gecemiz-gündüzümüz karıştı,anneler lütfen acil yardımmm :(((

gosyh soruyor: 4

merhaba,kızım 4 aylık ve yaklaşık 1,5 aydan beri sabah 5-6 gibi uyuyor öğlen 15.00 gibi uyanıyor,sonra 17.00-18.00 arası,sonra 21.00-22.30 arası uyuyor ve sonra da sabaha kadar yine ayakta..inanın artık bitmiş durumdayım çünkü ben de öğlene kadar uyuduğumdan uyanınca hiçbir işimi yetiştiremiyorum,hemen akşam oluyor zaten ve bu yüzden iznim bittiğinde işten ayrılmak zorunda kaldım :((( kızımın uykuları ilk 1,5 ay boyunca güzeldi,gece 1'de yatp 4'te emmeye uyanıyorduk sonra 5'ye tekrar uyuyup 8'de kalkıyorduk ama sonra kolik başladı kızımda geceleri sancıyla uyanmaya başladı (hala da gaz sancıları oluyor ara ara) bundan mıdır bu düzensizlik yoksa artık hep böyle mi olacak bilmiyorum,o kadar çaresizim ki..denemediğim şey kalmadı,papatya çayı mı vermedim,gece 10'da karanlık odalara kapanıp ayağımda saatlerce mi sallamadım,3-4 gün fitil verdim uyku yaptığı için gece uyudu sonra düzelmiştir diye bıraktık yok gene 5'te uyuduk,şu an saat 3 ve yanımda bana gülücükler atıyor..delireceğim,yardımcı olabilecek annelerin yorumlarını bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


septik

Size yardım edecek birini bulmanız lazım.Siz uyur dinlenirken o kişi bebeğinizi erken uyandıracak.Gece gündüz kavramını öğrenmesi lazım.Eğer benim gibi çevrede yardım edecek kimse bulamıyorsanız,biraz sabredip bu işi siz yapacaksınız.Allah yardımcınız olsun:)


CokBilmis

Bence de gece uyutmaya çalışmanızın bir anlamı yok, çünkü çocuğun uykusu yok.

Sabah erken uyandırmanız lazım ki gece uykusu da düzene girsin. 5-6 gibi uyuyor diyorsunuz ya? Uyuduktan 2 saat sonra uyandırın. Mesela 5'te uyuduysa 7'de uyandırın ve sonra 9'a kadar oyalamaya çalışın. 9'da uyutun ama 2 saatten fazla uyumasına izin vermeyin.

Tracy Hogg'un Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler Kitabı'nı öneririm. Orada örnek teşkil edecek uyku düzeni listeleri var. Aynı aylardaki çocuklar genellikle aynı saat aralıklarında uyuyorlar. Diğer çocukların uyku düzenlerini görmek işinize yarabilir.

Akşam erken yatmak içinde tek önerim öğlen uykusunun 16.00'ı geçmesine asla izin vermeyin. Akşam üstü bir 45 dk.lık kestirme yapıyor genellikle çocuklar 5-6 gibi. Sonrasında da o ayda bir bebeğin 7-8 gibi uyuyabilmesi lazım.

Ama dediğim gibi bunun için sabırlı olmanız ve sabah erken kalkmayı başarabilmeniz lazım.

Kolaylıklar diliyorum.


gosyh

yorum yazan annelere öncelikle teşekkür ederim ,maalesef yardımcı olabilecek kimsem yok,artık ben biraz uykusuz kalıp onu oyalamaya çalışacağım,umarım başarılı olabilirim.. başarabilirsem de buradan paylaşacağım ya bakalım,hayırlısı..


mona_roza

birkaç gününüzü feda edip gündüz az uyutmaya çalışıp yavaştan kaydırmaya çalışacaksınız başka çare yok gibi. ama en baştan bir bebeği uyutmak için saat 1 çok geç bir saat değilmi, hani güzel uyuduğu günleri söylemişsiniz onu demek istedimCevaplamak için Üye ol