bronşit ve alternatif tedavi önerileri

organikanne soruyor: 7

arkadaşlar oğlum 13 aylık ve bronşit başlangıcı teşhisi kondu bugün.. hiç ilerlemeden durmasını,geçiiip gitmesini umuyorum..

ilaçlarımız aldık ama oğluma vermekte zorlanacağım...

alternatif tıptan denenmiş önerlieriniz var mı? neler yapılabilir?

bir de bu bronşit kalıcı olmaz değil mi=? :(

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


tiara

niye zorlanacaksın ilaç vermek için?


organikanne

çünkü tiaracım şurup hiç veremedim almıyor :) zaten normalde de birşey yemiyor :S

 


tiara

 bronşite alternatif tedavi ancak destekleyici olur, mutlaka alması lazım ilaçları.  kandırıp ver, benim kardeşim de ilaç içerdi ama bişey yemezdi. annem pekmezprim diye içirirdi pekmezi. sen de tatlı şerbet yaptım de içir :}


ozgelif

ELif 4.kez geçirdiği bronşiolit atağından sonra astım tedavisi görmeye başladı. Son ikisinde nefes darlığı yaşadı. Onun dışında bu güne kadar olan tüm soğuk algınlıkları istinasız hep öksürükle geçti.

Tavsiyem tedavinizi aksatmayın. Bronşiolitin sık tekrarlaması sıkıntılı. İlaçları düzenli olarak kullanın.Bundan sonraki hastalıklarında ilk öksürmeye başladığı anda ilerlemeden doktor kontrolünde olun.

Doğal tedaviler öksürüğünün rahatlamsına yardımcı oluyor mu bilmiyorum.Çünkü ben hem ilaçlarını kullandım hem de doğal tedavileri.Hangisi sonucu rahatladığını bilemem ama her iki tedaviden de vazgeçmem söz konusu değil.

İlk ve baş tedavi kara tup -bal olayı. Kara turpun içini oyuyorsunuz.(Alta delik açmayın) Üstü kapak olarak kesin. İçine bulabilirseniz halis bal koyun üzerine kapağı kapatın ve bir gece ağzı geniş bardakta  turpun oturabileceği şekilde bekletin. Bal şurup gibi oluyor ve süzülüyor.Bundan sabah akşam bir tatlı kaşığı içirin.

Çörek otu tozunu balla karıştırıp bir tatlı kaşığı olarak verebilirsiniz.

Halis zeytinyağını pekmezle karıştırıp bir süre bekletip verebilrisiniz.

Keçi boynuzu pekmezi de öksürüğe iyi geliyor.

Gece yatarken sırtına gazate kağıdını 4-5 yerinden delerek koymamı önermişti kayınvalidem. Ben yapmadım ama kesinlikle rahatlattığından emin.

Gece öksürüğün azalması için yatarken başını yüksekte tutun.

Ve en en önemlisi burnunu sürekli temizleyin ve açık tutun. Biz hala otri bebe kullanıyoruz.

Bol su ve sıvı takviyesi yapın.

Yatmadan önce süt vermeyin.

Gece yataken yada herhangi bir anda nefes alışverişlerinin hızlandığını, karnının ve göğsünün hızlı inip çıkarak haraket ettiğini fark ederseniz de acile gitme vakti gelmiş demektir vakit kaybetmeyin.

İnşallah ilk ve son olur,kuzucuk iyileşir bir an önce.

 

 

 


CokBilmis

Benim bildiğim kadarıyla:

1. Küçük çocuklarda bronşit değil "bronşiolit" oluyor.
2. "Bronşit başlangıcı" diye bir tanım yok. Göğüs hastalıkları uzmanı Prof Dr. Ahmet rasim Küçükusta buna "uydurma hastalık" diyor: http://www.anneoluncaanladim.com/yazarlar/38/ahmet-rasim-kucukusta/1044/zaturre-baslangici
Çocuk doktoru Kadir Tuğcu da aynı görüşte: http://mail.anneoluncaanladim.net/forum/forum_posts.asp?TID=26031&title=bronsit-baslangici

Kızımı çok ünlü bir çocuk doktoruna götürüyoruz. Ünlülerin çocukları geliyor. Doktorumuz çok ilgili. Yaşı ileri, çok tecrübeli. Alanında uzman, Türkiye'nin en geç tıp profesörü olmuş doktorlarından biri. Kızımı muayene edip, röntgen de çektirdikten sonra "bronşiolit" teşhisi koymuştu. "İlaçları kullanmazsanız göğsüne iner, zatüreye çevirir" demişti. Kızım hasta gibi durmuyordu. Ateşi yoktu, iştahı yerindeydi, keyfi yerindeydi sadece öksürüyordu. Risk aldım. İlaçları "1 hafta sonra kullnamaya başlarım" dedim. Çocuk kendiliğinden iyileşti.

Demem o ki: Teşhis yanlış olabilir. En iyi doktor bile insan evladıdır, bir başka insan evladının sağlığı konusunda sorumludue ve dolayısıyla yüklendiği aşırı sorumluluğun baskısıyla yanlış teşhis koyabilir. Bronşiolit teşhisi %100 konabilen bir teşhis değil. Kan tetkiki yapıldı mı mesela?

http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=23767

Bence bebeğinize ilaç kullanmadan önce bir başka doktora daha göstermenizin hiçbir zararı olmaz.


organikanne

özgelif...tecrübe etmi şbir anne olarak o kadar memnun oldum ki...uzun uzun anlattığın vakit ayırdığın için eşimle çokkk teşekkür ediyoruz..

karaturbu yaptım.. pekmezli olanı hiç yediremedim..

buhar makinesi vardı hastanedekilerden onu uyguladık.( ilaç yerine ıhlamur kuşburnu vs çayıyla)

otrivin kullandık..

ve bricalyn içtik..

şükür yaklaşık 3 saattir uyuyor ve öksürük yok..

ÇOKBİLMİŞ.. :))) her zaman detaylı ve ilgili cevapların için çook teşekkür ederiz.

İÇİME HAYIRLI Bİ KURT DÜŞÜRDÜN:)) YARIN DEVLET HASTANES,NE GÖTÜRECEĞİM.BURSADAKİNİ ÇOK ÖVÜYORLAR. BELKİ ALERJİ TESTİ DE İSTERLER..

BAKALIM.. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞLAR.


ozgelif

Bornşiolit geçirdiği atak dönemlerinde Elif'de ateş,hastalık belirtisi,halsizlik ya da benzeri hiçbir belirti olmaz.Önemle belirtmek isterim. Yalnızce öksürük özellikle gece artan uyutmayan cinsten öksürük. Yoksa çocuk aynı çocuk,sanki hasta değil.

Ateş eşlik ediyorsa tehlike var demektir.

Ancak, hiçbir belirti göstermeyen ve yalnıca öksürükle kendini gösteren  hastalığımız son iki seferinde nefes alamamamaya kadar gitti. Kendimizi acile zor attık. Şakası kesinlikle yok.

İyileşti sanırsınız üç-dört gün öksürmediği dahi olur ama sonra tekrar nüksedebilir. Doktorun verdiği süreye kadar ilaçları ve doğal tedaviyi aksatmayın onun için.

Göğüse inme+ateş Allah korusun zatürre sıkınıtısı doğuruyor.

Buhar makinası kesinlikle önermiypr bizim doktorumuz.Evde çamaşır kurutma bile yasak.

Elif'in alerjik değil sorunu,testleri yapıldı.

İçinize sinecekse başka doktora da götürün ama  tedaviyi aksatmayın.Çünkü ilk seferden sonra tekrarlama olasılığı maalesef çok sık.

Ben ilk astım teşhisi konulduğunda kulaklarıma inanamayıp, tüm belirtileri yok sayıp üç doktorla daha görüştüm.

İlaç vermeyi kabul etmediğim çok dönem oldu. Eşimle çok tartıştık,doktorlarla tartıştık. Ama dediğim gibi şakası yok.  Son iki seferde nefes alamayan miniği görünce bunu daha iyi anladım. Biz öksürük sorununu Elif 3 aylık olduğundan beri yaşıyoruz. Bana göre her seferinde sadece soğuk algınlığı,üşütme ya da öksürük işte ıhlamur verirsin geçer çocuk hasta değildiyki.

Ama maalesef son derece önem arzeden bir durum.Cevaplamak için Üye ol