeden olduğu yerde bırakırsınız uyur. Uyku eğitimi için uykusunun geldiğini kollayın ve emzirmeden yatağına bırakıp kendi dalması için fırsat tanıyın. Kızım mesela o zamanlarda sabah ilk uykusunu kendi uyurdu, akşam üstüne doğru huzursuzluğu arttıkça ana kucağında sallayarak hatta pusetle gezdirerek bile uyuttuğum günler oldu. Şimdi olağan dışı bir şey yoksa tüm uykularını kendi uyuyor. Daha az okumanızı ve daha çok bebeğinizi dinlemenizi öneririm naçizane. Sadece düzen kurabileceğinize ve kendi kendine uyuyabileceğine inancınızı yitirmeyin ve fırsat buldukça deneyin.


shantaram

öncelikle ilginiz için tek tek teşekkür ederim.bu soruları daha önceki sorularda araştırmıştım aslında.ama kendi yaşadığımı dile getirip yazmak ve cevap almak iyi geldi.zaten inanın kafamı en karıştıran şeyleri hep burda rahatlattım.insan bişey yaşarken tek kendine oluyo sanıyo ama burda yalnız olamdığımı görmek motivasyonumu çok arttırıyor.(lohusayken çok zorlanmıştım) Sizler gibi duyarlı annelrin yetiştirdiği evlatlar bu dünyayı güzelleştirecek.                     -ipekkusgoz seminer mailime gelmişti ama bebekle gitsem olurmu acaba daha hiç yanından ayrılmadım.durmazsa ağlarsa eşime falan bırakırım dışarda beklerler diye düşündüm ama rezillik omasın bilemedim çoçuğu hasta etmim bide                                            -neretva   kitabı okuyorum şuan tam anlamıyla uygulamaya başladım diyemem çünki gazdan ya da 2. döngüye geçememekten dolayı uyanırsa ve tekrar uykuya dödüremezsem ve daha yemek için erkense sıralama yemek ,aktivite, uyku yerine aktivite ,yemek,uyku oluyo   bazen                                                                                            -damla bebek istemeden ikinci memeyi teklif etmemek ya da meme teklif etmemek gazı için yapmam gereken bişey sanırım ama hani deniyorya ne kadar çok emziriseniz sütünüz çok olur diye bende çok sık meme teklif ediyorum ama buda ban gaz olarak geri dönüyo tabi.zaten süre olarak az emiyoya artık bi de sıklık olarak azalırsa sanki iyi beslemiyomuşum duygusu oluşakmış gibi geliyo ama sanırım annelik kuruntusu dimi?bide sütüm azalırmı korkusu tabi


Damla

O korkuyu her anne tadıyor emin olun. İkincide bile çok daha rahat olduğum halde gece uykuları uzayınca korkudan gecenin bir yarısı süt sağıyordum eşim müdahe etmese. Yine de keşke direk ikinciden başlayabilse her anne :). Ama eğer bugüne kadar bebeğinizi sadece anne sütüyle besleyebildiyseniz ve şimdi de anne sütünden başka bir şey vermiyorsanız sırf bebeğinizin istediği sıklıkta emzirmekle sütünüzün azalmasına imkan yok. Sütü neyin arttırdığı, neyin azalttığı, nasıl emzirmenin gaz yaptığı ile ilgili o kadar farklı yazılmış çizilmiş şey var ki. Ben ikinci çocuğum doğmadan önce ilkinin verdiği tecrübe, üstüne ablamın tecrübeleri ve tabi koca Nurturia'nın tecrübelerini okuya okuya ikincide gerçekten bir sorun olmadıkça bebeğin sütü ve gazıyla fazla uğraşmamaya, oluruna bırakıp tadını çıkartmaya karar vermiştim, aralarda yine kararımdan şaşsam da kendime bunları hatırlatıyorum. 


ipekkusgoz

yelizyaman, tabiiki seminerin çok süper olduğuna falan kefil değilim. Bana da size geldiği gibi mail geldi sadece.Ben geçen sene emzirme haftasında ebebek'in emzirme seminerine gitmiştim oğlanla.Tabii benimki 9 aylıktı o zaman.Ama bir sorun olmuyor ,hatta emzirmiştim bile toplantı sırasında:)).Eğer bebekle almıyorlarsa babayla kalabilme şansı süper bence. Şimdilik ilk oturuma katılman yeterli olur. Daha yolun başındasın ve 2. oturumdaki bilgiler için inşallah uzun zamanın var önünde:))).Gitmen illaki gerekmiyor tabiiki . Burada neretva fıstıkcık başta olmak üzere yardımcı olabailecek, en az o seminerde söylenecekler kadar bilgi ve tecrübeye sahip anneler var burada.Ama o tür etkinliklere gitmenin psikolojik olarak da rahatlatıcı etkisi oluyor. Farklı ortama girip yeni insanlar tanıyorsun.Ben yakın bir tarih olduğu için söylemiştim.Cevaplamak için Üye ol